Društvo
  • Portal Analitika/
  • Društvo /
  • CHO: Sramotna presuda Osnovnog suda u Nikšiću, negiranje genocida u Srebrenici nije krivično djelo, ni prekršaj?

CHO: Sramotna presuda Osnovnog suda u Nikšiću, negiranje genocida u Srebrenici nije krivično djelo, ni prekršaj?

Crnogorski helsinški odbor za ljudska prava (CHO) izražava, kako su kazali, protest zbog sramotne presude Osnovnog suda u Nikšiću koji smatra da je izjava gradonačelnika Nikšića kako u Srebrenici nije počinjen genocid ne znači izazivanje nacionalne i vjerske mržnje u Crnoj Gori, tj. da “nije moglo da dođe do izazivanja nacionalne i vjerske mržnje”.

CHO: Sramotna presuda Osnovnog suda u Nikšiću, negiranje genocida u Srebrenici nije krivično djelo, ni prekršaj? Foto: CHO
Portal AnalitikaIzvor

"Očekujemo od pravosudnih organa u Crnoj Gori, na višim instancama, da koriguju stav Osnovnog suda u Nikšiću i sankcionišu takve izjave, zato što one itekako promovišu ekstremne nacional-šovinističke stavove i ponašanja, sa pozicija velikosrpskog nacionalizma i šovinizma, i izazivaju nacionalnu i vjersku mržnju", navode iz Crnogorskog helsinškog odbora. 

U ovom slučaju se, kako navode, radi o posebno teškom izazivanju i raspirivanju nacionalne i vjerske mržnje i netrpeljivosti, jer takve neprihvatljive i nezakonite izjave dolaze od jednog gradonačelnika, odnosno visokog funkcionera lokalne samouprave.

"Relativizovanje, ignorisanje i negiranje ratnih zločina, zločina protiv čovječnosti i genocida mora biti prezreno i sankcionisano u državi Crnoj Gori. Oni koji to čine ne negiraju samo zločine i ne opravdavaju samo ratne zločince, već i direktno ugrožavaju budućnost i zajednički život svih naših građana u našoj zajedničkoj državi Crnoj Gori", navode u saopštenju. 

To posebno, ističe CHO, vrijedi za zločin genocida u Srebrenici o kojem su svoj definitivni i nedvosmisleni stav izrekle i relevantne međunarodne sudske instance.

"CHO, ovim povodom, očekuje javno i jasno iskazano mišljenje i reakcije svih relevantnih političkih subjekata, nevladinih organizacija kojima su ljudska prava oblast interesovanja i djelovanja, kao i svih državnih instanci, uključujući Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i, posebno, Ombudsmana - Zaštitnika ljudskih prava", zaključuju u saopštenju. 

Portal Analitika