Udruženje ugostitelja Prijestonice obratilo se javnosti u želji da, kako kažu, prenesu svoj stav u odnosu na novonastalu situaciju povodom zasijedana opštinskog štaba, prenosi Cetinjski list.
- Podsjećamo da u ovom sektoru radi mnogo ljudi koji žive od zarađene plate, od te plate izdržavaju familije,a u sadašnjem trenutku, nama kao poslodavcima biće nemoguće da obezbijedimo sredstva i pored najbolje namjere. Pitamo se kako ćemo pred plata personalu, izmirivati zakupnine, rate kredita i sve obaveze koje nam redovno i uredno dolaze na naplatu? Da li to znači da moramo preduzeti radikalne poteze kako bi neko čuo naš apel - stoji u saopštenju udruženja ugostitelja Prijestonice.
Reagujući na najnovije mjere NKT-a, cetinjski ugostitelji tvrde da rade po propisanim pravilima ,a u prilog tome ide i činjenica da im nije napisana niti jedna kazna za kršenje mjera.
- Još jednom vas molimo da presaberete stavove, da ne budemo mi oni koji će platit ceh prilično haotičnoj situaciji - poručuju cetinjski ugostitelji.
Ugostitelji ukazuju na to da njihovo saopštenje nema političku konotaciju i pozadinu već se samo tiče opstanka njihovog posla koji je i do stupanja najnovijih mjera NKT-a bio u veoma lošoj poziciji.
Jedan od cetinjskih ugostitelja, vlasnik kafe restorana „New York“ Blažo Popović kaže da su od prvog dana, poštujuci preporuke i mjere NKT-a dali puni doprinos u cilju suzbijanja pandemije. On kaže da tome svjedoče pozitivni nalazi inspekcija i činjenica da su uspjeli zajednickim naporom da sačuvaju personal od eventualne zaraze.
Popović kaže i to da se sada, kao mnogo teže pitanje nameće kako i u kojoj mjeri nastaviti poslovanje.
- Nas kolektiv broji petnaestak radnika i ovo je toliki udar na našu firmu da prosto ne znamo kako uopšte izaći iz aktuelne situacije. Mišljenja smo da ovakav način na koji je NKT odlučio da se nosi sa pandemijom nije adekvatan, to jeste da je po našem mišljenju zatvaranje trebalo da se desi još prvog septembra, kad je zbog raznih masovnih okupljanja došlo do povećane transmisije virusa, da kao onda kada je nastupio prvi talas zatvori sve u državi i da sada budemo u poziciji da planiramo početak rada u normalnim okolnostima, a sve to da prati snažna podrška kako lokalne samouprave, tako i države - kaže Popović.
Vlasnik restorana „Taverna“ Aleksandar Ražnatović smatra da ne bi predstavljalo nikakav problem da se na 15 dana zaključa čitava država kako bi se suzbio virus i zaraza. On smatra da se zatvaranjem lokala u jednom gradu, a u susjednom ne, ne postiže puno jer će narod svakako cirkulisati.
- Ovim mjerama nam se samo ugrožava biznis, a posebno kolegama koji su iznajmili prostore i moraju da plaćaju kiriju. To je finansijski neizdrživo - smatra Ražnatović.
Ranije danas opštinski odbor Socijaldemokratske partije SDP pozvao je Nacionalno koordinaciono tijelo za zarazne bolesti (NKT) da razmotri odredbe o zatvaranju ugostiteljskih objekata cijeneći veoma složenu ekonomsko-socijalnu situaciju u Prijestonici.
Opštinski tim za zaštitu i spašavanje Prijestonice Cetinje podržao je danas poziv predsjednika Nacionalnog koordinacionog tijela Milutina Simovića upućen Institutu za javno zdravlje da još jednom sagleda sve aspekte predložene mjere zatvaranja ugostiteljskih objekata u crnogorskim opštinama u kojima se bilježi znatan broj inficiranih novim koronavirusom.
- Podržavamo ovu inicijativu iz razloga što su se cetinjski ugostitelji pridržavali preporučenih mjera NKT i Instituta za javno zdravlje o čemu svjedoče i svakodnevne inspekcijske kontrole u posljednjih 15 dana tokom kojih nijesu zabilježena kršenja. Zatvaranje ugostiteljskih objekata dodatno bi pogoršalo socio-ekonomsku situaciju u gradu, a po tvrdnjama ugostitelja ostavilo bi bez posla između 100 i 200 ljudi. Rad Instituta za javno zdravlje i stavove struke ne dovodimo u pitanje, već sagledavamo sve mogućnosti kako bismo iz nimalo zavidne situacije izašli sa što manje posljedica po građane i privredu - navedeno je u saopštenju.