“Dodatna edukacija o vršnjačkom nasilju u svim segmentima formalnog obrazovnog sistema neophodna je kako bi školsko okruženje postalo sigurno i motivirajuće za razvoj mladih”, naglašeno je na današnjoj obuci koju je Centar za građansko obrazovanje (CGO) organizovao u Podgorici na temu prevencije i intervencije u slučajevima vršnjačkog nasilja.
Obuka je okupila 30 pedagoga i psihologa iz osnovnih i srednjih škola iz centralnog dijela Crne Gore, koji su imali priliku da sa psihološkinjom Tamarom Milić jačaju vještine za prepoznavanje i adekvatno reagovanje na vršnjačko nasilje koje postaje rastući problem u našem društvu.
“Cijenim da su ovakve edukacije neophodne s obzirom na dosadašnje iskustvo i rad sa mladima, jer pružaju šansu da naučimo nešto novo i razmijenimo iskustva sa kolegama i koleginicama iz drugih obrazovnih ustanova” navodi Nikola Latković, pedagog JU OŠ “Lovćenski partizanski odred” sa Cetinja.
Obuke, kako je istakao, nisu važne samo stručnim saradnicima, već i svim nastavnicima.
"Naglasio bih i da je uloga države da se pokaže na pravi način - da pošalje pravu poruku u kojoj ističe da ova tema mora biti prioritet, što do sada nije bio slučaj,” rekao je on.
Milica Pušonjić, psihološkinja u OŠ “Savo Pejanović“ u Podgorici, ističe da je “tema nasilja, a posebno vršnjačkog nasilja, nažalost, aktuelna, te nikad nije dovoljno učenja i ragovora o tome".
"Današnja obuka je važna jer je okupila psihološko-pedagoške službe. To nam je dalo priliku da razmijenimo iskustva u radu, izazove sa kojima se suočavamo, ali i da čujemo rezultate istraživanja kako u Crnoj Gori tako i u okruženju”, kazala je Pušonjić.
Pedagoškinja JU SSŠ “Ivan Uskoković” u Podgorici, Mirjana Vukčević, kazala je da nasilje u našem društvu eskalira, što je, kako je navelo, i motivisalo da se prijavi za obuku.
"A u nadi da ću dobiti nove informacije o rješavanju ovih problema. Drago mi je da je omogućeno pedagozima i psiholozima da razmijene iskustva i steknu nova znanja, a očekujem i druge oblike podrške. Takođe, zagovornica sam kontinuiteta ovakvih okupljanja kako bi mogli razmijenjivati mišljenja i informacije od koristi u svakodnevnom radu”, zaključila je ona.
Obuka je dio projekta SRCE: podrška osnaživanju i otpornosti mladih danas, koji finansira Delegacija EU u Crnoj Gori, a kofinansira Ministarstvo javne uprave, a u okviru istog projekta biće održane slične obuke na sjeveru i jugu Crne Gore.