Svijet

Bugarska: Mitropolit bivši agent DB

Izvor

To je potvrdio i njegov bivši sekretar Boris Borisov, koji je rekao da je mitropolitovo pravo ime Bogomil Petrov Hristov, a kao agent je koristio dva pseudonima - Kovačev i Vladislav, prenijela je Vjerska informativna agencija (VIA).

Ti navodi odgovaraju i arhivi Državne bezbjednosti, navodi VIA i dodaje da da se mitropolitov rođeni brat preziva Hristov.

Bugarska javnost sada postavlja pitanje kako su matični organi dopustili ovu promjenu, ne obavljajući provjere motiva i prošlosti tražioca, što predviđa Zakon o građanskoj registraciji, uz traženje mišljenja suda.

Bivši sekretar za sofijski list "Dnevnik" rekao da je on radio na pripremi dokumenata za promenu imena mitropolita Kirila i to po nalogu arhijereja. On je dokumentaciju, kako kaže, predao nadležnim organima u Varni.

U dosijeu mitropolita, objavljenom januara ove godine, piše da je on bio saradnik tajne službe još kao student teologije od 29. juna 1976. godine i to pri prvom odjeljenju DB.

Komunistička DB u Bugarskoj obustavila je svoj rad u ljeto 1989. godine, kada je došlo do demokratskih promena u zemlji.

Poslije jednog agentskog skandala u Grčkoj, DB je, pripremajući Kirila za crkvenu karijeru, odlučila da ga pošalje na školovanje u Moskvu na Duhovnu akademiju.

Kiril je u ruskoj prijestonici ostao do 1986. godine, kao predstavnik bugarske crkve pri Moskovskoj patrijaršiji. Nakon toga je prebačen u zemlju na poziciju igumana Trojanskog manastira, kako bi ispunio uslov za episkopa. Hirotonisan je 1988, za vikarnog episkopa stobijskog, a naredne godine za mitropolita Varne.

U dosijeu piše da je uvjek obraćao pažnju i izveštavao o kritičarima režima, intelektualcima, mladima.

Kao mitropolit Varne više puta bio je predmet pažnje javnosti zbog otuđivanja crkvenih nekretnina, nejasnim kontaktima sa biznismenima, sklonosti luksuzu, posebno skupim automobilima.

Nedjelju dana nakon smrti patrijarha Maksima, arhijereji su Kirila izabrali za namjesnika, koji treba da organizuje izbor sljedećeg patrijarha. Njegov izbor su kasnije osporili neki mitropoliti, a jedan od njih, koji je glasao za Kirila, kasnije je povukao svoj glas.

To praktično znači da Kirila podržava šest, od ukupno 14 mitropolita.

Portal Analitika