Kultura
  • Portal Analitika/
  • Kultura /
  • Čović-Jaćimović: RUTA nije više onakva kakvu pamti Vuković, prekinuli smo saradnju, pokrećemo naš festival "Jagoš Marković"

Regionalna unija teatara preregistrovana u NVO udruženje sa dominantnim odlučivanjem fizičkih lica

Čović-Jaćimović: RUTA nije više onakva kakvu pamti Vuković, prekinuli smo saradnju, pokrećemo naš festival "Jagoš Marković"

"Gradsko pozorište ne može da istupi iz nečega što nije njegovo. Gradsko pozorište i Glavni grad Podgorica može da ukine finansiranje privatnog festivala. Gradskom pozorištu će biti drago da ugosti predstave iz Beograda, Zagreba, Sarajeva, Skoplja, Ljubljane na našem festivalu koji će pokrenuti naredne godine", poručuje direktorica

Čović-Jaćimović: RUTA nije više onakva kakvu pamti Vuković, prekinuli smo saradnju, pokrećemo naš festival "Jagoš Marković" Foto: Gradsko pozorište
Portal AnalitikaIzvor

V.d. direktorice Gradskog pozorišta Ivona Čović-Jaćimović reagovala je nakon izjave bivšeg gradonačelnika Podgorice Ivana Vukovića koji je danas na mreži X objavio da je šokiran viješću da je podgorički teatar istupio iz Regionalne unije teatara.

Ona kaže kako vjeruje da Vukovićev stav proističe iz manjka informacija.

Gradsko pozorište istupa iz Regionalne unije teatara; Vuković: Malo je reći da sam u šoku
2
Gradsko pozorište istupa iz Regionalne unije teatara;…
29.10.2024 12:14

“RUTA nije više Unija pozorišta Osnivača kakvu pamti gdin Vuković, već je nedavno osnovana kao NVO udruženje sa dominantnim odlučivanjem fizičkih lica. Vjerujem da njegovi izvori informacija na osnovu kojih je donio sudove nijesu saopštili suštinke i programske razloge zbog kojih smo donijeli odluku”, ukazala je Čović-Jaćimović.

Napominje da je RUTA bila dobro zamišljen projekat koji je podgoričkom teatru omogućavao promociju na šest scena u regionu tokom godine. 

“Ali, sve ima svoj rok trajanja. Čini mi se da smo postali zatočenici jedne matrice po kojoj kružimo već nekoliko godina. Naše predstave gostuju u istim gradovima, na istim scenama, pred istom publikom. Stvorena je jedna vrsta,,institucionalne ljuštureʺ, jedan prividni osjećaj samodovoljnosti, kao da ne postoje druge mogućnosti teatarskog učešća u regionu, čak i šire”, napominje Čović-Jaćimović.

Dodaje da budući da RUTA nema takmičarski, već revijalni karakter, to pozorište i glumci su ostali u zavjetrini festivala na kojima se dodjeljuju nagrade i priznanja. 

“Pamtim period kada su se glumci Gradskog pozorišta sa pregrštom nagrada vraćali sa festivala. Ako se ne takmičite, ako se ne upoređujete, izgubite mjeru o sopstvenoj vrijednosti. Tačno je da su glumci našeg pozorišta angažmanom u projektima van našeg teatra osvajali nagrade, ali posebna je draž i čast to uraditi sa svojom kućom”, navela je Čović-Jaćimović.

Njihova vizija programske orijentacije za narednu godinu, kako kaže, usmjerena je na realizaciju dva cilja. 

“Da povećamo sopstvenu produkciju za dvije do tri premijere i da osnujemo naš festival pod imenom ,,Jagoš Marković“ koji bi imao regionalni karakter. Sa povećanjem naših premijera, uvećale bi nam se prilike da budemo učesnici mnogih festivala u regionu, a sa osnivanjem našeg festivala, postali bi kredibilna pozorišna adresa za okupljanje teatarskih autora i ansambala iz regiona”, ističe Čović-Jaćimović.

Zato su, kaže, donijeli odluku da sredstva koja su do sada trošili za RUTU, preusmjere u pravcu realizacije postavljenih ciljeva.

“Ovim putem potvrđujemo da smo prekinuli saradnju sa Regionalnom unijom teatara, koja je u međuvremenu preregistrovana i vodi se kao nevladino udruženje. U normativnim aktima NVO RUTA jasno se prepoznaje namjera tog “neprofitnog” udruženja. Naime, u ponuđenom sporazumu za nastavak petogodišnje saradnje preuzima se formulacija iz bivše UNIJE, pa se i u novoformiranoj NVO RUTA može pročitati da su ,,članovi RUTE jedini i ekskluzivni predstavnici država iz kojih dolaze", ukazuje Čović-Jaćimović.

Dok se god, kaže, festival RUTA vodio pod osnivačem Gradsko pozorište, njegov život i postojanje se nije dovodilo u pitanje.

“Glavni grad kao Osnivač našeg pozorišta nikada i nikoga nije delegirao, kao ni Gradsko pozorište za svog predstavnika u novoformiranom NVO RUTA, čak i da jeste to bi mogao biti samo predstavnik Glavnog grada, a ne države. Ovim činom kreator nanosi štetu i državi Crnoj Gori jer istu tu štetu moguće je pročitati na način kako su države akreditovale UO RUTE i samim time postale osnivači nevladine organizacije. Meni je posve jasno da njima nije stalo do države, ni do legitimiteta našeg pozorišta”, smatra Čović-Jaćimović.

Njima je, kako tvrdi, jedini cilj da se upotrebom riječi ,,država" što brže primaknu državnim sredstvima. Uvjerena je da Gradskom pozorištu, instituciji staroj 75 godina nije mjesto u takvoj nevladinoj organizaciji.

“Gradsko pozorište ne može da istupi iz nečega što nije njegovo. Gradsko pozorište i Glavni grad Podgorica može da ukine finansiranje privatnog festivala. Gradskom pozorištu će biti drago da ugosti predstave iz Beograda, Zagreba, Sarajeva, Skoplja, Ljubljane na našem festivalu “Jagoš Marković” koji će pokrenuti naredne godine”, dodala je Čović-Jaćimović. 

Jasno im je, kaže, da se pojedinci teško odriču dosadašnjeg sistema funkcionisanja.

“Takođe namje jasna i činjenica da isti ti pojedinci svojim izjavama podržavaju privatizaciju nevladinog festivala RUTA, jer im odgovara da im takvo ustrojstvo festivala bude na državnim jaslama! Pored toga, Sporazumom o saradnji za ovu godinu tražili su nam dodatni novac za kotizaciju i članarinu na godišnjem nivou. Toliko o ,,začuđenosti i provincijalizmu". Sa indignacijom odbacujemo sve pokušaje da se našoj programskoj koncepciji pripišu bilo kakve političke konotacije. Naše odluke su produkt naših umjetničkih potreba i stremljenja”, zaključila je Čović-Jaćimović.

Portal Analitika