Društvo

Savjet AEM-a preglasavanjem donio odluku o novoj direktorici

Bošković: Bakić pokazala znanje i sposobnost da razumije ulogu regulatora

Predsjednik AEM-a Branko Bošković ne vidi ništa sporno u tome što je Sunčica Bakić bila član radne grupe koju imenuje Vlada, jer je, kako kaže za Pobjedu, ona podnijela ostavku, a pored toga nema je na novom spisku predstavnika AEM-a za rad u toj radnoj grupi

Bošković: Bakić pokazala znanje i sposobnost da razumije ulogu regulatora Foto: Pobjeda
PobjedaIzvor

Dosadašnja pomoćnica direktora i rukovoditeljka Sektora za monitoring Agencije za elektronske medije Sunčica Bakić izabrana je za novu direktoricu AEM-a. To je većinom glasova na sjednici zatvorenoj za javnost odlučio juče Savjet AEM-a.

Bakić mandat počinje od ponedjeljka, a traje naredne četiri godine.

Predsjednik Savjeta AEM-a Branko Bošković Pobjedi je juče rekao da je vizijom razvoja Agencije koju je Bakić predstavila, pokazala znanje i sposobnost da razumije ulogu regulatora, ali i rad medija u Crnoj Gori, što je bila najbolja preporuka za njen izbor na mjesto direktorke.

- Takođe, dosadašnje iskustvo u radu sa njom kroz AEM je bilo samo potvrda već rečenog – naveo je Bošković.

Problematizovanje kandidatura

Prethodno je Savjet AEM-a odbio kandidaturu Gorana Vukovića zbog činjenice da mu supruga radi u Disciplinskoj komisiji čije članove imenuje Vlada. Za odbacivanje su glasali predsjednik Savjeta Branko Bošković, članovi Milan Radović i Edin Koljenović, dok su Andrijana Nikolić i Rajko Todorović bili uzdržani.

Prema informacijama Pobjede tri člana podržala su novu direktorku, dok je dvoje bilo uzdržano.

U trci za ovu važnu funkciju pored Bakić i Vuković bili su i novinar Nebojša Redžić i savjetnica za upravno-pravne poslove u Agenciji za elektronske medije Anastazija Perović.

Članica Savjeta AEM-a Andrijana Nikolić ranije je problematizovala kandidaturu novoizabrane direktorke, jer je ona javna funkcionerka, koju je izabrala vlada Zdravka Krivokapića za člana radne grupe za pripremu i vođenje pregovara o pristupanju Crne Gore Evropskoj uniji za oblast pravne tekovine EU koja se odnosi na pregovaračko poglavlje 10 – Informatičko društvo i mediji.

Nikolić je tada naglasila „da joj je veoma drago što su se dvije dame prijavile na konkurs, ali da zbog navedenog dokumenta treba da se obrate Agenciji za sprečavanje korupcije“.

Ostavka

Ovaj njen prijedlog nije prihvaćen, a Bošković je juče Pobjedi rekao da nije problem što je Bakić bila članica radne grupe jer je podnijela ostavku prije nego što je Savjet juče glasao za nju.

- Njeno članstvo u navedenoj radnoj grupi ne smatram problemom, zato što je ona tu delegirana, a nije se sama kandidovala. Osim toga, direktor AEM-a imenovao je 11. novembra ove godine nove predstavnike Agencije za rad u ovom tijelu, a među kojima nema gđe Bakić – pojašnjava Bošković.

Napominje da je Bakić podnijela neopozivu ostavku na članstvo u pomenutoj radnoj grupi – što, kako smatra, dovodi do pravno potpuno čiste situacije.

- Članovi Savjeta odlučuju samostalno, što im je obaveza i po Zakonu o elektronskim medijima, pa je svaki drugi uticaj neprimjeren, zato je moja odluka po ovom, a i svim drugim pitanjima, samostalna – ističe Bošković.

Na pitanje zašto nijesu zatražili mišljenje ASK u slučaju Bakić, kad su njeno članstvo u radnoj grupi koju imenuje Vlada problematizovali pojedini članovi Savjeta AEM-a, Bošković tvrdi da ASK ne može dati nikakvu dodatnu informaciju koja bi u ovom slučaju bila važna za otklanjanje svake dileme.

- To ne znači da treba bježati od mišljenja drugih institucija, ali u ovoj situaciji, radi se o tumačenju norme iz Zakona o elektronskim medijima. Dodatno, Zakon o sprečavanju korupcije u članu 9. jasno ističe da se članstvo u ovakvim radnim tijelima ne smatra vršenjem dvije ili više funkcija – zaključuje Bošković.

Iz Savjeta AEM-a ističu da je Bakić u toj instituciji zaposlena od 2003. godine – prvo kao Savjetnica za finansije, a od 2017. godine obavlja funkciju pomoćnice direktora i rukovoditeljke Sektora za monitoring Agencije.

U saopštenju koje su juče poslali medijima istakli su da su se prilikom odlučivanja posebno osvrnuli na viziju razvoja sektora audio-vizuelnih medijskih usluga u Crnoj Gori.

Prijave

Nakon što je Savjet AEM odbacio kandidaturu bivšeg direktora Agencije Gorana Vukovića, on nije imao komentar.

Ipak, Pobjedi je saopštio da će advokati koje je ranije angažovao, kada ga je Savjet razriješio prije isteka mandata, pratiti ispravnost i ovog procesa.

- Moji advokati prate dešavanja u vezi sa konkursom i reagovaće ukoliko uoče nepravilnosti – najavio je Vuković.

On je razriješen na ljeto ove godine, za što su glasali Bošković i članovi SAEM-a Edin Koljenović i Milan Radović.

Kao razlog su naveli to što je ASK trećim svojim mišljenjem povodom istoga pitanja zauzela stanovište da se Vuković nalazi u konfliktu interesa s obzirom na to da je njegova supruga, odlukom Vlade Crne Gore, od 2018. članica Disciplinske komisije.

Na osnovu takvoga mišljenja ASK-a, Uprava za inspekcijske poslove donijela je rješenje kojim od Boškovića traži ,,otklanjanje nepravilnosti“ utvrđenih prilikom nadzora.

Međutim, Mnistarstvo rada i socijalnog staranja nedavno je ukinulo rješenje Uprave za inspekcijske poslove na osnovu koga je, sredinom avgusta, smijenjen Vuković.

Pobjeda je imala uvid u rješenje Ministarstva rada i socijalnog staranja, kao drugostepenog organa, koji je inspekciji vratio predmet na ponovno postupanje, nakon što se na nalaze inspekcije požalio Vuković.

Totalni pravni haos nastaje tako što je inspektor postupio po tom rješenju, otišao u vanredni inspekcijski nadzor i obustavio postupak jer je, kako se navodi u dokumentu, poslodavac (Savjet AEM) otklonio nepravilnosti, tako što je Vukovića postavio na novo radno mjesto i imenovao novog v. d. direktora – Nikolu Ivanovića.

Ivanović se nije ni prijavio na konkurs za direktora AEM-a.

Portal Analitika