
Zima se nekada dočekivala ostavama punim tegla ajvara, džemova, turšije… Ove godine, zbog visoke inflacije, rasta cijena, ali i ličnih primanja koja ne prate cjenovne skokove, priprema zimnice za mnoge građane naše zemlje je - luksuz. Kako tvrde pijačni prodavci, nakon kupovine ogrijeva za zimu, građanima ne pretekne novca i za pripremu zimnice.
Oni koji nijesu spremili domaću, pak, na pijacama mogu naći gotovu. Na podgoričkoj pijaci u ponudi je miješana salata, kisjele paprike, krstavci, turšija, u teglicama i kantama, na kilo ili više.
Vremenske prilike odložile pripremu
Kako kaže jedna od naših sugrađanki, ove godine ni toplo vrijeme, koje je potrajalo čak do sredine novembra, nije pogodovalo pripremi zimnice.
„Crvene paprike su išle dobro, tu su kornišoni, zeleni paradajz, malo karfiola. Vrijeme nam nije dozvoljavalo da kisjelimo, jer su dani bili baš pretopli za zimnicu, nadamo se da će sa zahlađenjem biti bolja potražnja i prodaja“, kaže za Portal Analitika prodavačica Zorica Tošić.
Da su vremenske prilike znatno uticale na pripremu zimnice, tvrde i građani. Spremalo se, kaže naša sugrađanka Zagorka Mišković, u manjim količinama.
„Zbog visokih temperatura nije se moglo spremiti. Recimo, kisjeljenje kupusa moralo je biti malo kasnije. Ostalo što se drži u frižideru - može“, ističe Mišković.
Cijena 3.5 eura po kilogramu
Na tezgi Vlada Ceklića izložena je gotova zimnica, koju priprema njegova porodica. Cijena miješane salate, turšije, kisjelih paprika, krastavaca, karfiola, paprika punjenih kupusom kreće se 3.50 eura po kilogramu.
Ceklić ističe da je ove sezone prodaja lošija nego ranije.
„Cijena je malo veća nego prošle godine, materijal je skuplji, pa i za gotovu zimnica treba izdvojiti više. Ipak, nije prodaja kao prošle godine. Sad toga ima i po prodavnicama, ranije nije to bio slučaj, pa i manje ljudi kupuje kod nas sada“, kaže Ceklić.
Bilo da se građani ove godine odluče za gotovu zimnicu ili onu koju će sami pripremiti, jedno je sigurno - za istu količinu treba izdvojiti više novca.
„U odnosu na prošlu, ove godine su cijene dosta porasle, neke vjerovatno opravdano, ali neke i neopravdano. Neki proizvodi su po onim starim mogućnostima proizvedeni, ali trgovci koriste priliku da sve poskupe. Kad im pretekne roba, onda moraju da bace. Smatram da bi bilo ispravnije da koriguju cijene i prodaju proizvode a da se građani bolje snabdiju. Plate i penzije ne raste na nivou cijena“, ističe Podgoričanin, Milovan Ivanović.
Poskupljenje i ponuda
Na pijaci smo zatekli i one koji ističu da se kupovna zimnica ne može porediti sa onom koja se napravi kod kuće. Zagorka Mišković ove godine spremila je, kaže, manje nego prethodnih, a razlog za to je takođe - poskupljenje.
„Cijene su jače u odnosu na prošlu godinu. Puno manje se sprema zimnica. Godinama sam spremala, međutim sad slabije, jer se ne isplati“, iskrena je Mišković.
S druge strane, prodavačica Zorica Tošić tvrdi da su cijene na zelenoj pijaci ostale nepromijenjenje u odnosu na godinu ranije.
Dodaje i da je ponuda dobra.
„Cijene su po prodavnicama svugdje skočile, a mi smo ostali na istim kao prošle godine. Kilogram crnog luka je 1.50 eura, šargarepa, domaća iz Gusinja je 1.50, tikvice i domaći krastavci su po 1.50, crvena paprika 2.50, imamo i baburu 2.00 eura. Zeleniš imamo, koji je, čak i niže cijene nego prošle godine u ovo vrijeme, zato što je vrijeme naklonjeno zelenišu i onda ima ga više u ponudi. Kilogram blitve je 1.50, salata takođe. Spanać je 2.00 eura“, zaključuje Tošić.
Bez obzira je li u pitanju priprema zimnice, sa prvim jačim zahlađenjem, kako nam poručuju, prodavci se nadaju da će biti bolja i potražnja i prodaja kako voća, tako i povrća.