
“Vatrogasci su opet danas uspjeli da lokalizuju požar na Gorici”, nakon što je jutros vjetar raspirio vatru koju su tokom noći ugasili.
Oni su i dalje na terenu i, kako je za Portal Analitika, kazao v.d. komandira Službe zaštite i spašavanja, Zdravko Blečić, vjetar nimalo ne ide na ruku vatrogascima.
“Požar je lokalizovan trenutno, ali može svakog trenutka da se proširi. Vjetar može, kao jutros, u sekundi da raspiti vatru. Jutros je požar bio ugašen, mi natapamo vodom opožareno područje, ali negdje se digne varnica usljed vjetra i opet plane”, kazao nam je Blečić.
Očekuje da će ipak uspjeti da drže požar pod kontrolom.
“Nadamo se i da će se vjetar smanjiti, pa kiše ako i ne bude danas to je manje važno”, ističe Blečić.
Nakon što je sinoć buknuo požar na Gorici i zahvatio znatan dio četinarske šume na tom brdu, u pomoć su im pritekle kolege i iz drugih gradova.
“Pomagale su nam kolege sa Cetinja, iz Nikšića, Danilovgrada, Bara, Kolašina, neki su još uvijek tu na terenu. Naše snage su na terenu. Tu su i kolege iz lokalne samouprave, Čistoće i Deponije, oni su logistika sa vodom”, napominje Blečić.
Požar je gašen i iz vazduha.
“Avioni MUP-a, tj. Direktorata za zaštitu i spašavanje su bili angažovani i mnogo nam je to značilo u kritičnim situacijama tokom noći”, kazao je Blečić.
Podsjećamo, iz MUP-a su prethodnih dana slali apele građanima da ne pale vatru na otvorenom. Na snazi je i juče bio narandžasti meteoalarm i izdato je upozorenje o opasnosti od požara.
Blečić je opet uputio apel građanima i pozvao da se uzdrže od paljenja vatra i svega onoga što može dovesti do situacija kakvu od sinoć imamo na Gorici.
“Apelujemo na građane da se pridržavaju naredbe o zabrani loženja vatre i upotrebi vatre na otvorenom prostoru. Zabrana je aktivna od 1. jula do 1. oktobra. Ako postoje izuzeci, kao u svim pravilima, taj izuzetak mora biti praćen saglasnošću pripadnika Službe zaštite i spašavanja, naravno i ako se radi o vatrometu ili nečenm slučnom moraju se pozvati pripadnici Službe”, poručio je Blečić.