Društvo

Crnogorske institucije se slabo bore protiv korupcije

Izvor

Ona je danas, na sjednici Nacionalne komisije za sprovođenje Strategije za borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala, rekla da je korupcija »bila tema na kojoj se nismo proslavli kao institucije« 2011. godine.

»To je ono što smo svi zajedno konstatovali. Malo je tih odluka, malo je postupaka i značajnih optužnica, u smislu da smo uspjeli da zahvatimo nešto više imovine od ljudi koji se bave korupcijom«, ocijenila je Čarapić.

Prema njenim riječima, postoji u postupcima ozbiljnih slučajeva korupcije, ali nema sudskih presuda kojima bismo se mogli pohvaliti. »Pred nama stoji ta velika obaveza«.

Čarapić je kazala da Crna Gora statistički u prethodnoj godini bilježi pad korupcije, ali da to sigurno nije realnost.

»Možda jeste u nekoj mjeri, ali ne u tolikoj koliko je mi statistički iskazujemo. Nego se radi o tome da se teže otkriva i dokazuje i da na tome treba više raditi«, pojasnila je ona.

Nacionalna komisija danas je razmatrala stanje kriminaliteta u Crnoj Gori na osnovu dokumenta Uprave policije o procjeni opasnosti od organizovanog kriminala.

Dokument je napravljen u dvije verzije – jedna je javna i o njoj su raspravljali članovi Komisije, a druga je povjerljiva, koja služi za internu upotrebu.

U analizi se navodi da se, uprkos ekonomskoj krizi i saradnji kriminalnih grupa, stanje kriminaliteta nije značajnije promijenilo prošle godine, uz nastavljen trend smanjenja ukupnog broja krivičnih djela.

Predsjednik Nacionalne komisije Duško Marković rekao je da se iz izvještaja može zaključiti da se efikasnost državnih organa, prije svega tužilaštva i policije, u domenu borbe protiv organizovanog kriminala pojačala i da to daje rezultate.

Kako je kazao, poboljšani su i statisitčki pokazatelji u toj oblasti.

»To pokazuje da mi uspješno implementiramo obaveze u pogledu jačanja kapaciteta naših institucija«, precizirao je Marković.

Međutim, i predsjednik Komisije je ocijenio da Crna Gora u ovom trenutku »nema institucionalnu sposobnost« da odgovori na obavezu borbe protiv korupcije na kvalitetan način.

Predstavnik Centra za monitoring Zlatko Vujović ocijenio je da je dio članova Komisije »prilično hendikepiran« zbog nedostatka informacija iz oblasti organizovanog kriminala.

»Ja iz neke moje pozicije ne raspolažem podacima da bih adekvatno ocjenjivao određene mjere«, pojasnio je on i zatražio zakazivanje posebne zatvorene sjednice, na kojoj će članovi Komisije raspravljati i o tajnoj verziji Procjene opasnosti od organizovanog kriminala.

Predstavnik Uprave policije Milan Tomić naveo je da se u Crnoj Gori prvobitno nalazilo 35 organizovanih kriminalnih grupa, ali da je njihovim spajanjem broj smanjen na 28.

»U tom tajnom dokumentu postoje i vođe grupa i članovi i sve aktivnosti. To apsolutno nije dokument koji bi mogao izlaziti u javnost«, kazao je Tomić, ali se saglasio sa predlogom za organizovanjem sjednice posvećene ovom pitanju koja bi bila zatvorena za javnost.

Komisija je razmatrala i informaciju o istražnim radnjama u slučajevima paljenja vozila lista Vijesti i konstatovala da je to pitanje u vrhu prioriteta rada policije u tužilaštva.

»A presudno je važno u ispunjavanju obaveza u pogledu izgradnje demokratskog i slobodnog društva«, kazao je Marković.

Kako je naveo, Komisija konstatuje da su državni organi veoma predano radili na ovim slučajevima.

»Možemo konstatovati da je istraga napredovala, da imamo ozbljan napredak i da se očekuje da ovi slučajevi budu razriješeni«, ocijenio je Marković.

Član Komisije Aleksandar Damjanović podsjetio je da paljenje automobila Vijesti mora biti jedan od najvećih prioriteta institucija koje se bave suzbijanjem kriminala.

On je upitao predstavnike nadležnih institucija šta ima mo novo u istragama tih slučajeva i kada se može očekivati podizanje optužnice protiv počinilaca.

Čarapić je odgovorila da je tužilaštvo prikupilo obimnu dokumentaciju, koju trenutno analizira.

»Na ovim predmetima se intenzivno radi. Nadamo se rezultatima, a sada ne bih mogla da kažem kada će povodom paljenja vozila Vijesti biti optužni akt, ali se na tome intenzivno radi«, pojasnila je ona.

Čarapić je najavila da se sprema optužnica protiv Ivana Buškovića, osumnjičenog za napad na novinarku Oliveru Lakić.

»Vjerujemo da će već sledeće nedelje taj optužni akt biti podignut. Znamo da time nije završen posao kada je ovaj slučaj u pitanju, da treba raditi na pronalaženju onih koji su inspirisali taj napad«, kazala je ona.

Član Komisije Ervin Spahić saglasio se sa predstavnicima CEMI-ja da neki njeni predstavnici nemaju dovoljno informacija kojima raspolažu nadležne institucije.

»Kada ste rekli da je napravljen značajan napredak u slučaju Vijesti, možda vi to iz vaših informacija i znate, ali iz onoga što sam ja dobio, ne vidim ništa. Ne vidim da je zato napravljen značajan napredak. Od poslanika svi traže da vrše nadzor i kontrolu, a svi nam vezujete ruke«, smatra Spahić.

Komisija je na sjednici konstatovala da državno tužilaštvo nije prikupljalo informacije kojima se navodno bavi biznismen Branislav Mićunović, kao i da nije pokretalo postupke protiv te osobe.

Damjanović je kazao da bi istu informaciju trebalo tražiti i od Uprave policije, kako bi se »odagnale bilo kakve sumnje«, što su ostali članovi prihvatili.

Informaciju o Mićunoviću na prošloj sjednici su zahtjevali predstavnici MANS-a, ali oni danas, kako su i najavili, nisu prisustvovali sjednici Nacionalne komisije.

Oni su u četvrtak saopštili da neće prisustvovati sjednici jer “ne žele da daju legitimitet još jednoj predstavi u režiji njenog predsjednika, Duška Markovića”.

Damjanović je upozorio da Komisija sjednice održava vrlo rijetko, podsjećajući da su od prethodne protekla četiri mjeseca, sa čim se Marković saglasio i kazao da će pokušati da promijene takvu praksu.

Portal Analitika