Na sastanku ministra ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera, Damjana Ćulafića, sa predstavnicima Opštine Bijelo Polje poručeno je da je potrebno što intenzivnije raditi kako bi do kraja ove godine odredili lokaciju budućeg Regionalnog reciklažnog centra.
Ćulafić je, kako je saopšteno, napomenuo, da je to krupno državno pitanje i da Državni plan upravljanja otpadom predviđa određivanje te lokacije. Istakao je da je to problem kojim se ne može baviti samo Opština Bijelo Polje, pogotovo uzimajući u obzir finansijske mogućnosti.
"Ono na šta svi zajedno treba da obratimo pažnju jeste da imamo rokove koje treba poštovati, benefit od izgradnje Regionalnog centra i da imamo u vidu da do kraja 2026. godine treba da ispunimo sve rokove iz Poglavlja 27", ukazao je Ćulafić.
Dodao je da će Ministarstvo, uz podršku međunarodnih partnera obezbijediti sredstva za realizaciju projekta.
Podsjetio je da će se na sjeveru realizovati 24 od ukupno 41 novoplaniranog kapitalnog projekta.
Predsjednik Opštine Bijelo Polje Petar Smolović kazao je da je smanjenje broja ložišta na ugalj, prilikom projektovanja uslovilo korišćenje eko-prihvatljivih ložišta.
"Ugradnja filtera za smanjenje zagađenja vazduha na svim javnim ustanovama, ugradnja prečišćivača vazduha u vrtićima, smanjenje individualnih ložišta kao i ugradnja klima uređaja, samo su neke od mjera koje je Opština Bijelo Polje realizovala u prethodnom periodu kako bi se umanjila zagađenost vazduha, koja je dugogodišnji problem našeg grada. Smanjenje zagađenja u vidu deponija takođe bilježi napredak, sa 108 deponija, očišćeno i uklonjeno je 18 divljih deponija”, naveo je Smolović.
Predstavnici Ministarstva su, kako je saopšteno, još jednom napomenuli da je potrebno zatvaranje deponije Dobrakovo i da je to svakako dobar korak uzimajući u obzir obaveze koje Crna Gora mora ispuniti u pogledu zatvaranja Poglavlja 27.
"Konstatovano je da bi se zatvaranjem deponije ubrzao proces izgradnje Regionalnog centra", navode iz resora Ćulafića
Na sastanku je, dodaju, razgovarano i o projektu Izrade Studije nultog stanja na području Đalovića pećine, koju je pripremila Agencija za zaštitu životne sredine, a biće urađeno nulto stanje biodiverziteta što podrazumijeva popisivanje vrsta i habitata na istraživanom području.
"Zaključeno je da će Ministarstvo u saradnji sa lokalnom samoupravom i ubuduće raditi na realizaciji projekata od suštinske važnosti za održivi razvoj i unapređenje zaštite životne sredine i kvaliteta života građana", zaključuju iz Ministarstva.