Ministarstvo zdravlja i Institut za javno zdravlje uz podrsku SZO organizovali su multisektorski sastanak posvecen sagledavanju potreba i kapaciteta za uspostavljanje Centra za kontrolu trovanja u Crnoj Gori.
Direktorica direktorata za javno zdravlje Ministarstva zdravlja dr Ivana Živković istakla je da je Vlada Crne Gore posvećena implementaciji ratifikovanih međunarodnih sporazuma uključujući i Međunarodni zdravstveno pravilnik, kao i da jačanje kapaciteta za prevenciju, pripremljenost i odgovor na zdravstvene krize predstavlja strateški prioritet Ministarstva zdravlja .
"Ona je naglasila Crna Gora nikada nije imala Centar za kobtrolu trovanja, tako da je iznimno važno da smo uz saradnju sa Institutom za javno zdravlje i podršku SZO pokrenuli proces u cilju sagledavanja postojećih kapaciteta i načina njihovog jačanja radi koordiniranog i efikasnog djelovanja kada je riječ o kontroli trovanja u zemlji. Ovo je i jedna od važnih obaveza na putu pristupanja Evropskoj uniji", ocijnila je dr Živković.
Ministarstvo zdravlja je posvećeno poštovanju svojih obaveza i u cilju unapređenja rane detekcije, pripremljrnosti i odgovoru na zdravstvene prijetnje, dodala je Živković.
Šefica SZO Kancelarije u Crnoj Gori dr Mina Brajović podsjetila je da su hemikalije važna karika načina života savremenog čovjeka i održivog razvoja.
"Hemijska industrija je četvrta po veličini u Evropskoj uniji. Bez dobre prakse upravljanja i odlaganja, hemikalije predstavljaju ozbiljan rizik po zdravlje ljudi, životinja i životnu sredinu, sa negativnim efektima posebno po najranjivije članovi drustva ukljucujuci žene i djecu", objasnila je dr Brajovic.
Ona je dodala da pojedine hemikalije izazivaju ozbiljna oboljenja uključujuci kancere , ali i poremećaje imunog, respiratornog, endokrinog, reproduktivnog, kardiovaskularnog sistema, slabe našu otpornost i dobar odgovor na vakcine, a samim tim čine nas ranjivijima za mnoga oboljenja.
Prema njenim rijecima, dodatni razlog za zabrinutost SZO i kreatora politika je činjenica što izlaganje hemikalijama - dodatno potencira planetarnu krizu - uključujći klimatske promjene, degradaciju ekosistema i gubitak biodiverziteta.
Brajović je istakla da se Crna Gora usvajajući agendu održivog razvoja obavezala da će raditi na smanjivanju smrtnosti i obolijevanja uzrokovanih opasnim hemikalijama do 2030 (SDG 3.9), kao i , uspostavljanju ekološki održivog Sistema upravljanja hemikalijama i otpadom koji se generiše u cjelokupnom ciklusu prozivodnje, korišćenja i odlaganja hemikalija kako bi se smanjio njihov stetni uticaj na zdravlje i životnu sredinu do 2030 (SDG 12.4).
Ona je podsjetila da je tokom 2019.god SZO podržala sprovođenje Eksterne zajedničke procjene kapaciteta za za prevenciju, detekciju, pripremljenost i odgovor na zdravstveno prijetnje, uključujući i hemijske hazarde. Jedna od ključnih preporuka bila je uspostavljanje Centra za kontrolu trovanja u zemlji . Prema njenim riječima, ulaganje u uspostavljanje Centra za kontrolu trovanja je važan korak na planu ubrzavanja procesa EU integracija, kroz ispujavanje EU standarda i harmonizaciju sa vrlo zahtjevim regulatornim okvirom EU za upravljanje hemikalijama i sa njima povezanim rizikom.