Svijet

Brazil: Nuklearna sila bez bombe

Izvor

 U Brazilu se danas održava prvi krug predsjedničkih izbora na kojima je najveći favorit Dilma Rusef, doskorašnja bliska saradnica predsjednika Luisa Injasia Lule da Silve. Ona bi mogla da postane prva žena na mjestu šefa te južnoameričke države.

 Za sada je glavna nedoumica da li će kandidatkinja Radničke partije, 62-godišnja Dilma Rusef uspjeti da pobijedi već u prvom krugu izbora. Prema posljednjim istraživanjima javnog mnjenja, Rusef koju zovu „Čelična dama“, po svemu sudeći će ipak, morati da se za najvišu funkciju bori u drugom izbornom krugu 31. oktobra sa svojim najvećim rivalom 68-godišnjim socijal-demokratom Žoze Serom.

 brazil2Sila bez bombe: Druga dilema, prije svega stranih posmatrača, odnosi se na ono što će se dogoditi poslije izbora - da li će sljedeći predsjednik(ca) Brazila od te zemlje stvoriti nuklearnu silu. Analitičar Tijago de Aragao smatra da hoće, ali bez atomske bombe.

„Dilema će nastaviti da podstiče nuklearne ambicije Brazila, ali to nije bila značajna tema tokom izborne kampanje, a to neće biti ni tema broj jedan tokom njenog mandata“, rekao je De Aragao za Dojče vele. On smatra da „Brazil ima jedan cilj: da na najbolji mogući način iskoristi mogućnosti koje nuklearna energija pruža – sve bez atomske bombe“.

 Brazil poseduje najmodernije nuklearne kapacitete u Južnoj Americi. Dvije atomske centrale „Angra 1“ i Angra 2) već su u funkciji, a „Angra 3“ se gradi. Na njima rade vrhunsku stručnjaci, u obogaćivanju uranijuma koristi se najmodernija tehnologija. Nešto slično u Latniskoj Americi posjeduje još samo Argentina.

dolar_smotuljciAmbicija – izvoz: „Prema izvorima iz vlade, brazilska tehnologija za obogaćivanje uranijuma jedinstvena je u svijetu. Pored toga, Brazil je među prvih pet zemlja po rezervama uranijuma“, kaže de Aragao. On dodaje da ta zemlja ima ambiciju da u bliskoj budućnosti postane „pouzdan izvoznik obogaćenog uranijuma“.

Ipak, ostaje pitanje da li će se Brazil na tome i zaustaviti. Tijago de Aragao smatra da Brazil može da postane regionalna nuklearna sila i bez atomskog oružja

 „Brazilsko društvo i nosioci vlasti i dalje su na čvrsto poziciji da Brazil ne treba da ima (atomsku) bombu. Brazil poručuje svijetu: ’Imamo kapacitete i tehnologiju da napravimo bombu, ali mi smo odlučili da to ne uradimo’. To bi trebalo da bude primer ostalima. Sa takvim stavom Brazil u političkom smislu može više da dobije nego sa atomskom bombom“, smatra De Aragao.

 Latinska Amerika za sada ostaje kontinent bez atomskog oružja, ali kruže glasine o tajnom nuklearnom programu u Argentini. Ako bi ta zemlja zaista došla u posjed atomske bombe, niko od eksperata ne bi mogao da se kladi da Brazil neće i u toj oblasti preuzeti vodeću ulogu na kontinentu.

 

Radio Dojče vele

Portal Analitika