Kako podsjećaju u reagovanju, CGO je odmah nakon održavanja predizbornog političkog skupa, tada predsjedničkog kandidata Mila Đukanovića, u sportskoj dvorani Školskog centra u Dobroti u Kotoru, održanog 4. aprila 2018.godine, uputio Inicijativu resornom ministru sa zahtjevom da razriješi Veljka Boticu direktorske funkcije zbog kršenja Opšteg zakona o obrazovanju i vaspitanju.
“Tom prilikom su priloženi dokazu da su prostorije škole korišćene za stranačku promociju, a što je suprotno Opštem zakonu o obrazovanju i vaspitanju.
Navedenom Inicijativom, CGO je tražio da se kazni i svaki direktor koji dozvoli zloupotrebu školskih ustanova u političke svrhe, nezavisno od toga koja je politička partija u školama održavala skupove. Dodatno, CGO je nakon ove inicijative podnio i niz urgencija za hitno postupanje, ali nadležno Ministarstvo nikada za to nije imalo sluha”, navode iz CGO.
Takođe, dodaju da je važno pomenuti da je tokom sastanka predstavnika CGO-a sa ministarkom Vesnom Bratić, krajem decembra 2020. godine, CGO ukazao, između ostalih, i na ovaj neriješen slučaj zloupotrebe službenog položaja direktora, ali Bratić ga nije zbog ovog smijenila.
“Naime, do smjene Botice došlo je tek nakon usvajanja izmjena i dopuna Opšteg zakona o obrazovanju i vaspitanju, tokom „opšte smjene“ svih direktora obrazovnih ustanova, a na osnovu pogrešne primjene toga Zakona zbog čega je isto Ministarstvo sada zatrpano tužbama”, ističu iz CGO.
Kako kažu, CGO cijeni da je uloga Prosvjetne inspekcije u procesu kontrole zakonitosti rada vaspitnoobrazovanih ustanova i njihovog osoblja izuzetno bitna.
“Nažalost, ni prehodne Vlade nisu dosljedno poštovale odluke ovog organa, već su često pravili izuzetke kad su bili u pitanju puleni vlasti, a vidimo da se ta tendencija planira nastaviti. Nepoštovanjem odluka nadležnih organa se urušava institucionalni okvir, a to ne može biti u javnom interesu”, zaključuju iz CGO.