Balet kod nas opstaje zahvaljujući jakoj volji i entuzijazmu pojedinaca koji ulažu velike napore da djeca i odrasli uživaju u čarima ove umjetnosti, rekla je Pobjedi magistarka baletske pedagogije Marija Boljević.
Crnogorska publika je zahvaljujući njenoj inicijativi nedavno mogla da uživa u bugarskom baletu „Kozji rog“ u izvođenju ansambla Državne opere iz Rusea, u Kraljevskom pozorištu „Zetski dom“ na Cetinju i Crnogorskom narodnom pozorištu u Podgorici.
A njena saradnja sa bugarskim nacionalnim ansamblom nije slučajna. Prije tri godine Pobjeda je radila priču sa Boljević koja je, kako je tada navodila, prva diplomirana baletska koreografkinja-pedagoškinja u našoj državi. Ona je prva Crnogorka koja je kročila na Akademiju za muziku, likovnu umjetnost i ples u bugarskom gradu Plovdivu. Akademija radi po principu ruske škole koja se smatra jednom od najboljih u svijetu. Sarađivala je sa tamošnjim eminentnim profesorima, te je izdvojila Lilianu Dragulevu od koje je upijala znanje. Draguleva je savjetovala da u svojoj državi treba da razvija ovu vrstu umjetnosti.
- Moja mentorka prof. Liliana Draguleva, sa preko 60 godina iskustva, nakon diplomiranja mi je rekla: ,,Sada počinje borba“. Sjetila sam se tih riječi kada sam se suočila sa prvim preprekama na profesionalnom putu. Nijedan put nije pravolinijski, pogotovo ne umjetnički. Moj savjet za sve buduće baletske umjetnike u Crnoj Gori jeste da vjeruju u svoj izbor i ostanu istrajni u ostvarenju svog cilja – kazala je Boljević.
Povratak u domovinu
Saradnja sa bugarskim nacionalnim ansamblom bila je, prema njenim riječima, logičan slijed događaja nakon završenih studija na plovdivskoj akademiji. Od početka školovanja imala je želju da svoje profesore ugosti u Crnoj Gori. Smatra da je jedan od najvažnijih zadataka crnogorskih studenata koji stiču znanje u inostranstvu da ono najbolje prenesu svojoj domovini kada se vrate. Inicijativu za gostovanje bugarskog baleta ,,Kozji rog“ predložila je Ambasadi Bugarske, koja je, kako kaže, rado prihvatila ideju.
Obrazložila je da je profesor Petar Lukanov režirao balet ,,Kozji rog“, na muziku bugarskog kompozitora Krasimira Kjurkčijskog, po istoimenoj priči Nikolaja Hajtova. Radnja baleta inspirisana je događajem iz bugarske istorije, ali je tema univerzalna i govori o tome da nasilje uvijek rađa nasilje, prati priču o osveti, patnji i snazi ljudske volje. Ova baletska predstava, kako je precizirala Boljević, odlikuje se izuzetnom koreografijom, ali i iskrenom, duboko emotivnom dramom koja ne samo da donosi ljepotu, već i edukuje publiku, budeći osjećaj ljubavi prema otadžbini, slobodi i onima koji su, sa ponosom i snagom, podnijeli iskušenja svog vremena.
Boljević kaže da joj je drago što je bila u prilici da crnogorskoj javnosti prenese ostvarenje doajena bugarskog baleta. Za doprinos razvoju baletske umjetnosti u Bugarskoj, prof. Lukanov odlikovan je najprestižnijim državnim priznanjima „Sv. Kirila i Metodija“ i „Stara planina“.
- Privilegija je da sam tokom školovanja imala priliku upoznati ovog velikog čovjeka i umjetnika. Zahvaljujući divnoj saradnji sa ljudima koji su pokazali senzibilitet ka baletu i omogućili realizaciju ovog gostovanja, javila se obostrana želja da i u budućem periodu crnogorskoj publici pružimo ovako lijepe ugođaje. Važno je sa velikom pažnjom razmatrati repertoar kako bi se publici plasirao kvalitetan sadržaj – rekla je ona.
Ističe da Crna Gora ima baletsku publiku, a to je pokazalo i ovo gostovanje. Zato, kaže Boljević, vrijedi omogućiti publici da češće tokom godine posjećuje baletske predstave.
- Saradnja sa bugarskim baletom i njihovim operskim kućama će se nastaviti, a naravno da će biti realizovana saradnja i sa drugim zemljama. Pažnja će biti usmjerena i na naše najmlađe sugrađane, jer od malih nogu treba početi sa njegovanjem pravih vrijednosti. Mnogo je načina na koje se može afirmisati baletska scena u Crnoj Gori i tako postati vidljivija u crnogorskoj kulturi. Svojim zalaganjem trudiću se da na najbolji način tome doprinesem – istakla je Boljević.
Pomaci u baletskoj sceni
Boljević ocjenjuje da u posljednje vrijeme ima značajnih pomaka u afirmaciji crnogorske baletske scene. Crna Gora sada ima akademski obrazovani kadar baletskih pedagoga i koreografa koji, kako kaže, žele da mijenjaju nabolje položaj baleta u zemlji. Istaknute crnogorske baletske škole proslavljaju višedecenijske jubileje predanog rada...
- Osnivanje crnogorskog baletskog ansambla ukazuje da država prepoznaje značaj razvoja baletske scene i spremnost da u nju ulaže. Planskim vođenjem i osnaživanjem baletskog kadra uz produkcijska ulaganja može se unaprijediti crnogorska baletska scena – rekla je ona.
Boljević ističe da je balet umjetnost koja zahtijeva velike ljudske i materijalne resurse kako bi održala kontinuitet i kvalitetan razvoj.
- Moramo biti svjesni da balet predstavlja spoj svih umjetnosti i da je izazovno baviti se njome. Ona zahtijeva obučeni kadar na svim nivoima, počevši od tehničkog, produkcijskog, sve do igračkog i stvaralačkog dijela uz adekvatne prostorne kapacitete. Vjerujem da će balet u Crnoj Gori u skorijoj budućnosti biti važan dio njene kulturne ponude – rekla je ona.
Ističe da Crna Gora ima vrlo talentovanu djecu za balet i da to može sa sigurnošću da kaže. Problem, prema njenim riječima, nastaje kada se odlučuje što upisati nakon osnovne ili srednje škole, gdje balet prvi otpadne kao izbor za buduće zanimanje.
- Formiranje nacionalnog ansambla predstavlja podsticaj za buduće baletske igrače da imaju mogućnost stvaranja igračke karijere u svojoj zemlji. Međutim, kao i za sve druge profesije, odlazak i upoznavanje sa drugim, razvijenim sistemima, težnja je svakog mladog igrača. Svaki sistem ima svoje vrline i mane, ali treba poštovati iskustvo starijih baletskih ansambala i iskoristiti ono najbolje – navela je ona.
Ukazala je na činjenicu da upisati i završiti umjetničku akademiju zahtijeva psihičku i fizičku spremnost, da se konstantno testiraju mogućnosti i kapaciteti.
- Stalno preispitivanje sebe i jeste čar bavljenja umjetnošću. Svaki problem može se prevazići uz istrajnost, rad i disciplinu. Odustajanje nije rješenje i važno je nastaviti dalje uprkos svemu. Umjetnik se stvara na tom putu izazova tokom stvaralačkog rada i aplauza za postignuti cilj.
Prava borba počinje nakon završenih studija, kada tržište rada treba da prepozna i iskoristi vaš potencijal i entuzijazam. Kao neko ko je nakon studija u inostranstvu odlučio da se vrati u svoju zemlju, mogu reći da nije jednostavno doći do zaposlenja, iako je rijetko zanimanje – kazala je Boljević.
Imamo, dodaje ona, zatvoreni sistem koji teško prihvata nove ljude.
- S druge strane, imamo umjetnike koji su profesionalci i daju vjetar u leđa mladima, svjesni da je smjena generacija sasvim prirodna. Imala sam sreću da budem okružena takvim ljudima, da sa njima stvaram i od njih učim – zaključuje Boljević.
Crnogorski velikani koji su dali doprinos evropskim baletskim scenama
Boljević je kroz razgovor ukazala na važnost što trenutno radi na istraživanju o Crnogorcima i Crnogorkama koji su život posvetili baletu, te da je u tom procesu upoznala Radomira Krulanovića iz Nikšića, koji ima 90 godina.
Boljević podsjeća da je on pedesetih godina prošlog vijeka, sa svojim drugom, sada već pokojnim Vlastom Dedovićem iz Berana, dao veliki doprinos u stvaranju više evropskih baletskih scena.
- Bilo bi lijepo kada bi država Crna Gora na adekvatan način nagradila svoja dva baletska velikana, koji su njegovali ovu umjetnost u vrijeme kada se o njoj kod nas nije mnogo znalo. Svojim umijećem i dostignućima promovisali su, ne samo sebe, već i zemlju iz koje su potekli, Crnu Goru – istakla je Boljević.