"Vlasti se i dalje ne mogu dogovoriti kako podijeliti novac. Mi smo im rekli da bez dogovora ne može uslijediti odobravanje sredstava", kazao je Dževel kako ga u četvrtak citiraju banjolučke "Nezavisne novine".
Po njegovim riječima u srijedu naveče je istekao posljednji rok do kojega su se vlasti u BiH morale usaglasiti kako podijeliti novac da bi Izvršni odbor MMF-a, na svojoj sjednici zakazanoj za 14. april, mogao donijeti službenu odluku o dodjeli. Taj novac trebao je poslužiti kao pomoć namijenjena prije svega borbi s posljedicama pandemije izazvane koronavirusom.
Ekonomija u BiH kao i u drugim državama suočava se s ogromnim problemima i finansijskim gubicima zbog blokada koje je donijela pandemija i koji se mjere stotinama miliona eura pa joj je nužna finansijska potpora iz inostranstva da bi preživjela sadašnje krizno razdoblje.
MMF je prvi ponudio konkretnu potporu kroz svoje instrumente za brzo finansiranje, uz procjenu kako bi ukupan iznos te pomoći mogao biti najmanje 165 miliona eura, no ona bi mogla biti i dvostruko veća, odnosno iznositi 330 miliona, ukoliko Izvršni odbor ocijeni da su ispunjeni potrebni kriterijumi.
Novac bi se podijelio entitetima
Kako sada stvari stoje, BiH neće dobiti niti jedan od tih iznosa u aprilu, a Dževel je kazao kako je neizvjesno kada će zemlja ponovo doći na red za raspravu na Izvršnom odboru zbog njegovog prenatrpanog rasporeda.
Novcem koji bi odobrio MMF zapravo uopšte ne bi raspolagala BiH kao država nego bi se on podijelio među entitetima, najvjerovatnije u omjeru 60 posto za Federaciju BiH i 40 posto za Republiku Srpsku.
Problem je nastao zbog toga što se u Federaciji nije bilo moguće ussglasiti o tome kako će se taj novac dijeliti po županijama, a u pozadini je ponovo etnička podjela odnosno pitanje koliko će dobiti županije s hrvatskom, a koliko one s bošnjačkom većinom.
"Mora se dogovoriti raspodjela koja će pružiti pomoć svim nivoima vlasti, jer je koronavirus pošast koja je ušla u sve opštine i niko ne može imati neke prioritete. Nije ovo aranžman koji s MMF-om imamo u redovnim okolnostima, ovo je hitna pomoć, a ona je potrebna svima i svakoj županiji u FBiH i svakoj opštini u RS", izjavio je ministar finansija BiH Vjekoslav Bevanda potvrdivši kako će čvrsto insistirati na ovom stajalištu.