Društvo

CGO: Odgovornost, protesti i promjene u fokusu CG Pulsa

Politička i institucionalna odgovornost, te informisanost i odnos prema protestima u Crnoj Gori I Srbiji teme su koje su se našle u fokusu jedanaestog CG pulsa, saopšteno je iz Centra za građansko obrazovanje (CGO).

CGO: Odgovornost, protesti i promjene u fokusu CG Pulsa Foto: Pobjeda
Portal AnalitikaIzvor

Kako navode, više od polovine građana (56.7%) smatra da neko mora snositi odgovornost za događaje 1. Januara na Cetinju.

“Ovaj stav prevazilazi uobičajene demografske i partijske podjele i ukazuje na snažnu potrebu za transparentnošću i pravdom”, navode iz CGO-a.

Istraživanje pokazuje da je 86% građana i građanki čulo za proteste koje je pokrenula neformalna studentska grupa Kamo Śutra, a 17.4% ih je aktivno učestvovalo.

“Iz toga slijedi zaključak da postoji znatno veći protestni potencijal od broja onih koji su do sada bili na ulicama”, kažu u ovoj NVO.

Dodaju i da 61.1% podržava zahtjeve Kamo Śutra.

“Najveću podršku imaju oni koji se odnose na sistemske reforme u oblasti mentalnog zdravlja (59.7%), unapređenje sektora bezbjednosti (59.2%), efikasniji institucionalni odgovor na problem oružja (59.4%), vraćanje građanskog obrazovanja kao obaveznog predmeta (58.9%) I objavljivanje svih činjenica o zločinu – Tužilaštvo i Vlada (57-58%)”, pokazalo je istraživanje.

Ukazuju I na potrebu za individualnom političkom odgovornošću.

“Izražena je podrška zahtjevima za ostavkom ministra unutrašnjih poslova (48.2%) i potpredsjednika Vlade za bezbjednost (46.7%)”, navode iz CGO-a.

Dodaju da, iako inicirani zbog konkretne tragedije, protesti su postali sveobuhvatniji izraz nezadovoljstva radom institucija i zahtjev za sistemskim promjenama.

Kada je riječ o protestima u Srbiji, 57.9% građana i građanki Crne Gore ih podržava, dok ih 22.4% gleda negativno, među kojima su dominantno oni bliski partijama vlasti, dok 19.6% nema jasan stav.

“ Građani traže odgovornost, promjene i snažnije institucije!”, zaključuju u CGO-u.

Prikupljanje podataka je obavljeno CAPI metodom, od 22. februara do 3. marta 2025. godine, na troetapnom stratifikovanom slučajnom uzorku koji je obuhvatio 1002 građanina i građanke Crne Gore.

CG puls predstavlja zajedničku inicijativu CGO-a i DAMAR-a a sa ciljem da, kroz empirijske podatke, pomognu onima koji rade na strateškom demokratskom oblikovanju društva, da odluke donose na osnovu pouzdanih podataka i temeljnih analiza, držeći u fokusu građane i građanke.

"Na taj način se može unaprijediti kvalitet javne debate o važnim pitanjima, ali i podići nivo odgovornosti svih aktera", poručuju iz CGO-a.

Portal Analitika