Politika

''Cilj vlasti da se Crna Gora popisom etnički podijeli''

Cilj vlasti da se Crna Gora popisom etnički podijeli, poručuju gosti emisije „Hej, Sloveni“

''Cilj vlasti da se Crna Gora popisom etnički podijeli'' Foto: gradski
GradskiIzvor

Ocjenjuju da političke partije parlamentarne većine svoje postojanje temelje na pitanjima koliko u Crnoj Gori ima Crnogoraca, a koliko Srba, Bošnjaka i Albanaca, što će i biti suština popisa na jesen.

Dodaju i da je cilj vlasti da se Crna Gora etnički podijeli. Poručuju da srpski predsjednik Aleksandar Vučić u Crnoj Gori može da vodi izbore, kampanju, ali i da utiče na popis, kao što to radi u opštinama Srbije. Sagovornici ne isključuju i uticaj crkve na građane pred popis.

Izjava ministra Aleksandra Damjanovića da je popis stanovništva ključno političko pitanje u Crnoj Gori, može da se protumači na samo jedan način, jasan je Miloš Đuričković iz Socijaledmokrata.

“Neke partije svoje političko bitisanje baziraju na podatku koliko ima Crnogoraca, Srba, Bošnjaka i Albanaca, a ne na nekim drugim principima koji bi vodili ka modernom i građanskom društvu, a ne sa predznakom da se grupišemo u torove zarad ostvarivanja nekog rezultata”, kazao je Đuričković.

Dodaje da danas, u ovakvom stanju, režim Aleksandra Vučića u Crnoj Gori može da vodi izbore i kampanju jednako kao što vodi u Nišu, Novom Sadu, Subotici ili bilo gdje, jer su, kako smatra, institucije ovdje do te mjere uništene.

Sagovornici Gradske ne isključuju ni miješanje srpskih vlasti u popis, kao ni uticaj crkve. Podsjećaju i na izjavu predsjednice skupštinskog Odbora za dijasporu i Srbe u regionu Milice Đurđević-Stamenkovski, da Srbija poštuje suverenitet Crne Gore, ali će se miješati u popis.

“Ova dva dijela iste rečenice su nelogična. Ako poštujete suverenitet države onda se ne miješate u njena unutrašnja pitanja, a popis stanovništa u jednoj državi je par ekselans suvereno pitanje. Ako se miješate, onda pokazujete da ne poštujete suverenitet te države i onda dolazimo na ono što smo prethodno istakli – strategija Srbije je da jednostavno pokori Crnu Goru “, smatra istoričar i poslanik DPS-a Dragutin Papović.

Takvo ponašanje srpskih vlasti podržava više od 90 odsto srpskih poslanika i vlasti i opozicije, pa ne čudi ponašanje crnogorskih predstavnika u njihovom parlamentu, ocjenjuje Papović.

“To je ličilo na podnošenje izvještaja upravnika u koloniji, predstavnicima metropole. Upravo tako, na taj način je njima odgovaralo, kao što to odgovara predstavnicima metropole, a tako to odgovara i predstavnicima njihove kolonije.Tu postoji saglasnost”, objašnjava Papović.

Ipak, Đuričković vjeruje da će doći političko otrežnjenje.

“Politika koju sprovodi trenutna parlamenta većina na čelu sa crkvom, istorijski gledano, uvijek je doživljavala poraz. Bilo je godina u kojima se činilo da su nepobjedivi, da nema izlaza, ali kad pogledamo, to je politika koja može da traje neki vremenski period, barem kada je o Crnoj Gori riječ “, zaključuje Đuričković.

Popis stanovništva sprovešće se od 1. do 15. novembra ove godine, odlučila je Vlada na posljednjoj sjednici. Vlast ranije nije podržala predlog opozicije da se iz popisa izostave pitanja o vjeri, naciji i jeziku građana.

Portal Analitika