Društvo

Prirodnjački muzej Crne Gore pomjera granice u svom radu i bilježi rekord u broju posjetilaca

Čađenović: Napravili smo iskorak i pokazali značaj Prirodnjačkog muzeja za građane Crne Gore

U susret obilježavanju tri decenije od osnivanja i u iščekivanju realizacije idejnog arhitektonskog rješenja nove zgrade, usvojeno je i novo idejno-grafičko rješenje vizuelnog identiteta Prirodnjačkog muzeja Crne Gore

Čađenović: Napravili smo iskorak i pokazali značaj Prirodnjačkog muzeja za građane Crne Gore Foto: Media biro
Portal AnalitikaIzvor

Zahvaljujući bogatom sadržaju programskih aktivnosti i značajnom broju izložbi Prirodnjački muzej Crne Gore je u 2024. godini zabilježio posjećenost od preko 22.000 posjetilaca. 

Zadovoljstvo zbog ove impozantne brojke, ali i svih uspjeha koje su ostvarili u prethodnoj godini izrazila je direktorica Prirodnjačkog muzeja Crne Gore, dr Natalija Čađenović. 

„U odnosu na neki prethodni period kada je bilo jako malo posjetilaca i veoma malo izložbi, za Prirodnjački muzej se malo čulo, napravili smo velik iskorak, i pomjerili granice što se tiče brojnosti posjetilaca. Izložbu koju smo otvorili početkom 2024. godine - Životinje Afrike, posjetilo je preko 11.000 posjetilaca za manje od dva mjeseca, a zatim smo imali fascinantnu izložbu koju smo otvorili u okviru Dana nauke i inovacija – Ajkule i raže Jadranskog mora, koja je i sada aktuelna, a koju je posjetilo preko 8.000 posjetilaca. Godinu smo zaokružili sa preko 22.000 posjetilaca što je za Prirodnjački muzej Crne Gore zaista impozantna cifra. To ukazuje ne samo na kvalitet rada ove institucije, već i na ogromno interesovanje javnosti za sadržaje Prirodnjačkog muzeja. To samo govori o potrebi i značaju ove institucije za građane Crne Gore,“ navela je Čađenović. 

Prirodnjački muzej Crne Gore je tokom 2024. godine realizovao deset izložbi, od toga dvije van granica Crne Gore - jedna izložba realizovana je u Zemaljskom muzeju u Sarajevu, a druga u Muzeju Hercegovine u Trebinju. Ostalih osam realizovane su u različitim gradovima Crne Gore. 

„Osim izložbi mi smo različitim programskim sadržajima kroz interaktivne, kreativne i edukativne radionice i manje tematske izložbe učestvovali i obilježili sedam manifestacija. Osim već tradicionalnih koje obilježavamo kao što su „Evropska noć muzeja“, „Dani nauke i inovacija“, „Evropska noć istraživača“, „Dani evropske kulturne baštine 2024“, ove godine smo se manifestacijom za najmlađe uključili u „Dane Podgoričkog kulturnog ljeta 2024“, zatim smo se predstavili reprezentativnim eksponatima iz zbirke ptica, na otvaranju sezone Crnogorskog baletskog ansambla. Takođe smo obilježili Njegošev dan jednom manjom tematskom izložbom koja je zaista bila izuzetna – Njegoševa duhovnost inspirisana prirodom,“ istakla je direktorica. 

U 2024. su takođe bili uključeni u nekoliko međunarodnih i nacionalnih projekat – u nekima od njih kao nosioci projekta, u drugima kao saradnici. Rezultati projekata biće prezentovani kroz stručne i naučne publikacije, izložbe i prezentacije. 

„Posebno sam ponosna na saradnju koju smo ostvarili sa više vjekova starim Prirodnjačkim muzejom u Beču. Ta saradnja je rezultirala donacijom u vidu 756 balgova ptica iz cijelog svijeta. Ponosna sam na tu saradnju koju njegujemo i koja će se i dalje unapređivati, a već imamo zajednički planove na polju digitalizacije naših prirodnjačkih zbirki,“ kazala je Čađenović. 

U susret obilježavanju tri decenije od osnivanja i u iščekivanju realizacije idejnog arhitektonskog rješenja nove zgrade Prirodnjačkog muzeja, usvojeno je i novo idejno-grafičko rješenje vizuelnog identiteta Prirodnjačkog muzeja Crne Gore.

Osim velikih uspjeha koje su postigli u 2024, zaposleni Prirodnjačkog muzeja su se susreli i sa značajnim preprekama. 

„Imamo jako ograničen prostor koji ne može da primi mnogo posjetilaca odjednom. Žao mi je što svaki posjetilac ne može da ostane onoliko koliko bi želio i uživa u našim izložbama, ali ipak smo uspjeli i uprkos tome smo imali ogroman broj posjetilaca. S druge strane, imali smo izuzetno skroman budžet, da bi realizovali sve prethodne navedene aktivnosti, uprava je nalazila načine da dođe do sponzora, donatora, do ljudi koji podržavaju naš rad, kao i do finansija preko raspisanih konkursa vezanih za kulturne manifestacije i naučna istraživanja“, poručila je Čađenović. 

Prirodnjački muzej i u 2025. godini nastoji da još više diže ljestvicu, što dokazuje i ogromna posjećenost nedavno otvorene izložbe dinosaurusa – Dino park u Univerzitetskom parku u Podgorici. 

„Riječ je o projektu koji spaja kulturu, nauku, zabavu i obrazovanje. Taj projekat je plod zajedničke saradnje Prirodnjačkog muzeja Crne Gore i Turističke organizacije Glavnog grada Podgorice, uz podršku Univerziteta Crne Gore, a u saradnji sa Prirodnjačkim centrom Srbije – Svilajnac. Dino park je pravo mjesto gdje avantura, učenje i zabava idu ruku pod ruku, mjesto gdje će svaki posjetilac sa izložbe otići sa nekom novom informacijom o životinjama koje više ne naseljavaju našu planetu, a koje su u Mezozoiku bile dominantne među kopnenim životinjama. Možda nas ta izložba i upozorava da ni te gigantske životinje nisu neranjive, već da svaka promjena trofičke niše, bilo zbog klimatskih promjena, bilo zbog ljudskog faktora dovodi do izumiranja pojedinih vrsta. Ova izložba podstiče na razmišljanje o našoj odgovornosti da zaštitimo i sačuvamo životinje koje danas žive na našoj planeti, a kojima takođe prijeti opasnost od izumiranja."

Dino park je tek prva u nizu aktivnosti kojom će Prirodnjački muzej u 2025. obilježiti tri decenije svog postojanja.

“U ovoj godini ćemo imati bogate programske aktivnosti i sadržaje, već poslije ove izložbe dinosaurusakoja će trajati do 31. marta imaćemo izložbe u regionu -sljedeća izložba će biti u Prirodnjačkom muzeju u Dubrovniku, zatim ćemo u Crnoj Gori imati Noć muzeja. Planiramo mnoge manifestacije i konferencije, tako da će ovo biti jedna kulturnim sadržajima jako bogata godina,” najavila je dr Čađenović.

Portal Analitika