Kako je kazao portparol SD Nikola Zirojević, čitajući otvoreno pismo ministarki, u kulturi je pričinjena šteta koja će se dugo sanirati.
"U prethodnih godinu i po, crnogorska javnost imala je priliku da, nažalost, svjedoči totalnom razaranju institucija kulture i njihovom pretvaranju u kleronacionalističke punktove samoprozvane žene-četnika, koji su služili udomljavanju uglavnom ekstremistički nastrojenih kadrova. Sve uz 'amin' idejnog tvorca 'ekspertske' Vlade, a sadašnjeg premijera Dritana Abazovića", poručio je Zirojević.
Naveo je i nekoliko primjera.
"Javnost je svojevremeno bila užasnuta imenovanjem Aleksandre Mandarić Božović, koja je imenovana nezakonito na poziciju direktorice Filmskog centra. Po Zakonu o kulturi, na direktorske pozicije mogu biti imenovani istaknuti stvaraoci ili stručnjaci u kulturi, što ovdje nije bio slučaj. Mandarić Božović je među istaknutim članovima srpskih šovinističkih i profašističkih organizacija i partija poput Dveri i Treće Srbije", istakao je on, podsjećajući kako su protiv tog imenovanja svojevremeno protestovali i kulturni djelatnici.
Naglasio je i kako je Bratić, takođe suprotno zakonu, na poziciju direktorice Centra savremene umjetnosti imenovala Jelenu Božović.
"Ona nije imala bilo kakvo iskustvo rada u savremenoj umjetnosti, a u javnosti se moglo čuti da joj je jedina preporuka bila rodbinska veza sa jednim funkcionerom Demokratskog fronta. Da li je to istina, takođe treba hitno utvrditi", dodao je on.
Naveo je i primjer direktora Crnogorskog narodnog pozorišta Marka Baćovića.
"On je radnim angažmanom vezan za Srbiju. Da li je istina da u Crnogorskom narodnom pozorištu provodi svega nekoliko dana mjesečno i da tokom njegovog mandata u CNP-u ne režiraju ni crnogorski, ni regionalni, već samo reditelji iz Srbije", upitao je on.
SD od Vlaović traže hitnu reakciju, odnosno da poništi štetne odluke i imenovanja iza kojih je stajala Bratić.
"U suprotnom, razumjećemo da iste podržava - kako ona, tako i 43. Vlada Crne Gore", istakao je Zirojević.