
Što se same Đurkovićeve biografije tiče, u njoj, između ostalog, stoji i to da je na mjesto predsjednika opštine na izborima podržan kao komunista, da su ga vlasti nekadašnje Kraljevine Jugoslavije smijenile sa te pozicije zbog podrške Španskim borcima, da je i nakon toga bio jedan od neumornih komunističkih aktivista, a da ga je u januaru 1941. Vlada Kraljevine Jugoslavije, zajedno sa nizom drugih crnogorskih komunista, poslala u koncentracioni logor.
Pošto su digli pobunu u logoru, koji se nalazio u Smederevskoj Palanci, Đurković je u ilegali organizovao partiju na području Boke, učestvujući potom i u Trinaestojulskom ustanku. Bio je i prvi politički komesar poznatog Orjenskog partizanskog bataljona.
Nijesu se predavali ni kada su ih otkrili
Tokom ratnih godina, za Đurkovićem i njegovim partijskim saborcima u Boki, okupatori i njihovi saradnici gotovo su neuomrno tragali - što zbog njihovog velikog uticaja i partijskog rada, koji je rezultirao masovnom mobilizacijom novih partizana, a što i zbog toga jer se govorilo kako je Đurković sa ostalima stajao iza brojnih diverzija od kojih su okupatori trpjeli ogromnu štetu.
Najzad, u januaru 1943. godine, tokom sastanka komunista iz hercegnovskog sreza, koji je održan na tajnoj lokaciji u Podima, okupatori su ih pronašli. Ni tada se Đurković, Savo Ilić, Danilo Pavičić i Stjepan Šarenac nijesu predavali. Naprotiv - pokušali su bombama da naprave proboj. No, tokom proboja su svi poginuli, a među njima je bio i Đurković, koji je prethodno uspio - zajedno sa Ilićem - spaliti partijsku arhivu.
Tijela Đurkovića i njegovih saboraca okupatori su odnijeli u Herceg Novi i bacili na trg. U tom momentu, četnici su oko mrtvih tijela zaigrali kolo. Danas poznato kao 'krvavo kolo', koje je fotografijom ovjekovječio simpatizer komunista Luka Cirigović.
Nakon epohe odavanja počasti - revizija
Nakon rata, Nikoli Đurkoviću odavane su brojne počasti.
Osim što je upravo pomenuti trg nazvan po njemu, danas ime Nikole Đurkovića nosi i centar za kuluru u Kotoru, čijoj opštini i pripada njegov rodni Risan.
No, tačno osam decenija po njegovoj smrti, u Kulturnom centru "Nikola Đurković" upriličena je projekcija filma koji glorifikuje - četnike.
Nije neslana šala, već najava Kulturnog centra "Nikola Đurković". Tamo su najavljene projekcije ostvarenja Radoša Bajića "Heroji Halijarda".
"Promijenite ime, nijeste dostojni"
"Sram da vas bude. Promijenite ime "Nikola Đurković" jer nijeste dostojni da se zovete po heroju oko čijeg mrtvog tijela su četnici igrali kolo", stoji u jednom od komentara na objavi KC "Nikola Đurković" kojom je najavljeno ostvarenje Radoša Bajića.
I dok se o Nikoli Đurkoviću, njegovom životu i borbi danas sve manje govori, institucija koja bi trebalo da podsjeća na njega širom je otvorila vrata reviziji - i to onog pokreta čiji su članovi pored Đurkovićevog tijela igrali 'krvavo kolo'.