Na konferenciji za novinare, na kojoj su se okupljenim medijima obratile Snežana Kaluđerović – viša pravna savjetnica i Tamara Milaš – saradnica na programima, predstavnice CGO-a su se osvrnule na sumirane podatke rezultata do kojih je ova organizacija došla višegodišnjim praćenjem korupcije u visokom obrazovanju, koje su radili zajedno sa organizacijom CEMI.
Neki od ključnih problema na koje je CGO ukazivao proteklih mjeseci su: netransparentnost rada UCG; nezakoniti radni angažmani, uključujući i duplo zapošljavanje; nedodirljivi i privilegovani profesori i nepostojanje kontrole njihovog rada; ostvarivanje enormnih zarada, kao i tajnost i nepreciznost podataka u imovinskim kartonima pojedinih dekana. Ono što takođe utiče na kvalitet rada UCG po mišljenju predstavnika Centra za građansko obrazovanje jeste i: selektivan pristup u analizi rada fakultetskih jedinica; smanjen budžet UCG, visoke školarine i nedovoljno jasni dodatni prihodi, kao i nedomaćinsko upravljanje budžetom. Do snižavanja studentskog aktivizma i mogućnosti manipulacije studentskim glasovim su i „kontraverzne procedure pri izboru studenata povjerenika po fakultetskim jedinicama u Studentski parlament“. Posebna zabrinutost iz ove organizacije tiče se „nezainteresovanosti istražnih organa da se bave UCG“.
Na pitanje jednog od novinara da li bi prije svega Ministarstvo prosvjete i sporta trebalo da rješava probleme koji su nastali na UCG, iz CGO su saopštili da smatraju da je u pitanju primjer „političkog nadgornjavanja“ između Ministarstva prosvjete i sporta i UCG.
„To je jedno političko nadgornjavanje ministra prosvjete i sporta i čitave uprave UCG, ne samo pojedinačno organa Univerziteta“ – kazala je Snežana Kaluđerović.
U periodu od početka oktobra do 20. decembra 2012. godine, iz ove NVO su uputili zahtjeve, na osnovu Zakona o slobodnom pristupu informacijama, svim univerzitetskim organima i jedinicama, kako bi dobili uvid u stanje na UCG.
„Naše iskustvo ukazuje da UCG najčešće pribjegava izigravanju zakona pri davanju odgovora ili netačnom dostavljanju odgovora zbog različitog tumačenja zakona, kao i potpunom oglušavanju o Zakon o slobodnom pristupu informacijama, dakle ćutanju administracije“ smatraju iz CGO.
Najsvjetlijom tačkom kada je u pitanju transparentnost i spremnost za pružanje informacija, iz ove NVO, smatraju Fakultet likovnih umjetnosti sa Cetinja, dok su „rekorderi u čutanju“ – Medicinski i Elektrotehnički fakultet iz Podgorice i Pomorski fakultet iz Kotora.
Od 275 zahtjeva, koliko je CGO uputio na razne adrese UCG, na ćutanje administracije su naišli u 168 slučajeva. Ukupno im je 51 zahtijev odbijen, dok je na 56 zahtjeva CGO dobio odgovor na tražena pitanja.