Danijela Marotić, sekretar za prostorno planiranje i održivi razvoj u Opštini Budva, upoznala je prisutne sa Planom privremenih lokacija na teritoriji grada i istakla da je u toku izrada detaljne analize strukture objekata, nakon čije izrade će se razgovarati sa predstavnicima CTU-a. Ove godine je moguća prenamjena djelatnosti na pojedinim lokacijama, dok će se naredne izvršiti ozbiljnije korekcije. Svaki korisnik prostora mora na vidnom mjestu istaći površinu i djelatnost . Lazar Radjenović, predsjednik Opštine Budva naglasio je da privremeni objekti moraju da postoje, jer ih, izmedju ostalog čine i djelovi restorana, taksi stajališta i parkinzi. Ponuda se takodje mora prilagoditi i gostima u privatnom smještaju, ali se moraju stimulisati svi koji rade cijele godine, raznim olakšicama – naveo je predsjednik Radjenović.
Govoreći o novoj Odluci republičkog parlamenta o produženju muzike do 1 sat nakon ponoći, koja će biti pod ingerencijom lokalne uprave, zaključeno je da je najvažnija saradnja predstavnika ugostiteljske djelatnosti, policije, komunalne inspekcije i opštinskih službi. Rješenja će se pojedincima zanteresovanim za produženje muzike izdavati na 14 dana, tokom kojih će se svakodnevno kontrolisati nivo buke u objektima. Ukoliko se konstatuje nedozvoljeni nivo – objekti u prekršaju će biti zatvarani. U medjuvremenu, Sekretarijat za prostorno planiranje će „zonirati“ grad i utvrditi u kojim zonama vlasnici lokala mogu podnositi zahtjeve za produženje radnog vremena i izvodjenja muzike, jer će to strogo biti zabranjeno u npr. stambenim zonama. Za potrebe kontrolisanja nivoa buke na terenu će se koristiti najnoviji modeli fonometara.
Raskid Ugovora o davanju u zakup opštinskog zemljišta predvidja se u situacijama kada zakupac prekrši pravila o zauzimanju javne površine, Zakon o zaštiti od buke ili propise iz oblasti poreza. Usvojen je i predlog Dordja Medina, direktora Komunalno-stambenog javnog preduzeća da se kao razlog za raskid Ugovora unese i nepoštovanje Ugovora sa ovim preduzećem, konkretno izvršenje obaveza zaključno sa 1. avgustom.
Na koordinacionom tijelu je najavljena i oštrija kontrola kupališta, posebno kada je u pitanju zauzetost prostora mobilijarom, kao i konkretnije akcije kada je u pitanju rješavanje problema prisustva dilera privatnog smještaja. Svetlana Šljivančanin, glavna republička turistička inspektorka kao pozitivan primjer navela je inicijativu Opštine Ulcinj da kada se na terenu utvrdi postojanje dilera reaguje policija i sudija za prekršaje. Ukoliko se istog trenutka ne plati predvijena novčana kazna, odredjuje se kazna zatvora. Jedina mana ovog načina obračunavanja sa sivom zonom, jeste ta što se može sprovesti samo na nerezidentima.
Jelena Rađenović, direktorka TO Budva najavila je izradu novog softvera – baze podataka o privatnom smještaju. Uvidom bazu inpekcija će moći da utvrdi popunjenost kapaciteta i uporedi ih sa stanjem na terenu. Istovremeno će i gosti na svakom info-punktu efikasno i tačno dobijati informacije o raspoloživom smještaju.
Narednih dana pristupiće se upotpunjavanju saobraćajne signalizacije, a od jeseni će krenuti radovi na turističkoj signalizaciji.Posebno će biti tretiran Stari grad.
Na drugom sastanku Koordinacionog tijela za pripremu i praćenje turističke sezone u Budvi govorilo se i o starogradskim bedemima i njihovoj budućoj revitalizaciji. Direktorka Turističke organizacije Budve najavila je angažovanje stručne službe koja će očistiti grafite i ukloniti postojeću prljavštinu. Predsjednik opštine je najavio novi model upravljanja gradskim bedemima, najvjerovatnije od strane JU „Muzeji, galerija i biblioteka“, dok će lokalne službe održavati čistoću i tretirati ih kao javnu površinu.
Nikola Divanović, sekretar za gradsku infrastrukturu i ambijent kandidovao je na sjednici i problem zadržavanja izletničkih autobusa na lokacijama, gdje je predvidjeno masimalno zaustavljanje do 15 minuta, koliko je dovoljno da se iskrcaju putnici. Zaključeno je da je potrebno što prije formirati Lokalnu službu turističkih vodiča i napraviti plan oblaska kulturno-istorijskih spomenika, odrediti visinu izletničke takse i usmjeravati autobuse na slobodna parkirališta, kako se ne bi stvarala nepotrebna gužva u saobraćaju.
Posebna pažnja je bila usmjerena ka tački koja se odnosila na Režim saobraćaja u zoni šetališta i Starog grada i na inicijative starogradjana o povećanju mjesta za parkiranje, produženju termina za snabdijevanje i sl. Zaključeno je da je ova Odluka,kojom se od 19 do 05 sati sasvim zabranjuje saobraćaj u ovoj zoni, jedna od kvalitetnijih u poslednjih nekoliko godina i da svakodnevno nailazi na odobravanje, kako turista, tako i gradjana Budve. Pojedinim zahtjevima MZ Stari grad izaći će se u susret, ali će bezbjednost gradjana i poštovanje ovog najznačajnijeg dijela budvanske opštine i dalje biti prioritet.
Kada je u pitanju čistoća, od Đorđa Medina, direktora KSJP mogle su se čuti optimistične najave, potkrijepljene novim podacima o kupovini 4 vozila i nadanjima da će se budvanska opština uskoro priključiti deponiji Možur, kojoj sada gravitiraju opštine Bar i Ulcinj, kaže se na kraju saopštenja.