Kultura

Bijenale crnogorskog teatra: "Nesporazum" pred zatvaranje festivala

Izvor

Tekst Albera Kamija prevela je Mira Dimitrijević, dramaturg je Željko Hubač, scenograf Vesna Štrbac, kostimograf Marina Medenica, izbor muzike potpisuje Veljko Mićunović, scenski govor dr Ljiljana Mrkić - Popović, scenski pokret Tamara Antonijević, a dizajn tona Vladimir Petričević. U predstavi igraju: Ljiljana Blagojević, Vanja Ejdus, Marija Vicković, Mihailo Lađevac i Milan Gutović.

- Kamijeva filozofska drama „Nesporazum“ ima dodirnih tačaka sa našim vremenom u pogledu toga što traga za smislom u društvu koje je dubinski određeno besmislom. Iz takve sredine akteri predstave žele da pobegnu, da se izvuku iz užasno tmurne svakodnevnice i da odu na more – to je žudnja koja je današnjem prosečnom čoveku itekako poznata. A da bi osvojili slobodu, majka (Ljiljana Blagojević) i njena ćerka Marta (Marija Vicković) biraju da čine jezive zločine, ubijajući pri tome svaki trag svojih osećanja. Filozofska razmatranja takve odluke su predmet ove predstave koja je diskretno poetski režirana i precizno, psihološki temeljno odglumljena – navela je selektorka Ana Tasić.1510nesporazum

Festival će sjutra biti zatvoren dodjelom nagrada i izvođenjem gostujuće predstave „Bio je lijep i sunčan dan“.

O nagradama Bijelana, na kome je u tri selekcije izvedeno 13 predstava, odlučuje žiri kojeg čine Blagoj Stefanovski, Dragana Čolić -Biljanovski, Barbara Orel, Slobodan Danko Selinkić i Petar Pejaković.

Nakon proglašenja laureata, od 20 časova će na glavnoj sceni biti izvedena produkcija Sarajevskog ratnog teatra – SART i Festivala MESS iz Sarajeva. Komad „Bio je lijep i sunčan dan“ rediteljke Tanje Miletić - Oručević baziran je na dokumentarnoj građi - sjećanja građana Sarajeva na 2. maj 1992. godine i opsadu glavnog grada Bosne i Hercegovine. Dramaturg predstave je Dubravka Zrnčić - Kulenović, kostim i senografiju je osmislila Lejla Hodžić, a muziku Nedim Zlatar. Uloge tumače: Sonja Goronja, Mirela Lambić, Ana Mia Milić, Maja Salkić, Amila Terzimehić, Benjamin Bajramović, Adnan Kreso, Sead Pandur i Jasenko Pašić.

- Postoje priče koje se moraju ispričati, koje su važne poput toga da morate popiti čašu vode, nekako mi se činiti i da je priča o 2. maju u Sarajevu upravo takva. Morala je biti ispričana. Ovo je jedno viđenje tog dana, koji je bio početak možda nekog novog iskustva i svojevrsni kraj jednog djetinjstva, mladosti te nada i iluzija da u svom iskustvu nikada nećemo imati rat – kazao je o ovoj predstavi Dino Mustafić, umjetnički direktor MESS festivala.

1510bioje
Portal Analitika