CGI konstatuje da je Skupština Crne Gore ispoštovala u cjelosti odredbe Zakona o slobodnom pristupu informacijama dostavljajući strukturu i iznose sa pocije “ugovorene usluge”, i u tom segmentu predstavlja jedan od, po njihovom dosadašenjm iskustvu, najažurnijih organa. Dodatno, podaci koji se odnose na javne nabavke – plan sa dopunama iz 2011, kao i izvještaji o sprovedenim nabavkama – su dostupni na sajtu Skupštine što je dobar primjer koji treba da slijede i drugi organi, piše u saopštenju CGI.
No, CGI u izvještaju otvara i nekoliko pitanja;
- Da iz Skupštine Crne Gore pojasne za čije su ugovore o djelu platili oko 93 000 eura u neto iznosu, da li je za medijske usluge bilo neophodno utrošiti oko 73.000 eura, da li je realno i štedljivo bilo dati za parking servis u 2011. godini oko 15.000 eura, i slično. Posebno se mora skrenuti pažnja da se trećina potrošenih sredstava sa pozicije-ugovorene usluge, nalazi pod stavkom ostale usluge, što implicira nepotpuno planiranje ovog dijela javnih troškova.
Takođe, pod stavkom “naknada za projekte” je isplaćeno oko 75 000 eura, za što je CGO dobio za sada samo listu radnih grupa i komisija, ali ne i tačno koliko je po istima isplaćeno i da li to znači da zapošljeni dobijaju dodatno na postojeće plate nadoknade za nešto što rade u okviru već plaćenog radnog vremena.
U svakom slučaju, možemo zaključiti da razvoj transparentnosti pri trošenju i realizaciji Budžeta od strane državnih organa ima pozitivan trend, ali da se još puno mora raditi na izgradnji instituta popularno nazvanog „stakleni Budžet“, konstatuje CGI.