Kultura

Bijenale crnogorskog teatra: Izazovi kulturno-političkog konteksta

Izvor

Tim riječima je, na neki način, definisala ono što će se dešavati od 4. do 16. oktobra u Crnogorskom narodnom pozorišu, ali i u podgoričkom KIC-u „Budo Tomović“, Kraljevskom pozorištu Zetski dom na Cetinju i Crkvi Sv. Antona u Tuzima.

Kako je najavio Janko Ljumović, direktor nacionalog teatra, Bijenale crnogorskog teatra otvoriće u četvrtak predstava „Vjera, ljubav, nada“ Edena fon Horvata u režiji Ane Vukotić na Velikoj sceni matične kuće od 20 sati. Do ponedjeljka, iz glavne selekcije biće izvedene još „Enciklopedija izgubljenog vremena” Slobodana Šnajdera u režiji Lidije Dedović (Kraljevsko pozorište Zetski dom), „Konte Zanović“ Vladimira Sekulića u adaptaciji i režiji Radmile Vojvodić (CNP i Grad Teatar Budva), „Lukrecija iliti Ždero“ u režiji Jagoša Markovića (Gradsko pozorište) i „Revizor“ Nikolaja Vasiljeviča Gogolja u režiji Veljka Mićunovića (CNP). Nakon dvodnevne pauze, u četvrtak 11. oktobra biće izveden „Mediterano“ koju je prema motivima istoimenog filma režirao Erol Kadić (Centar za kulturu Tivat), a uslijediće “Rasprava” Pjera d Marivoa u režiji Olivera Frljića (CNP i KotorArt) i “Lasice” Bojane Mijović u režiji Stevana Bodrože (CNP).

Uz glavnu, izvedbeni program čine još dvije selekcije: Plus i Off. Kroz program Plus, kako u obrazloženju ističe selektorka Ana Tasić, djelatnost dva mlada reditelja i autora iz Crne Gore biće predstavljena ovdašnjoj publici. Riječ je o autorskom projektu Borisa Liješevića „Povodom Galeba“, inspirisan Čehovljevim djelom, a u izvođenju Pozorišta maldih iz Novog Sada, koji će biti odigran u nacionalnom teatru 10. oktobra. Drugi reditelj, Veljko Mićunović, poznatiji podgoričkoj publici, predstaviće se Kamijevim „Nesporazumom“ produkcijom Narodnog pozorišta u Beogradu.

Selekcija Off ponudiće nam ono interesatno što nastaje van glavnih pozirišnih, institucionalnih tokova, i nastavljaju svoj život na brojnim pozornicama. Selektorka Lidija Dedović izabrala je „Maćado“ Gorana Ćetkovića u režiji Slobodana Milatovića i produkciji podgoričkog OR-a, opera „Sestra Anđelika“ Muzičke škole „Vida Matjan“ iz Kotora, i „Ludi od ljubavi“, diplomsku predstavu studenata FDU iz klase prof. Branimira Popovića.

Ljumović je podsjetio da će žiri Bijenala, koji i ovog puta čine Blagoj Stefanovski, Barbara Orel, Dragana Čolić – Biljanovski, Slobodan Selinkić i Petar Pejaković, posljednjeg dana manifestacije ozvaničiti laureate. Biće dodijeljene nagrade za najbolju predstavu, režiju, tekst, glavnu mušu i žensku ulogu, i autor saradnika za glavnu selekciju, kao i po jednu nagradu za Plus i Off program.

Osim 13 predstava, Bijenale crnogorskog teatra i ovog puta ima prateći program: okrugli sto, debatu i javno čitanje drama. „Žene, drama i izvedba – između ex-jugoslovenskog post-socijalizma i globalizacijskog post-feminizma“, tema je okruglog stola na kome će prvi put na jednom mjestu govoriti teoretičarke i spisateljice iz regiona, u čijem je stvaralačkom fokusu žensko dramsko pismo. Tema pozorišnih razgovora sa Snježanom Banović, hrvatskom autorkom knjige „Država i njezino kazalište“, biće „Pozorište i antifašizam“, a moderator razgovora je Ljumović. „Pozorišni trend: novi konteksti i tretmani vrednovanja“, je debata koju organizuje časopis Gest, a daće uvid u događanja na evropskoj i regionalnoj sceni, teatrološke pojave, trendizaciju pozorišta i novu estetiku.

U okviru javnog čitanja drama, studenti glume FDU sa Cetinja će predstaviti radove kolega sa dramaturgije, u izboru prof. Stevana Koprivice. Riječ je o dramama „Širenje“, Maje Simonović i „Mirovna misija“ Jovane Bojović.

Završnica Bijenala pripašće gostima - predstavi „Bio je lijep i sunčan dan“ u režiji Tanje Miletić-Oručević, i produkciji SARTR-a i MESS-a iz Sarajeva.

Izvršni producent Bijenala je nacionalni teatar, partner Kraljevsko pozorište Zetski dom, a pokrovitelj Ministarstvo kulture Crne Gore.

110bijenalepl

Portal Analitika