Društvo

Oglasile se strukovne organizacije, civilni sektor, ali i zvaničnici

Čestitke povodom 23. januara - Dana novinara Crne Gore

Povodom 23. januara - Dana novinara Crne Gore, strukovne organizacije, civilni sektor i državni zvaničnici uputili su čestitke, koje možete ispratiti u nastavku.

Čestitke povodom 23. januara - Dana novinara Crne Gore Foto: Unsplash
Portal AnalitikaIzvor

Slobodni i nezavisni mediji ključni su za demokratiju i zaštitu javnog interesa. Uprkos tome, prijetnje, pritisci i nesigurni uslovi rada i dalje ugrožavaju ovu profesiju, saopšteno je iz NVO Juventas.

"Posebno ističemo značaj sinergije između medija i civilnog sektora u jačanju demokratije i društvenih promjena. Zajedničkim djelovanjem možemo osigurati bolje uslove za slobodan rad novinara, unaprijediti zaštitu njihovih prava i osnažiti povjerenje građana u javne institucije", naveli su oni.

Pozvali su nadležne institucije da osiguraju sigurnost novinara i unaprijede uslove za njihov slobodan rad.

"Građane pozivamo da podrže medije koji rade profesionalno i odgovorno, jer je to temelj slobodnog društva. Sloboda medija je sloboda svih nas. Hrabrost i posvećenost novinara ključ su razvoja i napretka našeg društva", zaključuju oni.

Spajić: Podsjećanje na odgovornost i značaj profesije

U vremenu novih izazova, kada se lažne vijesti sve brže šire, od posebne je važnosti vaša nepokolebljiva posvećenost činjenicama, profesionalnoj etici i prnicipima objektivnog novinarstva, poručio je premijer Milojko Spajić.

"Novinarkama i novinarima u Crnoj Gori čestitam 23. januar, njihov Dan.Dan koji nas, podsjeća na izuzetnu odgovornost i značaj vaše profesije u izgradnji modernog i slobodnog društva", naglasio je on.

U vremenu novih izazova, kada se lažne vijesti sve brže šire, kako je dodao Spajić, od posebne je važnosti nepokolebljiva posvećenost činjenicama, profesionalnoj etici i prnicipima objektivnog novinarstva.

AMU: Uprkos teškoćama, crnogorski novinari pokazali izuzetan nivo posvećenosti

Agencija za audiovizuelne medijske usluge saopštila je kako ovaj datum simbolizuje početak pisane riječi u službi javnog interesa i društvene odgovornosti.

"Novinari i novinarke u Crnoj Gori su čuvari prava na informisanje i slobodu izražavanja, a njihova uloga nezaobilazna u izgradnji građanskog i demokratskog društva. Uprkos poteškoćama i izazovima sa kojima se suočavaju, pokazali su izuzetan nivo posvećenosti. Njihov profesionalni i lični integritet, stepen slobode, kao i uslovi rada, predstavljaju osnovu za profesionalno, etičko, nezavisno i objektivno izvještavanje", ističu oni.

Na tom putu, kako dodaju, sve institucije, organizacije i građani i građanke im moraju biti snažan oslonac.

"Agencija za audiovizuelne medijske usluge će svakako nastaviti da bude partner i podrška u tim nastojanjima. Sektor za opšte i međunarodne poslove", istakli su.

CGO: Ima razloga za zabrinutost

Centar za građansko obrazovanje je, uz čestitke, iskazao zabrinutost zbog kontinuiteta ograničavajućeg okruženja za slobodu medija, a što - kako dodaju - negativno utiče i na šire demokratske procese u društvu.

"Tokom 2024. godine, CGO je evidentirao 16 napada i prijetnji usmjerenih protiv medijskih radnika i medijskih kuća u Crnoj Gori. Sve nas je užasnuo brutalan napad na novinarku Pobjede Anu Raičković, od strane biznismena Zorana Bećirovića,koji je i jedan od najalarmantnijih skorašnjih primjera ugrožavanja bezbjednosti novinara, ali i prava javnosti na informisanje. Podsjećanja radi, u 2023. godini CGO je zabilježio 16, u 2022. godini 19, a u 2021. godini 21 napad i prijetnju na novinare/ke i medijske kuće u Crnoj Gori", ističu oni.

Opterećenje, dodaju iz CGO, predstavlja i činjenica da je do danas nerazjašnjeno ubistvo Duška Jovanovića, nekadašnjeg glavnog i odgovornog urednika dnevnog lista Dan.

"Radi se o opominjućim činjenicama u kontekstu veličine države, kojezahtijevaju daleko efikasnije postupanje nadležnih institucija, uključujući i najstrožije kazne za počinioce napada na novinare kako bi se poslala jasna poruka da nema tolerancije za ugrožavanje medijskih sloboda", navodi se u saopštenju.

Institut za medije: Medijska scena pod jakim stranim uticajem - dominantno iz Srbije

Iz Instituta za medije navode kako znatno povećanje broja medija nije dovelo do medijskog pluralizma niti povećanja novinarskih standarda. Procjenjuje se da trenutno ima oko 230 medija i da se taj broj skoro duplirao u odnosu na protekle godine.

"Crnogorsko medijsko tržište je malo i pokretanje novih nema ekonomsko opravdanje. Medijska scena je pod jakim stranim uticajem, dominantno iz Srbije. Vlasnici četiri od pet televizija s nacionalnom frekvencijom jesu kompanije ili biznismeni iz Srbije, dok su u stranom vlasništvu dvije od tri dnevne novine. Kako ovi mediji imaju neizbježan uticaj na javno mnjenje i koriste se za širenje političkog uticaja, neupitno će uticati na kvalitet medijskog izvještavanja i opstanak medija koji su u lokalnom vlasništvu", ističu oni.

Kako dodaju, vrijednost tržišta oglašavanja u Crnoj Gori procjenjuje se između 11,7 i 12 miliona eura. 

"Najveći oglašivači su teleoperateri, a najveći udio, oko 50 odsto oglašavanja ide televizijama. To je trend koji se posljednjih godina ne mijenja. Komercijalni mediji, osim od oglašavanja, novac dobijaju iz Fonda za medijski pluralizam i kroz državnu pomoć. Ukupan iznos tih sredstava u 2023. bio je 1,23 miliona eura, što je više nego prethodnih godina", naglasili su.

RTCG je, smatraju oni, trenutno pod snažnim političkim uticajem vladajućih stranaka, pri čemu ima zakonski garantovano finansiranje iz državnog budžeta.

"Međutim, za izgradnju profesionalnog i nezavisnog javnog servisa neophodno je zakonito obavljanje funkcije generalnog direktora i nezavisno donošenje odluka u upravljačkim tijelima", zaključili su.

Portal Analitika