Društvo
  • Portal Analitika/
  • Društvo /
  • CGO: Predstavnici sektora bezbjednosti učili o antikorupcijskim politikama, planovima integriteta, zaštiti zviždača

CGO: Predstavnici sektora bezbjednosti učili o antikorupcijskim politikama, planovima integriteta, zaštiti zviždača

“Ovakve vrste obuka treba da prođu svi službenici prilikom zasnivanja rada u državnoj ili lokalnoj upravi kako bi se podizala svijest o važnosti posjedovanja integriteta za dobijanje tih poslova”, istakla je Načelnica Odsjeka za provjeru podataka iz izvještaja o prihodima i imovini javnih funkcionera u ASK-u Jasmina Maraš

CGO: Predstavnici sektora bezbjednosti učili o antikorupcijskim politikama, planovima integriteta, zaštiti zviždača Foto: CGO
Portal AnalitikaIzvor

Treba preventivno djelovati kako bi se korupcija suzbila ili svela na minimum, a jedan od načina je i da pripadnici sektora bezbjednosti budu upoznati s mehanizmima o suzbijanju korupcije. Zato su treninzi poput današnjeg korisni i važni, zaključak je učesnika treninga koji je Centar za građansko obrazovanje (CGO) danas organizovao za 25 predstavnika sektora bezbjednosti iz Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave policije i Ministarstva odbrane.

“Učesnici su tokom treninga dobili detaljne informacije o antikorupcijskim politikama, uključujući planove integriteta, zaštitu zviždača, sukob interesa, te razumijevanje i upravljanje rizicima. Fokus je bio i na izvještajima o prihodima i imovini javnih funkcionera, važnosti transparentnosti u vršenju javnih funkcija, kao i na zakonodavnom okviru i sadržaju imovinskih kartona. Cilj ovog treninga bio je da učesnici/ce stečena znanja primijene u svom radu, čime će se dodatno ojačati ova važna komponenta u funkcionisanju svih institucija, unaprijediti dobro upravljanje i efikasna borbe protiv korupcije u Crnoj Gori”, navodi se u saopštenju CGO.

Načelnik u MUP-u i jedan od učesnika treninga Mersad Mujević smatra da je to neiscrpna tema.

“Da svaki dan imamo obuke, ne bi bile naodmet. Teme su interesantne, nove. Mi moramo prilagođavati infrastrukturu, kako ljudsku, tako i sa aspekta drugih kapaciteta, i biti spremni da prihvatimo pravila moderne Evrope”, kazao je Mujević.

Mujević je istakao značaj održanog treninga, naglašavajući njegovu primjenjivost.



„Trening je bio interesantan i vrlo koristan, naročito kada govorimo o temama koje su danas bile na prezentaciji. Recimo, tema o zviždačima, njihovom načinu funkcionisanja, autoritetu, integritetu i profesionalizmu, zaista otvara jedno veliko polje“, istakao je Mujević.

Načelnica Odsjeka za provjeru podataka iz izvještaja o prihodima i imovini javnih funkcionera u ASK-u i jedna od predavačica Jasmina Maraš je kazala da, kada je riječ o edukaciji o antikorupciji, vrlo važne teme su razumijevanje pojma korupcije i mehanizama za njeno sprječavanje, kao i same nadležnosti Agencije za sprječavanje korupcije.

“Ovakve vrste obuka treba da prođu svi službenici prilikom zasnivanja rada u državnoj ili lokalnoj upravi kako bi se podizala svijest o važnosti posjedovanja integriteta za dobijanje tih poslova”, istakla je Maraš.

Samostalna savjetnica u Odsjeku za sprječavanje sukoba interesa javnih funkcionera Agencije za sprečavanje korupcije (ASK) Dušica Rečević, koja je bila jedna od predavačica, istakla je značaj ovakvih obuka “koje su rijetke a veoma značajne za javne funkcionere jer predstavljaju dragocjenu priliku za usavršavanje i jačanje kapaciteta državne uprave”.

“Učesnici su pokazali izuzetnu zainteresovanost, što je vrlo ohrabrujuće. Ovo pokazuje njihovu želju za unaprijeđenjem profesionalnih vještina i sticanjem novih znanja, zbog čega smatram da bi trebalo organizovati više ovakvih obuka”, navela je Rečević.

Današnji trening, četvrti je u nizu od planiranih pet treninga za javne funkcionere iz pet ključnih oblasti (obrazovanje, zdravstvo, lokalna uprava, bezbjednost i pravosuđe).

“Cilj ovih treninga je povećanje stepena informisanosti, unaprijeđenje procesa planiranja i sprovođenja antikoruptivnih politika od strane javnih funkcionera, a uz poštovanje etičkih standarda. Trening je organozovan u okviru projekta PAKT protiv korupcije (Partnerstvo protiv koruptivnih tendencija), koji je podržala Ambasada Sjedinjenih Američkih Država u Crnoj Gori, Biro Stejt dipartmenta za borbu protiv međunarodne trgovine drogom i sprovođenje zakona (INL)”, zaključuju iz CGO.

Portal Analitika