“Svjedoci smo da su se u proteklom periodu često mijenjale teze, pod izgovorom da je to sloboda po kojoj “svako može da bira i bude izabran”. Međutim, crkva ne smije da se miješa u državne poslove. Imenovanje Marojevića je direktni atak na autonomiju Univerziteta”, naveo je Bojović.
Dodaje se takvom odlukom narušava već ugroženi sekularni karakter države.
“Predstavnici Crkve Srbije pokušavaju da, na svaki mogući način, zauzmu što više pozicija i funkcija. Niko nema ništa protiv da čovjek koji je vjernik bude imenovan za bilo koju funkciju – ali vjernik, ne svještena lica! Sporno je što ga imenuje Vlada, ne Univerzitet. Nije riječ o profesoru fakulteta koji je tu zahvaljujući stručnim i intelektualnim referencama, već predstavniku i crkve i Vlade”, kazao je Bojović.
Sa njim je saglasan i politički analitičar Ranko Đonović koji, za Gradski portal, ocjenjuje da ta odluka ide u prilog neslozi i novim podjelama u Crnoj Gori.
“Prva izjava ministarke Vesne Bratić je bila da će da ruši Mauzolej na Lovćenu, zatim da su žene u Crnoj Gori u crnini zbog Kosova… Na takve izjave nije reagovao niko iz Vlade, niti se iko od istih ogradio – naročito ne premijer koji je vjerovatno potpuno saglasan sa njom”, podsjetio je Đonović.
Dodaje kako onima koji ne žele mir u Crnoj Gori, odgovaraju podjele i nemiri i ono što je, kaže, 2016. bilo prilično dobro isplanirano u Beogradu i Moskvi.
Đonović smatra da u Crnoj Gori dio intelektualaca, ćutanjem i podržavanjem takvih odluka, pokušava da se “dodvori Beogradu i toj političkoj pameti”.
“Tražeći što bolja uhljebljenja, crnogorski intelektualci su, i 100 godina unazad, trgovali Crnom Gorom. To je prisutno i danas – oni trguju akademskim zvanjima. Ukoliko intelektualci ovakve odluke podržavaju iz uvjerenja, onda je jasno o kakvim je intelektualcima riječ. Pritom mislim i na intelektualce koji su se “namjestili” u Crnogorskoj akademiji nauka i umjetnosti. Najbolje što možemo da očekujemo od njih je – ćutanje. Ima naravno časnih izuzetaka i u CANU, ali bi bilo poželjno da se njihov glas više čuje u ovakvim vremenima”, zaključio je Đonović.
Ambasada Sjedinjenih Američkih Država u Crnoj Gori poručila je da je zabrinuta zbog nedavnog imenovanja i da “nezavisne institucije koje služe interesu javnosti, kao što je državni univerzitet, ne treba da budu pod neprimjerenim uticajem bilo koje religijske zajednice.“
Odluku o imenovanju osporili su i Udruženje pravnika i Pravni fakultet, kao i brojne nevladine organizacije i politički akteri.
Sa druge strane, sveštenik Mitropolije crnogorsko-primorske Gojko Perović tvrdi da imenovanje Marojevića ne narušava sekularni duh, niti ustrojstvo države.
Iz Ministarstva prosvjete, nauke, kulture i sporta poručili su da “ne prepoznaju jereja Nikolu Marojevića kao sveštenika”, a da protivljenje javnosti razumiju kao diskriminaciju zbog nečije vjerske ili nacionalne pripadnosti.