Epidemiološka situacija u Crnoj Gori ponovo je alarmantna - našu zemlju zahvatio je novi talas koronavirusa, pa na dnevnom nivou već danima registrujemo po gotovo hiljadu novozaraženih. U poređenju samo sa početkom jula, broj oboljelih je utrostručen.
Zbog usložnjavanja epidemiološke situacije, Institut za javno zdravlje Crne Gore apelovao je na građane da se vakcinišu ili da prime dodatnu treću i četvrtu dozu, međutim ni iz ove ustanove, ni iz Ministarstva zdravlja nema preciznih odgovora na pitanja o nabavci novih količina mRNA vakcina, s obzirom na činjenicu da ćemo uskoro ostati samo sa cjepivom kineskih proizvođača.
Iz dok iz Komisije za zdravstvo DPS-a ukazuju na to da se koronavirus u Crnoj Gori ponovo rasplamsava, tražeći od nadležnih da hitnoodgovore na lošu epidemiološku situaciju, iz Instituta za javno zdravlje pozivaju na poštovanje mjera koje su na snazi (distanca, maske u zatvorenom).
Sve u svemu, poprilično liberalne mjere zaštite od pandemije uslovile su da na jučerašnji dan u našoj zemlji imamo 5.238 aktivnih slučajeva infekcije. U međuvremenu, korona je prodrla i uUpravu za izvršenje krivičnih sankcija, gdje je zaraženo šest zatvorenika, dok je u Kliničkom centru Crne Gore, zbog kovida, Klinika za kardiologiju otvorena samo za hitne intervencije.
Ljeto bez restrikcija kako bi se, očito, spašavala turistička sezona prećutno je na snazi i u cijeloj Evropi koja takođe bilježi enorman rast broja novooboljelih.
Ovim povodom, odgovore na pitanja koliko je novi talas koronavirusa opasan, te kako se u datim okolnostima nositi s njim, potražili smo od epidemiologa u penziji Novice Vujoševića i IJZCG.
Srećna okolnost – lakša klinička slika
Vujošević za Portal Analitika ukazuje na to da rast broja oboljelih od koronavirusa jeste zabrinjavajući, ali da je riječ o pretežno lakšim kliničkim slikama.
"U pitanju su velike brojke. Ako uporedite podatke od 1. i one iz 19.jula vidimo da je oboljelih skoro tri puta više. Ta brojka raste ne samo kod nas, već i svuda u svijetu. Srećna okolnost je što je u odnosu na ukupan broj oboljelih, smrtnost relativno mala, a prognoze stručnjaka iz SZO su da trenutno dominantni soj kovida ne bi trebalo da dovede do teže kliničke slike koja bi imala za posljedicu učestalu smrtnost", napominje Vujošević.
Protivepidemijske mjere adekvatne evropskim
Dodaje da su mjere koje su trenutno na snazi adekvatne onima koje važe u regionu i Evropi. Smatrai da su u skladu sa aktuelnom epidemiološkom situacijom, te da nema razloga da naša zemlja bude izuzetak u ovom slučaju.
"Mjere još ne bi morale da budu restriktivnije. Treba poštovati ove koje su na snazi. Trebalo bi da se drži distanca i obavezno – da se primi vakcina. Niko u Evropi još ne uvodi nove mjere poput zatvaranja granica, već je cilj da se zaštiti zdravlje stanovništva uz minimalnu štetu prema državnoj ekonomiji. Ali, svakako, situacija će se pomno pratiti", poručuje Vujošević.
Istog stava su i Institutu za javno zdravlje Crne Gore.
"Trenutne protivepidemijske mjere ne razlikuju se od mjera koje su trenutno aktuelne u razvijenim zemljama Evrope koje su na sličnom epidemijskom nivou", kazali su za Portal Analitika iz IJZ.
Vakcinacija najbolji vid zaštite
Vujošević poručuje da iako je usljed zaraze Omikron sojem koronavirusa klinička slika uglavnom laka, građani bi trebalo da se dodatno zaštite tako što će primiti novu dozu vakcine.
Naglašava da sticanje imuniteta izlaganjem virusu nije dobar način, zbog posljedica koje korona može ostaviti na zdravlje.
"Iako je klinička slika relativno laka, nikada se ne zna kod koga se bolest može zakomplikovati ili ko će imati postkovid stanje. Treba iskoristi ovo što imamo na raspolaganju, a to su vakcine koje, iako ne sprečavaju razbolijevanje, smanjuju broj teže oboljelih i rasterećuju bolničke kapacitete. Nije dobro izložiti se virusu, jer nikada se ne zna kakav će biti tok bolesti", kategoričan je Vujošević.
Preporuku za četvrtu dozu vakcine dali su i iz IJZCG.
"Po preporukama NITAG-a (Nacionalnog stručnog savjetodavnog tijela za imunizacije) o vakcinaciji protiv COVID-19, na lični zahtjev, četvrtu dozu vakcine, tj. drugu booster dozu, mogu primiti sva punoljetna lica", naveli su iz IJZCG.
Evo koji su simptomi Kentaur soja
Omikron varijanta BA.2.75 nazvana „Kentaur” do sada je otkrivena u Indiji, Velikoj Britaniji, SAD, Australiji, Njemačkoj i Kanadi.
Iz IJZCG naveli su da postoji zabrinutost zbog novog soja koji se brzo širi.
"Pored očigledno brzog rasta broja zaraženih, virusolozi su zabrinuti zbog broja dodatnih mutacija koje BA.2.75 sadrži u odnosu na raniji soj BA.2 iz kojeg je vjerovatno evoluirao. Evropski centar za prevenciju i kontrolu bolesti (ECDC) označio je novi soj kao „varijantu pod nadzorom“, kazali su iz Instituta.
Kako su pojasnili, ovaj soj uglavnom izaziva i daje simptome infekcije gornjih respiratornih puteva, gušobolju, curenje iz nosa, promuklost, opštu slabost.
"Većina ljudi pomisliće da boluje od neke banalne respiratorne infekcije. Kod starijih je moguć i teži klinički tok i prateće komplikacije", poručuju iz IJZ.