Društvo

Bulić: Podmetači požara moraju biti kažnjeni na pravi način

Izvor

Uprava policije podnijela je ove godine zbog podmetanja požara 25 krivičnih prijava. Doktor bioloških nauka Zlatko Bulić smatra da sistem kontrole mora biti rigorozniji te da oni koji podmeću požare moraju biti kažnjeni na pravi način.

Mogućnost podmetanja požara ne isključuju ni vatrogasci. Komandir vatrogasaca u Pljevljima Mlađen Simović:

« To su požari koji nastaju na nepristupačnim mjestima i mi smo pokušali da saznamo što se to pali na tim mjestima gdje je pristup izuzetno ograničen. Neka razmišljanja su da se tamo poslije požara pojavljuju pečurke odnosno smrčak. Tako da ima mjesta za razmišljanje da su ovo uglavnom požari koji nastaju kao posljedica tih aktivnosti, odnosno da se namjerno pale.»

Iz Uprave policije je saopšteno da je za sedam mjeseci ove godine registrovano 25 krivičnih djela koja su izvršena podmetanjem požara. Podnijete su 24 krivične prijave , od kojih 14 za krivično djelo izazivanje opšte opasnosti i jedna za teško djelo protiv opšte sigurnosti .

Doktor bioloških nauka Zlatko Bulić za Antenu M ocjenjuje da je veliki broj nesavjesnih pojedinaca, koji izazivaju požare iz više razloga – prije svega piromanije ili koristoljublja:

« Prije neki dan sam se vraćao sa Durmitora, idući preko Šavnika i Nikšića imao sam priliku da vidim seriju požara. Jednostavno je nevjerovatno da se oni mogu pojaviti na toliko mjesta u isto vrijeme, jer to nikakva prirodna pojava ne može izazvati već samo ljudski faktor. To govori kolika je uopšte svijest , a pogotovo ekološka svijest našeg prosječnog čovjeka koji može da se bavi i sa tim.»

Ni Bulić ne isključuje mogućnost da berači pečuraka podmeću požare kako bi se okoristili:

« Činjenica je da su pojedini požari u Crnoj Gori izazvani u pojedinim prostorima gdje se pečurke sakupljaju već godinama. To se radi kako bi prinosi u narednim sezonama bili bolji. Sistem kontrole onih koji se bave branjem i otkupom pečuraka trebalo bi da bude mnogo ozbiljniji i rigorozniji i mislim da bi to dalo rezultate kroz neku ekološku inspekciju ili ekološku policiju. Mislim da nam je to više nego potrebno.»

U problematiku požara u narednom periodu treba dosta da ulože i lokalne samouprave i država u cjelini , smatra Bulić:

« Jer kad pogledamo kolike su štete od požara-to su milionske vrijednosti mislim da je bolje bilo osavremeniti jedan sistem zaštite na pravi način kako se to ne bi dešavalo. Ono što je posebno važno je da vinovnike požara treba dovesti pravdi, uhapsiti ih i kazniti ih na adekvatan način. Mislim da bi onda svi drugi koji bi se željeli baviti time jednostavno odustali od toga.»

A kazne zatvora, kako su naveli iz Uprave policije, za krivično djelo izazivanje opšte opasnosti su od šest mjeseci do šest godina, a za teško djelo protiv opšte sigurnosti od godinu do 12 . Za uništenje i oštećenje tuđe stvari propisana je novčana kazna ili zatvorska od pola godine do pet godina.

U toku 2011. zbog podmetanja požara podnijeto je 39 krivičnih prijava.

Portal Analitika