Svijet

Čelnik turskog dijela Kipra: Potrebne dvije samostalne države, sve ostalo bilo je gubljenje vremena

Pitanje podijeljenog Kipra i dalje je aktuelno, a danas se tim povodom oglasio čelnik turskog dijela tog ostrva, odnosno predsjednik nepriznate Turske republike Sjeverni Kipar Ersin Tatar, koji je kazao kako ima novo rješenje.

Čelnik turskog dijela Kipra: Potrebne dvije samostalne države, sve ostalo bilo je gubljenje vremena Foto: UGC
Portal AnalitikaIzvor

Tatar, inače desničar koji je 2020. godine pobijedio na predsjedičkim izborima uz snažnu podršku turskog predsjednika Redžepa Erdogana, zato predlaže rješenje “dvije države”.

“Sve do sad bilo je gubljenje vremena”

U pitanju je ne baš nova ideja o uspostavljanju dvije međunarodno priznate suverene republike - one na grčkoj i druge na turskoj strani.

“Pedesetogodišnji napori da se ostrvo iznova ujedini bili su gubljenje vremena. Stvari su se pogoršale. Grci ne pristaju na raspodjelu moći. Oni misle da su vladari ovog ostrva. Na Kipru su dvije države i dva naroda. Imamo našu kulturu i ambicije. Vraćanje ideji ujedinjenja je potpuno nemoguće”, poručio je Tatar iz svoje rezidencije u podijeljenoj Nikoziji.

“U suprotnom ćemo biti sve zavisniji od Turske”

Iako mnogi vjeruju da bi realizacija programa “dvije države” doprinijela još većoj zavisnosti turskog dijela Kipra od Ankare, on odbija takvu projekciju.

“Sve dok ne bude dogovora, mi ćemo imati sve više i više turskog uticaja na ostrvu i bićemo sve zavisniji od Turske”, kazao je Tatar, čija teritorija godišnje dobija 270 miliona eura iz budžeta Turske.

No, Tatar istovremeno navodi kako je Turska i njegova domovina.

“Kad god smo bili tlačeni, Turska je uvijek dolazila da nas odbrani. Turska je žrtvovala živote svoje djece zbog naše bezbjednosti. Mi smo dio turskog naroda”, naglašava on.

Pitanje koje je palo u zaborav

Podsjetimo, Kipar je podijeljen 1974. godine, nakon što je Turska izvršila invaziju u nastojanju da zaštiti tursko stanovnišstvo od grčke vojne hunte. Od tada pitanje podijeljenog Kipra često biva karakterisano kao ‘zamrznuti konflikt’, no u diplomatskim krugovima ono sve više pada u zaborav.

Dok je grčki dio Kipra, između ostalog, i član Evropske unije, turski dio ostrva gotovo da je u izolaciji.

Portal Analitika