Kultura
  • Portal Analitika/
  • Kultura /
  • "CODA" najbolji film, Kempion rediteljka, Vil Smit udario Krisa Roka, a potom dobio Oskar (FOTO / VIDEO)

Rano jutros održana 94. ceremonija dodjele Oskara

"CODA" najbolji film, Kempion rediteljka, Vil Smit udario Krisa Roka, a potom dobio Oskar (FOTO / VIDEO)

U Dolbi teatru jutros je održana 94. dodjela Oskara. Najbolji film je, donekle iznenađujuće - "CODA". Najbolja rediteljka je Džejn Kempion, dok su Oskare za najbolje uloge dobili Vil Smit i Džesika Čestejn. Film "CODA" pritom je osvojio tri Oskara - a upravo je imao i tri nominacije.

"CODA" najbolji film, Kempion rediteljka, Vil Smit udario Krisa Roka, a potom dobio Oskar (FOTO / VIDEO) Foto: Reuters
Portal AnalitikaIzvor

"The Power of the Dog" tako je osvojio tek jedan Oskar, spram 12 nominacija. Sa druge strane, ostvarenju "Dune" pripalo je šest Oskara, no uglavnom u tehničkim kategorijama.

Nije tokom jutrošnje ceremonije izostala podrška Ukrajini - čak je i Frensis Ford Kopola uzviknuo "Živjela Ukrajina". Bilo je i incidenata - i to kada je Vil Smit došao do pozornice i udario Krisa Roka, nakon što je komičar pokušao da se našali na račun njegove supruge.

Video snimak incidenta možete pogledati na kraju teksta.

Nedugo nakon toga, Smit je dobio Oskar za najbolju glavnu mušku ulogu i održao najemotivniji govor tokom današnje ceremonije.

"CODA" - iznenađenje

Najbolji film je "CODA" (Child of Deaf Adults), rediteljke Sijan Heder.

Riječ je o iznenađenju, s obzirom na to da je u pitanju nezavisni film, ali i da je za glavnog favorita slovilo ostvarenje "The Power of the Dog". Ipak, kako se dodjela približavala, tako je "CODA" sve češće pominjana kao potencijalni dobitnik Oskara.

"CODA" je, u najkraćem, emotivna porodična priča o porodici iz malog ribarskog mjesta čijih je troje članova gluvonijemo - i to otac, majka i sin. U njihovom domaćinstvu jedino čuje sedamnaestogodišnja ćerka Rubi.

Filmu su pripala još dva Oskara, pri čemu jedan - prvi put u istoriji - glumcu koji je gluvonijem.

Najbolja rediteljka je Džejn Kempion

Najbolja rediteljka je Novozelanđanka Džejn Kempion, autorka izuzetno hvaljenog ostvarenja "The Power of the Dog".

Ona je treća žena koja je dobila Oskar za režiju.

"Volim režirati, jer tako zaronim u priču. Ono što je najljepše o ovom filmu, jeste da sam radila sa glumcima koje nazivam prijateljima. Oni su svoj dar poklonili ovoj priči", istakla je Kempion.

Pored nje, u konkurenciji za najboljeg reditelja ove su godine još bili Kenet Brana, Rjusuke Hamaguči, Pol Tomas Anderson i Stiven Spilberg.

Oskari za scenario Brani i Heder

Filmu "Belfast" pripao je Oskar za najbolji originalni scenario čiji je autor, ujedno i reditelj, Kenet Brana.

Sa druge strane, najbolji adaptirani scenario je "CODA". Autorka scenarija je Sijan Heder, a rađen je prema scenariju za film "La Famille Bélier".

Vil Smit dobio Oskar i održao emotivan govor

Oskar za najbolju glavnu mušku ulogu pripao je VIlu Smitu za ulogu u filmu "King Richard", inače priči o teniserkama Sereni i Venus Vilijams i njihovom ocu, koju je režirao Rejnaldo Markus Grin.

"Ričard Vilijams bio je snažan i strastven hranitelj svoje porodice. Želim da zahvalim Sereni i Venus, čitavoj porodici na tome što su mi povjerili njihovu priču. Ovo je divan trenutak, ne plačem jer sam osvojio nagradu, već jer sam osvijetlio brojne ljude, članove postave i tima koji je radio na ovom filmu, da bacim svjetlo na cijelu porodicu Vilijams", istakao je Smit, koji je plakao tokom čitavog govora.

Džesika Čestejn najbolja glumica

Prvi Oskar u karijeri dobila je Džeika Čestejn, i to onaj namijenjen za najbolju žensku ulogu, koju je tumačila u filmu “The Eyes of Tammy Faye”.

Ona je zahvalila svima iz ekipe filma i produkcije, pri čemu je kazala kako je za nju bila naročitaa čast što se našla među nominovanim glumicama.

"Suicid je ključni razlog smrti u SAD, u svim porodicama, pa i u mojoj. Posebno pogađa LGBT populaciju. Suočeni smo sa lošim zakonodavstvom. Otuda i nasilje nad ljudima širom svijeta. Zato me priča o Tammy inspirisala, ona govori da vodimo život, a da ne osjećamo strah od nasilja i od terora", istakla je Čestejn.

“Drive My Car” najbolji međunarodni film

Oskar za najbolji međunarodni dugometražni film pripao je japanskom ostvarenju “Drive My Car”, reditelja Rjusukea Hamagučija.

Tročasovni film rađen je po motivima priča iz zbirke “Muškarci bez žena” Harukija Murakamija i još uoči same objave nominacija važio je za favorita u pomenutoj kategoriji.

Najbolje sporedne uloge

Arijana Debos osvojila je Oskar za najbolju sporednu žensku ulogu (“West End Story”), a za najbolju sporednu mušku ulogu Troj Kocur (“CODA”).

Kocur je tako postao prvi gluvonijemi glumac koji je dobio Oskar.

Dugometražni dokumentarni i animirani film

Najbolji dugometražni dokumentarni film je američko ostvarenje "Summer of Soul", reditelja Amira Kaliba Tompsona.

Široko hvaljeni dokumentarac govori o Harlemskom kulturnom festivalu iz 1969. godine.

Najbolji dugometražni animirani film je “Encanto” (Džared Buš, Bajron Hauard, Ivet Merino, Klark Spenser).

Najbolja originalna pjesma je "No Time to Die" iz istoimenog filma o Džejmsu Bonsu.

Kratkometražna ostvarenja

Oskar za najbolji kratkometražni igrani film ponio je “The Long Goodbye” (Anil Karija, Riz Ahmed).

Najbolji kratkometražni dokumentarni film je “The Queen of Basketball” (Ben Praudfut), a najbolji kratki animirani film “The Windshield Wiper” (Alberto Mielgo, Leo Sančez).

Tehničke kategorije: Očekivano dominirao “Dune”

Kako se to i očekivalo, filmu “Dune” pripala je većina priznanja u tehničkim kategorijama.

Priznanje za najboljeg direktora fotografije osvojio je Grejg Frejzer (“Dune”). "Dune" je zavrijedio i Oskar u kategoriji najbolji vizuelni efekti.

Oskar za najbolji zvuk pripao je takođe ostvarenju “Dune”, odnosno Maku Rutu, Marku Manjiniju, Teu Grinu, Dagu Hemfilu i Ronu Bartletu. Istom filmu pripalo je priznanje i za najbolju originalnu muziku (autor: Hans Zimer). Film “Dune” osvojio je Oskar i u kategorijama za najbolju montažu i za najbolju scenografiju.

Ostvarenje "Cruella" zavrijedilo je Oskar za najbolji dizajn kostima. Riječ je, zapravo, o trećem Oskaru za britansku dizajnerku kostima Dženi Bivan.

Priznanje za najbolju šminku pripalo je filmu “The Eyes of Tammy Faye”.

"Živjela Ukrajina"

Tokom jutrošnje ceremonije, održan je i minut ćutanja za žrtve ruske invazije u Ukrajini.

Pored toga, na pozornici u Dolbi teatru večeras su se, uz velike i dugotrajne ovacije pojavili Frensis Ford Kopola, Al Paćino i Robert de Niro. Tokom segmenta kojim su prisutni odali počast trilogiji "Kum", čiji je prvi dio objavljen prije pola vijeka, Kopola je kratko poručio - "živjela Ukrajina".

Vil Smit udario Krisa Roka

Uoči proglašenja najboljeg dugometražnog dokumentarca viđena je i nesvakidašnja scena.

Naime, komičar Kris Rok kratko je zabavljao publiku, šaleći se na račun dva para u dvorani - Havijera Bardema i Penelope Kruz, te Vila Smita i Džejde Pinket Smit.

To se nije dopalo Smitu, koji je ustao, izašao na pozornicu i udario Krisa Roka.

Nakon toga, Smit se vratio na mjesto i poručio komičaru "ne uzimaj moju ženu u svoja j***na usta".

Portal Analitika