Društvo

Cetinje:Simpozijum „Crnojevići - značaj za crnogorsku državu i kulturu"

Izvor

Banjević je istakao da su Crnojevići vodili borbu za slobodnog čovjeka ovog prostora, kao i da su u osnovi našeg sistema vrijednosti, koji je si­stem slobodnog čovjeka.

- Danas treba da afirmišemo vrijed­nosti Crnojevića, jer afrrmišući njih mi na neki način afirmišemo ono što je najmodernije i najdublje u našim osnovama - kazao je Banjević.

Prof. dr Božidar Šekularac, u izla­ganju naslovljenom „Crnojevići u iz­vornoj građi", osvrnuo se na rodoslovno stablo familije Crnojević, po­sebno potencirajući dva izvora - Bo gišićev arhiv u Cavtatu i Cetinjski ljetopis.

- Ukoliko se uzmu u obzir sva ime­na iz rodoslova, ostaje čudno zašto su tako dugo bila nepoznata u našoj istoriografiji - istakao je Šekularac, posebno se osvrnuvši na zagonetne detalje života Stefana Crnojevića i njegovog brata Staniše.

Dr Živko Andrijašević govorio je na temu „Crnojevići u crnogorskoj istoriografiji i ideologiji 19. vijeka", istaknuvši da je politička koncepcija

koja je nastala u 19. vijeku, a koja se stidljivo provlači kroz vrijeme Petra Prvog i Petra Drugog i postaje zvanična tek u vrijeme knjaza Danila, imala svoje duboko tradicijsko ute­meljenje.

- Tek nakon dolaska Danila Petrovića Njegoša na vlast, i proglašenja Crne Gore za knjaževinu, tradicija Crnojevića postaje osnovno ideolo­ško uporište za ciljeve državne poli­tike. Polazeći od ove tradicije, ocrta­ne su teritorijalne aspiracije Crne Gore i utemeljen zahtjev o zvaničnom međunarodnom priznanju -kazao je Andrijašević.

Prema riječima Čedomira Marko-vica, koji je govorio o „Graditeljskog baštini Crnojevića", iako se radi o skromnom broju graditeljskih podu­hvata, ne može se zanemariti činje­nica da se među njima nalaze i oni koji svojim značenjem nadilaze i prostor i vrijeme u kome su nastali i u kome su svojom političkom i kulturnom misijom usmjerili istorijski tok razvoja Crne Gore.

Prvi dio skupa završen je stručnim izlaganjem    istoričara    umjetnosti Branislava Bana Borozana, koji je imao video prezentaciju virtuelne re­konstrukcije manastira Crnojevića na Ćipuru.

U drugom dijelu skupa, osvrnuvši se na političko nasljeđe Crnojevića, prof. dr Radovan Radonjić kazao je da o tom nasljeđu, odnosno njegovoj pulsaciji u narodnoj svijesti, nema ni izbliza tako jasnih i preciznih iskaza i vrijednosnih sudova.

- Osvrti na političke domete i učin­ke Crnojevića, a posebno na njihovu ostavštinu u toj oblasti, uzgredni su, nepotpuni i znatno ispod nivoa ele­mentarnih, naučnih i teorijskih za­htjeva u poslovima ove vrste - na­glasio je Radonjić.

Skup su izlaganjima juče obilježili i Đorđije Borozan, Zvezdan Folić, Miomir Abović i Sreten Zeković.

Portal Analitika