“Svjesni posljedica koje mogu nastati usled poremećaja tržišta električne energije zbog vrtoglavo visokih cijena na berzi menadžmet CEDIS se tokom 2021. godine, u više navrata, obraćao Ministarstvu kapitalnih investicija, EPCG, ali i javnosti. Energetska kriza najviše je pogodila elektordistributivne sisteme, kao regulisanu djelatnost, pa se intezivno radilo na pronalaženju rješenja za ublažavanje posledica krize. Otežavajuća okolnost za CEDIS je svakako utvrđena cijena od 53,392 eura po MWh za pokrivanje gubitaka od strane Regulatorne agencije za energetiku”, ističu oni.
Ko hoće da realno sagleda stvari, ocjenjuju, shvatiće “da niko iz CEDIS-a nije mogao uticati na cijenu električne energije na berzi, koja je tokom prošle godine bila od pet do 15 puta veća od utvrđenog iznosa od strane RAE”.
“Za pokrivanje gubitaka za period od aprila do decembra 2021. godine CEDIS-u je bila potrebna nabavka oko 250 hiljada MWh, po prosječnoj tržišnoj cijeni od skoro 94 eura, zbog čega je CEDIS mogao i nakraju ostvarit gubitak od oko10 miliona eura. Međutim, težili smo da u saradnji sa EPCG, koja je 100 odsto vlasnik CEDIS-a, i nadležnim ministarstvom nađemo rješenje kojim se neće opteretiti naši korisnici, a koje će omogućiti nesmetano funkcionisanje elektrodistributivnog sistema”, dodaju iz te firme.
Kažu i da je “jedini razlog zbog kojeg se Elektrodistributivni sistem Crne Gore našao u situaciji zbog koje je poslovanje u 2021. godini mogao završiti sa gubitkom energetska kriza, tačnije vrtoglavi skok cijene električne energije na berzi”.
“Upravo ovo je dovelo do poremećaja u poslovanju mnogih elektorenergetske sistema u Evropi, koji su dobile podršku i pomoć države u prevazilaženju krize. Ono što nas raduje, kao Kompaniju, jeste činjenica da se pronašlo rješenje za prevazilaženje, globalnog, problema i to na najbezbolniji način prevashodno za korisnike i energetski sektor, bez uvođenja restrikcija i povećanja cijena električne energije”, naglašavaju.
Umjesto da se raduju, naglašavaju iz CEDIS-a, političari “pokušavaju uvući CEDIS u političku igru kritikujući rješenje koje je za pohvalu”.
“Bez želje da sa vama polemišemo, dužni smo radi javnosti da kažemo da će CEDIS i u narednom periodu raditi u interesu korsnika, ali i svih zaposelnih koji su snaga ove kompanije. CEDIS, kao odgovorna kompanija i menadžment, zajedno sa EPCG i resornim ministarstvom radiće na prevazilaženju svih poteškoća koje sa sobom nosi energetska kriza sve do normalizacije cijena električne energije na tržištu”, zaključuju oni.
Komentari (6)
Veliki stručnjak i Demo(n)krata Čađenović ugasio je CEDIS….CEDIS je zbog njega pukao k’o sijalica od 100 vati.
Kliker bi pokvarili... A neće populisti da dignu cijenu struje za građane? K'o biva vode računa o naaaarodu. A to što upropastiste zdravu kopaniju to nikome ništa. Sram vas bilo.
obraza nemate jbt
53 eura megavat pa što se ugasi kombinat neko laže i to dobro i đe su ti gubici ako je bilo vode
@ljuma_neregistrovani Ada gubici su krađa e energije odnosno narod koji krade e. struju a oni povodom toga ništa ne rade i nepreduzimaju a zašto ne preduzimaju pa naravno jer im ne odgovara odnosno odgovara im da na taj način da prodaju tu e.struju jer kad bi sve bilo legalno onda bi se se ti što kradu stisli i onda nebi bilo niti pola od ove potrošnje koju sad naplaćuju zato narod treba da se buni i da niko neplatća gubitke dok god nepostave svim mogućim potošačima električna brojila van objekata kao što to rade sad na mnogim novim mrežama po sela tako da potrošač nema šanse da krade ovako kad je to brojilo unutra tvoje privatne kuće ili bilo kakvog poslovnog prostora pa naravno narod koji je lopv on može da radi šta mu padne napamet kao što radi 😡
Bez ljutnje, ko je ispravan nema straha od neispravnosti, već naprotiv, naprijed !