Ona je rekla da sve vakcine za koje je SZO dala “zeleno svijetlo” pružaju visoki nivo zaštite od Kovid-19 obolijevanja sa teškom kliničkom slikom i hospitalizacije.
“Sa većim obuhvatom vakcinacije manje su sanše da se virus širi i mutira u nove opasnije oblike”, kazala je Brajović agenciji MINA.
Ona je navela da ohrabruje činjenica što je Crna Gora nakon iniciranja masovne imunizacije protiv Kovid-19 intezivno radila na dinamiziranju dvosmjerne komunikacije sa građanima o rizicima i benefitima vakcinacije.
Brajović je kazala da ohrabruje činjenica da je Crna Gora stvarala pretpostavke da se proširi paleta dostupnih vakcina, i da bezbjedna i efikasna vakcina bude na dohvat ruke i starijim, građanima sa hroničnim oboljenjima ili osobama koje zive u ruralnim i udaljenim djelovima, mobilišići ukupne resurse zdravstvenog sistema uključujući i primarnu zdravstvenu zastitu, patronažne timove i uvodeći mobilne vakcinalne punktove.
Ona je rekla da su stvoreni uslovi da niko ne bude zaboravljen u sprovođenju vakcinacije protiv Kovid-19 u Crnoj Gori.
“Što nažalost nije slučaj sa velikim procentom svjetske populacije upravo zbog zabrinjavajuće velike nejednakosti u distribuciji vakcina u svijetu i okolnostima kada je 75 odsto ukupnih doza administrirano u zemljama visokog nivoa razvoja”, kazala je Brajović.
Ona je ocijenila da je evidentno, epidemioloska situacija u Crnoj Gori, kao i u značajnom broju zemalja regiona Evrope, vrlo kompleksna i dinamilna.
Ona je navela da se iz dana u dan uvećava se broj oboljelih, a nažalost raste i bilans smrtno stradalih osoba od Kovida-19.
Brajović je rekla da se rast broja novooboljelih i hospitalizovanih registruje širom regiona Evrope i to dominantno u populaciji nevakcinisanih osoba.
“Od deset zemalja u svijetu sa najvećom transmisijom četiri su iz regiona Evrope i to Velika Britanija, Turska, Rusija i Francuska. Region Evrope učestvuje sa 28 odsto u ukupnom broju novooboljelih i sa četvrtinom u broju umrlih”, navela je Brajović.
Ona je kazala da su intezivna socijalna interakcija, zamor pandemijom u okolnostima dominacije novog soja virusa (delta soj) koji je dva puta zarazniji od izvornog soja i relaksiranih mjera, prolog za savrsenu oluju .
Brajović je rekla da se to vidi u Crnoj Gori, ali i u nizu drugih zemalja Evrope kako zapadne, tako i centralne i istočne.
“Raspoloživi epidemioloski podacii ukazuju na rapidan rast broja oboljelih u odnosu na prethodnu sedmicu ne samo u Crnoj Gori (49 odsto), već i u značajnom broju drugih zemalja – Kosovo 275 odsto, Albania 142, Sjeverna Makedonija 123, Bosna i Hercegovina 111, Srbija 80, Bugarska 74, Slovenia 61, Rumunija 63 odsto”, navela je Brajović.
Ona je istakla da su prognoze daljeg razvoja situacije vrlo nezahvalne i nepouzdane i da smo i dalje u akutnoj fazi pandemije.
“Ono što pouzdano znamo jeste da naša ponašanja oblikuju putanju pandemije”, rekla je Brajović.
Ona je dodala da u okolnostima pandemije, naša odluka da se vakcinišemo i poštujemo savjete da nosimo masku, vodimo računa o higijeni i izbjegavamo gužve i zatvorene prostorije sa neadekvatnom ventilacijom je mjera naše odgovornosti i solidarnosti prema najranjivijim članovima društva i zdravstvenim radnicima koji već drugu godinu danonoćno rade i žrtvuju svoje zdravlje u borbi protiv Kovid-19.
Prema njenim riječima, u neku ruku Crna Gora kao i ostatak Evrope proživljava deža vu.
Brajović je kazala da i ove godine nakon ljetnjih mjeseci raste val infekcija, ali da je situacija kvalitativno drugacija.
“U arsenalu oružja protiv virusa, imamo bezbjednu i efikasnu vakcinu”, istakla je Brajović.
On smatra da nije trenutak da se upire prstom i trazi dežurni krivac.
“Odluka da se vakcinišemo, nosimo masku kada je to potrebno, praktikujemo distancu i higijenu ruku je pametan izbor s kojim mozemo preokrenuti trend obolijevanja i umiranja. To su anti “lokdaun” mjere koje nemaju alternativu”, poručila je Brajović.