Tekst Albera Kamija prevela je Mira Dimitrijević, dramaturg je Željko Hubač, scenograf Vesna Štrbac, kostimograf Marina Medenica, izbor muzike potpisuje Veljko Mićunović, scenski govor dr Ljiljana Mrkić - Popović, scenski pokret Tamara Antonijević, a dizajn tona Vladimir Petričević. U predstavi igraju: Ljiljana Blagojević, Vanja Ejdus, Marija Vicković, Mihailo Lađevac i Milan Gutović.
- Kamijeva filozofska drama „Nesporazum“ ima dodirnih tačaka sa našim vremenom u pogledu toga što traga za smislom u društvu koje je dubinski određeno besmislom. Iz takve sredine akteri predstave žele da pobegnu, da se izvuku iz užasno tmurne svakodnevnice i da odu na more – to je žudnja koja je današnjem prosečnom čoveku itekako poznata. A da bi osvojili slobodu, majka (Ljiljana Blagojević) i njena ćerka Marta (Marija Vicković) biraju da čine jezive zločine, ubijajući pri tome svaki trag svojih osećanja. Filozofska razmatranja takve odluke su predmet ove predstave koja je diskretno poetski režirana i precizno, psihološki temeljno odglumljena – navela je selektorka Ana Tasić.Festival će sjutra biti zatvoren dodjelom nagrada i izvođenjem gostujuće predstave „Bio je lijep i sunčan dan“.
O nagradama Bijelana, na kome je u tri selekcije izvedeno 13 predstava, odlučuje žiri kojeg čine Blagoj Stefanovski, Dragana Čolić -Biljanovski, Barbara Orel, Slobodan Danko Selinkić i Petar Pejaković.
Nakon proglašenja laureata, od 20 časova će na glavnoj sceni biti izvedena produkcija Sarajevskog ratnog teatra – SART i Festivala MESS iz Sarajeva. Komad „Bio je lijep i sunčan dan“ rediteljke Tanje Miletić - Oručević baziran je na dokumentarnoj građi - sjećanja građana Sarajeva na 2. maj 1992. godine i opsadu glavnog grada Bosne i Hercegovine. Dramaturg predstave je Dubravka Zrnčić - Kulenović, kostim i senografiju je osmislila Lejla Hodžić, a muziku Nedim Zlatar. Uloge tumače: Sonja Goronja, Mirela Lambić, Ana Mia Milić, Maja Salkić, Amila Terzimehić, Benjamin Bajramović, Adnan Kreso, Sead Pandur i Jasenko Pašić.
- Postoje priče koje se moraju ispričati, koje su važne poput toga da morate popiti čašu vode, nekako mi se činiti i da je priča o 2. maju u Sarajevu upravo takva. Morala je biti ispričana. Ovo je jedno viđenje tog dana, koji je bio početak možda nekog novog iskustva i svojevrsni kraj jednog djetinjstva, mladosti te nada i iluzija da u svom iskustvu nikada nećemo imati rat – kazao je o ovoj predstavi Dino Mustafić, umjetnički direktor MESS festivala.