Kultura

Umjetnik koji je u akvarel utkao lirski i zavičajno-tradicionalni izraz: Refik Adrović

Boem po kome se pročuo Bać

Slikajući život od kojeg je malo dobio, moglo bi se reći da je često ostajao neshvaćen. Ipak, iza njega je ostala umjetnička luča koja će obasjavati puteve novim generacijama akvarelista

Refik Adrović: Hareme 1970, akvarel Foto: Katalog Akvarel - Narodni muzej Crne Gore Atelje Dado, fotografija Lazar Pejović
Refik Adrović: Hareme 1970, akvarel
Sait Š. ŠABOTIĆ
Sait Š. ŠABOTIĆAutor
Pobjeda/KultIzvor

Umjetnik Refik Adrović se 1993. godine iz slikarskog, preselio u vječni svijet. Rano... Imao je pedeset dvije godine. O njemu se, gotovo tri pune decenije nakon smrti, govori sa poštovanjem i ljubavlju. Razlozi za to su brojni. Riječ je o umjetniku suptilnog izraza i izdanku koji je u jednu od najtežih slikarskih tehnika – akvarelu, uspio da utka lirski i zavičajno-tradicionalni izraz. Prema mišljenju kritičara, koji su se bavili njegovim djelom, on se svrstava u red najvećih jugoslovenskih akvarelista, prije svega, jer je bio snažna umjetnička individua, kakvi su bili crnogorski akvarelisti Petar Lubarda, Milo Milunović, Miloš Mišković i drugi. Adrovićeva osobenost bila je primjetna u bravuroznosti akvarelnih efekata u domenu klasičnog, čemu su snažne temelje postavili evropski umjetnici u periodu renesanse, prije svih njemački slikar Albreht Direr.

Refik Adrović

Obdaren posebnim darom za slikarstvo, Refik Adrović je podsjećao na čovjeka renesansnog doba u kome su bili sublimirani slikarski, vajarski, graditeljski, filozofski i mnogi drugi talenti. Uprkos tome uspio je da pronađe svoj autentični slikarski i ljudski izraz, koji se dopadao ljudima i prijateljima iz njegovog okruženja.

Svjedočili su o tome kulturni poslenici nakon njegove smrti. Književni bard Zaim Azemović, zapisao je, o Refiku, između ostalog, sljedeće: Ko je Refika jednom upoznao i vidio njegove akvarele, njegove tapiserije, njegove skulpture od oblikovanog drveća, ko je razgovarao i drugovao sa njim, želio je ponovo da bude u njegovom društvu, da ponovo vidi njegova umjetnička ostvarenja, a on je umio da se obraduje prijatelju i počasti ga radošću, podijeli zalogaj sa njim... 

Životni put Refika Adrovića započeo je u bihorskoj Vrbici 10. maja 1941. godine, u porodici koja je na svom ognjištu osjetila sve strahote i tegobe Drugog svjetskog rata. Osnovnu školu završio je u Ivangradu (danas Berane), da bi srednju Umjetničku školu započeo u Herceg Novom, nastavio u Zagrebu, a završio u Peći. U istom gradu je, potom, završio i Višu pedagošku akademiju.

Zaposlenje je pronašao u mjestu Bać kraj Rožaja, gdje je 1963. godine počeo da radi kao nastavnik likovnog vaspitanja, dopunjavajući normu i časovima iz drugih nastavnih predmeta. U toj neobičnoj oazi, koja se prostire u dolini Ibra sa obje strane puta koji povezuje Rožaje i Novi Pazar, Refik je pronašao zavičajne korijene, inspiraciju, svjetlost, boje, poeziju predjela i otkrivao misteriju nepoznatog.

Refik Adrović

Iz umjetničke i stvaralačke anonimnosti i samoće izašao je 1971. godine, kada je upriličena njegova prva samostalna izložba u Domu kulture u Ivangradu. Ređale su se, nakon toga, brojne druge galerije i izložbeni prostori u kojima su ljubiteljima umjetnosti predstavljana njegova slikarska umijeća. Nijesu izostale ni nagrade – Nagrada Međurepubličke zajednice Pljevlja za slikarstvo Pivo Karamatijević, 1971. godine; Opštinska nagrada za slikarstvo Rožaje1978. godine. Iako obradovan tim priznanjima, Refik Adrović u svom radu nije posustajao.

U njemu je vrela i ključala želja da ostavi trag u vremenu, da mjesto svog boravka učini mjestom u kome se susrijeću i prepliću prošlost, sadašnjost i budućnost, kulture i civilizacije, ljudi različitih ubjeđenja i stremljenja. To je i postigao, pa se Bać pročuo po neobičnom umjetniku, boemu i mještaninu, koga posjećuju književnici, pjesnici, političari, novinari, prijatelji i radoznalci.

Dio svog života Refik je proveo u Budvi, gdje se potvrdilo njegovo raskošno stvaralaštvo. Satima je strpljivo znao crtati portrete znanih i neznanih ljudi, izgrađujući i taj dio svog talenta. Pored akvarela i portreta u olovci, stvarao je i uljanim bojama na platnu, a svestranost dokazao je i izradom unikatnog namještaja od drveta.

Sa snažnom unutrašnjom željom nastajali su u periodu do njegove smrti brojni radovi sa različitim motivima, koji danas potvrđuju misao da se radilo o akvarelisti velikog dometa, koji je znao prozrijeti u boje i njima izraziti estetske i psihološko-etičke vrijednosti. Pomenimo samo neke: Bihorska nevjesta, Ribarev san, Kablić sa grudnjačom, Kozorog, Život, Portret starice.... 

Nakon smrti, njegovi prijatelji i kolege umjetnici razvrstali su njegove radove u nekoliko ciklusa: zavičajni motivi, mrtva priroda, portreti, primorski motivi, fantazije i eksperimenti

Bard akvarela Refik Adrović bio je umjetnik čarobnog prirodopisa koji je upozoravao da je čovjek ono što ostane iza njega. Potvrđuju tu misao upravo njegova djela i bogati stvaralački opus u kojem nema naglih promjena i zaokreta.

Slikajući život od kojeg je malo dobio, moglo bi se reći da je često ostajao neshvaćen. Ipak, iza njega je ostala umjetnička luča koja će obasjavati puteve novim generacijama akvarelista.


Portal Analitika