Crna Gora nalazi se u delikatnoj situaciji jer je su pojedine osobe zarobile tužilački sistem, saopštio je Slaven Radunović iz DF-a, u ime predlagača izmjena i dopuna zakona o državnom tužilaštvu. Zato su izmjene, poručuje, neophodne.
"Kojima bi omogućili neophodnu smjenu u tužilaštvu, da prodiše i počne da radi svoj posao. Institucija SDT bila je brana za prikrivanje teških djela u kojima su učesnici bliski režimu", istakao je Radunović.
Da su reforme u svim sferama društva, posebno tužilaštvu, imperativ, i danas je saopštio vicepremijer Dritan Abazović. U vezi s prijedlogom zakona Venecijanska komIsija trebalo bi da se izjasni do 10. maja.
"Usvajanje ovih zakona veliki je korak ka stvaranju dijaloga. Ovim promjenama i ta kutija će se definitivno otvoriti i to će biti pomoć dijalogu u narednom peridu, a ne cimentiranju VD stanja", kazao je Abazović.
Da tužilaštvo mora da ide, ali ne iz političke osvete, napominju u MANS-u. Vanja Ćalović-Marković ukazuje da bi loši načini za njegovu smjenu mogli, kako kaže, svima da se obiju o glavu. Uz to, smatra da bi bolje bilo da je izmjene predložila vlada.
"Vi problem koji je svima očigledan, koji je nesporan, da je tužilaštvo pod politikom i da ne radi svoj posao dodatno činite spornim jer elementarnu proceduru nećete da ispoštujete. Ne bih voljela da dođemo u situaciju da se nakon par godina, ili mjeseci promijeni vlast i da se tužilaštvo tada ponovo bira i da se optužnice povlače i da smo džaba pokušavali ko je činio krivčno djelo", kazala je Ćalović-Marković
"Ako ga ne završimo u kratkom roku, nećemo uopšte. Imamo zvijer napolju koja čeka da osjeti našu krv i da se vrati na pozicije", odgovorio je Radunović.
"E to je problem, vaši motivi. Pravite se kao da ne postoji postupak "državni udar" i vaš interes da se pozabavite Katnićem. Vi ste u konfliktu interesa", poručila je Ćalović-Marković.
"Nije ovdje stvar odnosa DF-Katnić, nego on neće da pokrene ništa protiv DPS. Dok je on tu situacija će biti takva", kazao je Radunović.
Tokom rasprave, čuli su se već poznati stavovi, poznate sugestije, ali su zatraženi i odgovori.
"Onemogućavanjem Advokatske komore i drugih strukovnih uduženja da predlože svog predstavnika u Tužilačkom savjetu, a omogućavanje NVO izašlo se na teren strukovnih udruženja u odnosu na NVO", kazala je Ana Stanković Mugoša iz Advokatske komore Crne Gore.
"Ja danas imam treći tekst, zbunjen sam, posmatram ih, različiti su, ne znam ni koji je poslat Venecijanskoj komisiji", naveo je predsjednik Udruženja pravnika Branislav Radulović.
"Zašto su različiti tekstovi slati Venecijanskoj komisiji? Jer su inkorporirane neke sugestije koje su se čule na okruglim stolovima", kazao je Abazović.
"Crna Gora može da se dogovori tom tropetinskom večinom o pravniku s integritetom, koji ne bi bio političar, koji ne bi štitio samo ljude na vlasti", rekla je Tea Gorjanc Prelević, direktorica Akcije za ljudska prava.
Da prisustvuje sjednici odbora za poliitčki sistem, pravosuđe i upravu bio je pozvan i vd vrhovnog državnog tužioca, saopštio je predsjednik tog skupštinkoog tijela Momo Koprivica. Međutim, nije se odazvao pozivu. Sjednici nije prisustvovala ni opozicija.
A opozicija nije prisustvovala sjednici odbora, jer, kako su kazali iz DPS-a, konsultativno saslušanje je zakazano mimo pravila po kojima radi odbor. Kažu da odbor saslušava poslanike koji su predlagači ovog zakonskog akta.