CeMI je, kako navode iz ove NVO, „dužan da radi potpunog i ispravnog informisanja javnosti reaguje“ kako bi „spriječili dalje širenje neistina plasiranih od strane nekoliko medija“.
Naime, više rukovodilaca i vlasnika televizijskih kuća, uključujući i Javni servis, negodovalo je povodom ugovora koji su prekjuče potpisali direktori CEMI-ja i TV Vijesti, Zlatko Vujović i Slavoljub Šćekić, tvrdeći da je riječ o „diskriminaciji ostalih televizijskih kuća“ i davanju monopola jednoj televiziji nad informacijama od opšteg značaja, kao što su one vezane za rezultate parlamentarnih izbora.
Svi mediji imaju pristup istim informacijama u našem pres centru: “Niko ne može imati vlasništvo nad rezultatima izbora niti njihovim projekcijama. Umjesto toga svi mediji imaju isti pristup informacijama u pres centru. Sve vrijeme prebrojavanja rezultata u našem pres centru su dostupni podaci koje mediji mogu koristiti”, navodi se u CEMI-jevom saopštenju.
CeMI takođe tvrdi da su norveškoj ambasadi aplicirali zajedno sa TV Vijesti.
“CeMi je, kako je i objavio, aplicirao sa projektom na kojem je partner bila i TV Vijesti. Kada je donator podržao dio planiranih aktivnosti koje se odnose na rad CeMI-ja, Vijesti su predložile da pokriju dio nedostajućih sredstava. Riječ je o iznosu od 28.000 eura, tako da ukupna raspoloživa suma zajedno sa donacijom iznosi 50.700 eura, što je predstavljalo nešto oko 75% ukupno potrebnih sredstava za projekat. I pored toga što su sredstva bila mala, CeMI je uložio maksimalni napor da obezbijedi nezavisno nadgledanje izbora. Smatramo da je veoma važno da građani kontrolišu izborni proces te da pravovremeno budu informisani. O tome svjedoči 9 pres konferencija tokom dana, od toga 5 prije zatvaranja i najmanje četiri nakon zatvaranja biračkih mjesta. Pres konferencije su planirane da se održe u 10, 12, 14, 18, 20 sati, a nakon zatvaranja birališta u 21, 22, 23 sata i u ponoć“, navodi se u reagovanju ove NVO.
Softer koji koristi CeMi finansirala je TV Vijesti: Iz CeMi-ja takođe navode i druge motive koji su ih motivisali da za partnera izaberu TV Vijesti:
“Razlika koja postoji između drugih TV kuća koje nijesu partner na projektu i partnera na projektu TV Vijesti jeste da softver koji koristi CeMI, a čiju izradu je finansirala TV Vijesti, ima link koji omogućava da TV Vijesti automatski preuzimaju podatke bez dodatne obrade, što smanjuje vrijeme koje je potrebno za grafičku obradu, odnosno vrijeme unošenja u unaprijed pripremljene grafike. Na ovaj način, TV Vijesti je potrebno manje vremena za obradu u odnosu na ostale televizije. Znači sva priča se svodi ne na vrijeme dostupnosti informacija, jer su one dostupne svim medijima u isto vrijeme, već što TV Vijesti ima kraće, nekolika minuta, vrijeme obrade podataka za izradu grafičkog prikaza, zahvaljujući zahtjevu da im se prilikom izrade softvera to omogući“, tvrdi CeMi.
Oni negiraju i nazivaju apsurdnim tvrdnje da CeMi ima namjeru da spriječi nekim televizijama pristup projekcijama rezultata.
“Koliko zvuči apsurdna tvrdnja da CeMI ima namjeru da spriječi nekim televizijama pristup projekcijama rezultata govori činjenica da se za pres konferencije kod CEMI-ja akreditovalo 13 domaćih i regionalnih elektronskih medija, kao i preko 70 domaćih i stranih novinara. Svim medijskim kućama je omogućeno da direktno prenose dešavanja direktno iz PR Centra, što su najavile TVCG, TV PRVA i TV Vijesti, TV Atlas, kao i regionalne televizije RTS i Al Jazeera. Putem poziva medijskim kućama da se akredituju, urednici svih medijskih kuća, bez izuzetka, su upoznati sa sadržajem CEMI-jevog projekta i aktivnostima, koje sporovodimo tokom izbornog dana prije više od sedam dana.
Postavlja se pitanje zašto su se televizije koje smatraju da im neće biti omogućen pristup podacima akreditovale za prenos uživo, ili u svom programu najavljuju direktan prenos iz CeMI-jevog pres centra?“
Da smo htjeli da zaradimo, ponudili bi saradnju sa svima, pa ko da više: “Nažalost, neistinita je i tvrdnja da se motivacija za dogovor sa Vijestima može naći u profitu. Činjenica da projekat na kome učestvuje nešto manje od 1.400 osoba, od toga 1,200 posmatrača, se realizuje sa ukupnim sredstvima od 50.700 eura (uključujući sve novčane donacije kako donatora tako i TV Vijesti), ili oko 75% od projektovanog iznosa projekta za koji je tražena donacija, najbolje govori koliko je bespredmetna ova tvrdnja. Da smo kojim slučajem poželjeli da zarađujemo novac, ponudili bismo realizaciju projekta ostalim medijskim kućama u Crnoj Gori, pa bi selekcija bila vršena po sistemu ’’ko ponudi više“, a ne bismo krenuli da realizujemo kompletan projekat sa samo 75% obezbijeđenih sredstava.
CeMI ne želi da ulazi u razloge zbog čega neki mediji vrše pritisak na našu organizaciju. Ne želimo ni da biramo stranu u medijskim podjelama. Nastavljamo da bez obzira na pritiske, napade i ucjene sarađujemo sa svima. Vođeni smo interesom da se ne dozvoli da kontrola izbornog procesa bude spriječena, kao ni da građani budu uskraćeni za istinitu i pravovremenu informaciju“, navodi se u CeMI-jevom reagovanju.
Podsjećamo da je iz norveške ambasade i Beogradu, u odgovoru na pitanje našeg portala da li je projektom praćenja parlamentarnih izbora za koji su donirali NVO CEMI, predviđeno da jedan medij, konkretno TV Vjesti, ima ekskluzivno pravo na korišćenje podataka u realnom vremenu, kao i da li su ta NVO i televizija zajednički aplicirale za grant, rečeno da takvi detalji nisu bili dio projekta koji su oni finasirali.