Međutim, naučnici su sada koristili nove, unaprijeđene tehnike datiranja, kako bi preciznije odredili njihovu starosti. Za jedan od motiva, veliku crvenu tačku, smatraju da je stara 40.000 godina, prenosi BBC.
- U Kentabriji otisci na zidovima su formirani tako što je boja prskana preko šaka naslonjenih na zidove pećine. Jedan ot tih motiva je star preko 37.300 godina, a pored njega se nalazi crveni disk, star više od 40.800 godina. To je trenutno najstariji primjer pećinske umjetnosti u Evropi, a možda i u svijetu, kazao je dr Pajk, vođa istraživanja.
Tim naučnika je starost dobio ispitivanjem pokrova, koji je stvoren preko motiva, a koji se sastoji od kalcij-karbonata, ili kalcita. Taj materijal se stvara na istom principu kao i stalaktiti i stalagmiti u pećini.
U toku procesa nastanka, mineral kalcit sakuplja mali broj atoma radioaktivnog uranija, koji se nalazi u prirodi. Uranij se vremenom raspada određenom brzinom i nastaje torij. Odnos ovih dvaju elementa zbog toga služi kao vrsta sata kojim se može odrediti vrijeme nastanka minerala.
Metoda datiranja pomoću uranija i torija postoji već desetljećima, ali je sada poboljšana i potreban je mali uzorak da bi se dobio dobar rezultat.
Najstariji datumi se poklapaju sa prvom poznatom imigracijom Homo sapiensa u Evropu. Prije oko 41.000 godina, Evropom su vladali neandertalci.
(klix ba)