Kada neko pokuša da obezvrijedi Ustav, kao najviši pravni akt države, osnovni zadatak svih parlamentaraca je da to spriječe, smatra politikolog i izvršni direktor Regionalne akademije za razvoj demokratije iz Beograda Balša Božović.
On je na taj način prokomentarisao postupke crnogorske opozicije koja, zbog neustavne odluke Ustavnog odbora o penzionisanju sutkinje Ustavnog suda Dragane Đuranović, blokira redovan rad parlamenta.
Božović smatra da su zahtjevi opozicionih političkih predstavnika opravdani, ali i da bi se novonastala situacija mogla riješiti u kratkom roku. Za njega je problematičan i poziv na dijalog koji je predsjednik parlamenta Andrija Mandić nedavno uputio dijelu opozicije.
- Riječ je o čovjeku koji je već bio optužen i prvostepeno osuđen za pokušaj državnog udara, što je presedan. Kada vas neko takav, zanemarujući to što krši Ustav, poziva da o tome razgovarate, on samo pokušava da relativizuje to što radi državi i Ustavu Crne Gore - ocijenio je Božović.
Postojeću krizu u crnogorskom parlamentu Božović je uporedio sa trenutnim političkim prilikama u Srbiji, ističući da srpski lider Aleksandar Vučić i njegov politički saveznik u Crnoj Gori Andrija Mandić imaju isti model ponašanja.
- Aktuelni predsjednik Srbije Aleksandar Vučić na sve načine pokušava da namami studente i one građane koji protestuju i koji su u generalnom štrajku da razgovaraju na temu kako da se smire strasti, zato što je zbog njegove korupcije 15 života zauvijek izgubljeno. Riječ je o potpuno istom modelu ponašanja koji predsjednik crnogorskog parlamenta Mandić pokušava da primijeni u Crnoj Gori. Obojica, i Mandić u Crnoj Gori i Vučić u Srbiji, pokušavaju da relativizuju situacije koje su se dogodile na Cetinju i u Novom Sadu. Moj utisak je da oni pošto-poto žele dijalog, iako ne znaju odgovore na brojna pitanja već samo hoće da stvore privid normalnosti i spuste tenzije kako bi mirno ostali na vlasti - ocijenio je Božović.
Prema njegovim riječima, ovdje je riječ o matrici koja ima istu ideološku podlogu i koja je, kako kaže, navikla da manipuliše građanima i javnošću.
Božović smatra i da bi rješenje trenutne političke krize i u Crnoj Gori i u Srbiji bilo lako kada bi se ispoštovali zahtjevi studenata odnosno građana koji protesutuju.
- Iako je riječ o potpuno različitim situacijama, stvari su jednostavne. U Crnoj Gori bi bilo dovoljno da Ustavni odbor povuče svoju odluku, a u Srbiji da se ispune studentski zahtjevi. Mislim da je riječ o logičnim, jasnim i transparentnim zahtjevima - kazao je Božović.
On ističe da prostora za ustupke više nema, jer je „iza samo zid“.
- Opozicija u Crnoj Gori mora ovu priču da istjera do kraja, jer će u suprotnom priznati da Ustav ne postoji. Jedino što mogu da urade je da ne odustanu i da istraju do kraja u svojim zahtjevima. Sve dalje će biti posljedica njihovog neodustajanja, odnsono neće biti njihova odgovornost već odgovornost onih koji su doveli do ovakve situacije - Mandić u Crnoj Gori, odnosno Vučić u Srbiji - naglasio je Božović.
Kao dobar aspekt dvije „pobune“ u Crnoj Gori, misleći na predstavnike opozicije sa jedne i predstavnike studentskog pokreta „Kamo śutra?“ sa druge strane, Božović je naveo činjenicu da se oni jedni drugima ne miješaju u djelovanje uz konstataciju da ih pokreće ista energija nezadovoljstva.
- Studenti imaju svoje zahtjeve. Ali to nepoštovanje njih i njihovih zahtjeva takođe postoji i u slučaju nepoštovanja opozicije, koja je u ovom slučaju u pravu kada je u pitanju kršenje Ustava. Svima je jasno što piše u Ustavu i jasno je da je Ustavni odbor prekršio Ustav, tako da na sceni imamo isto
ponašanje vlasti prema opoziciji u Crnoj Gori kao što je to slučaj u Srbiji. To samo potvrđuje zajedničku ideološku pozadinu koja njenim nosiocima ne dozvoljava da naprave kompromis i transparentno prihvate odgovornost. Etika odgovornosti u njihovom ideološkom bekgraundu ne postoji zbog čega građani koji protestuju i opozicija ne treba da odustanu ni za metar u svojim zahtjevima - zaključio je Božović.