„Ukrajina takođe štiti vrijednosti Evrope. Zato EU ne može da zalupi vrata Ukrajini pred nosom. Što se tiče statusa kandidata, radi se više o pitanju da li smo u stanju da djelujemo strateški, a ne birokratski, u ovom istorijskom trenutku“, rekla je Berbok.
Prema njenim riječima, rat u Ukrajini je istorijska prekretnica na našem kontinentu.
"Odluke koje donosimo će još dugo određivati odnose u Evropi, čak i ako proces pristupanja bude dug i težak. Isto važi i za naše prijatelje u Moldaviji", napisala je njemačka ministarka na Tviteru.
Ona je napomenula i potrebu da se preduzmu dalji koraci u integraciji balkanskih zemalja u EU, "u suprotnom Rusija će preduzeti te korake".
Berbok je navela da neće biti dovoljno samo postavljanje dodatnih stolica u Briselu za sastanke predstavnika zemalja članica.
"Vrijeme je da se EU dalje gradi, uključujući i napuštanje principa konsenzusa u spoljnoj politici", napisala je ona.
Princip konsenzusa se koristi u Savjetu EU prilikom donošenja odluka u brojnim oblastima politike. Posebno se koristi pri donošenju spoljnopolitičkih odluka koje su obavezujuće za cijelu EU – u ovom slučaju je potrebna saglasnost svih zemalja učesnica, što često dovodi do kašnjenja u donošenju odluka ili njihove značajne revizije.