Podgorica

Nacrt PUP Podgorica i DUP ‘’Nova Varoš 2’’

CEGAS: Gorica nezaštićena od betonizacije

Neformalna grupa građana za očuvanje brda Gorice, “PodGoricom”, izražava zabrinutost zbog sve očiglednije i drastičnije betonizacije brda, uz najavu skorijeg okupljanja neformalne grupe i zainteresovanih građana u cilju zaštite pluća glavnog grada.

CEGAS: Gorica nezaštićena od betonizacije Foto: Foto: Glavni grad
Portal AnalitikaIzvor

Ukidanjem javne rasprave za PUP Podgorica, dok istovremeno stručna javnost osporava DUP “Nova Varoš 2”, brdo Gorica ostaje nezaštićeno, ugroženo betonizacijom u već preizgrađenom zaštitnom pojasu Spomenika prirode, park šume Gorica. Brdu Gorica prijeti ‘’podljubovićki scenario’’ sa daljim uništavanjem prirode i pretrpavanjem dezhumizovanim stambenim zgradama, ocijenili su danas iz NVO Centar za građanske slobode.

Podsjećaju da dvije javne rasprave u vezi sa PUP Podgorica nijesu održane, iako Ministarstvo urbanizma, prostornog planiranja i državne imovine tvrdi suprotno.

“Stručna i druga zainteresovana javnost pritom osporava djelove Nacrta, uz navode da ga je nemoguće tehnički i suštinski sagledati, jer dokumentacija nije optimizovana za laku pretragu I pregled. Iz toga proizilazi zabrinutost za sve što se u ovakvoj formi Nacrta ne može jasno uočiti, dok je iz onoga što se donekle može protumačiti jasno da Gorica ostaje nezaštićena i prepuštena građevinskim poduhvatima investitora koji su osporavanim DUP-om ‘’Nova Varoš 2’’ već ‘’dobili” svoje parče kolača”, tvrde u CEGAS-u.

Kako dodaju, činjenica da Osnovno državno tužilaštvo Podgorica godinu dana izviđa slučaj DUP ‘’Nova Varoš 2’’, govori nešto o vremenu potrebnom da se PUP Podgorica, kao planski dokument višeg reda i veće kompleksnosti, valjano obradi, diskutuje i donese.

“Podsjećamo donosioce odluka da se prostorni planovi ne mogu usvajati bez učešća građana/ki i davanja mišljenja na javno predstavljene planove, kao i to da javnost ne smije biti dovedena u zabludu prikrivanjem važnih javnih dokumenata postupcima koji onemogućavaju njihovu čitljivost”, kažu u CEGAS-u.

Napominju da je nezakonito smatrati održanom centralnu javnu raspravu koja se nije ni dogodila. 

“Uz to, podsjećamo na sve korake kroz koje se u ovom skraćenom postupku žuri: javna rasprava bi trebalo da traje 30 dana, sačinjavanje izvještaja o njoj takođe 30 dana, Savjet za revizuju planske dokumentaciji za davanje mišljenja o tom izvještaju zakonski ima 15 dana, uz dodatne rokove za dobijanje mišljenja i saglasnosti organa državne uprave nadležnih za zaštitu životne sredine, za saobraćaj i za zaštitu kulturnih dobara, organa za tehničke uslove, kao i jedinica lokalne samouprave. Radi se o kompleksnom i dugotrajnom procesu, i jasno je da se radikalnim skraćivanjem ovih rokova ozbiljno ugrožava valjanost procedure”, kažu u CEGAS-u i dodaju da neformalna grupa građana za očuvanje brda Gorice, “PodGoricom”, izražava zabrinutost zbog sve očiglednije i drastičnije betonizacije brda, uz najavu skorijeg okupljanja neformalne grupe i zainteresovanih građana u cilju zaštite pluća glavnog grada.

Portal Analitika