U trejleru, koji je juče objavljen na "Jutjubu" i koji je u trenutku objavljivanja ovog teksta imao više od 100.000 pregleda, tvrdi se da je Tito u vojnoj bazi Željava, nedaleko od Bihaća, izgradio najveći tajni podzemni svemirski centar u Evropi.
U tom centru, nazvanom "Objekt 505", Jugoslavija je navodno razvila tehnologiju za let u svemir, a sve to na bazi tajnih zapisa pionira svemirske tehnologije Hermana Potočnika.
Kako se tvrdi u trejleru, u vrijeme Hladnog rata, a neposredno poslije sukoba Tita i Staljina, Jugoslavija je 1948. godine počela da razvija svemirski program. Ovaj program CIA je otkrila krajem 1960. godine, da bi ga već naredne godine Jugoslavija prodala SAD. Te iste godine, 1961, američki predsjednik Kenedi je najavio da Amerikanci planiraju let na Mjesec. Praktično, implicira se da Amerikanci ne bi šetali na Mesecu da im SFRJ nije pomogla.
Autor navodi da trejler, koji je juče postavljen na Jutjubu, postavlja samo preliminarnu hipotezu, "koju mora još da razvija i dokaže".
Petar Vojinović, pilot i vojni novinar, naglašava, međutim, da Jugoslavija nikada nije imala svemirski program.
- Baza Željava, koja se pominje u trejleru, nalazi se u planinama i jednostavno u njoj nema mjesta za razvijanje svemirskog programa. Osim toga, ta baza nikad nije bila toliko tajna. Ta baza je jedan od najvećih projekata Jugoslavije i njena gradnja je koštala nekoliko milijardi dolara - kaže Vojinović.
On objašnjava da je aerodrom je bio napolju, na otvorenom, a avioni su ulazili unutra kako bi bili zaštićeni od eventualnog nuklearnog udara. Ta baza je uništena tokom rata u Bosni.
- Najviše od svemirskog programa Jugoslavija imala nekoliko vazduhoplovnih inžinjera koji su otišli iz zemlje i bili u svemirskim agencijama - kaže Vojinović.
Istoričar: Nikada nisam čuo za jugoslovenski svemirski program
Čedomir Janić, istoričar vazduhoplovstva, kaže za “Blic” da nikada nije čuo da je nekadašnja SFRJ razvijala svemirski program i da su za njega bili zainteresovani Amerikanci.
- Amerikanci jesu bili zainteresovani za podzemni kompleks Željava, ali po drugim osnovama. Njih je to zanimalo u vojnom smislu, jer je to bio jedan od najvećih kompleksa tog tipa u Evropi, jedan veliki grad pod zemljom - objašnjava Janić i dodaje da su u njega tadašnja država uložila preko četiri milijarde dolara.