Ekologija

Sastanak MERS-a sa predstavnicima zaštićenih područja

Ćulafić: Koordinaciono tijelo održiv mehanizam koji stoji na raspolaganju upravljačima zaštićenih područja

Prema njegovim riječima, u okviru GEF 7 projekta nastavlja se s jačanjem kapaciteta koji je započet unapređenjem procesa izrade studija odnosno revizija studija zaštite

Ćulafić: Koordinaciono tijelo održiv mehanizam koji stoji na raspolaganju upravljačima zaštićenih područja Foto: MERS
Portal AnalitikaIzvor

Ministarstvo ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera (MERS), povodom Dana planete Zemlje, organizovalo je sastanak Koordinacionog tijela za unaprjeđenje upravljanja zaštićenim područjima Crne Gore.

Kakos u saopštili iz tog resora, ministar ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera, Damjan Ćulafić, istakao je da ovaj sastanak nosi posebnu težinu, "jer nam pruža priliku da otvoreno razgovaramo o zaštićenim područjima, odnosno o temi koja je važna za očuvanje prirodne raznolikosti i za dobrobit svih nas koji živimo s prirodom i od nje."

Podsjetio je da je MERS, kroz GEF 7 projekat, prošle godine uspostavilo važnu platformu – prostor za razmjenu znanja i iskustava, za međusobnu podršku i, što je najvažnije, za usklađeno djelovanje u oblasti zaštite prirode.

Prema njegovim riječima, u okviru GEF 7 projekta nastavlja se s jačanjem kapaciteta koji je započet unapređenjem procesa izrade studija odnosno revizija studija zaštite, unapređenje procesa izrade planova upravljanja i godišnjih programa, a paralelno se radi na jačanju saradnje kroz reaktivaciju Koordinacionog tijela za UNESCO MAB program za basen rijeke Tare.

Ministar je ukazao i da je projekat omogućio i konkretnu tehničku podršku.

“Od uvođenja sistema digitalnog označavanja stabala (20.000 tagova) u NP Prokletije, obezbjeđivanje feromonskih klopki u borbi protiv potkornjaka u NP Prokletije i Durmitor, opreme za rendžere koja je trenutno u izradi, nabavke dva drona za monitoring za potrebe Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, a koji će kroz mehanizam Memoranduma o saradnji biti na raspolaganju nacionalnim parkovima i parkovima prirode Komovi i Orjen, uz prateću obuku za njihovu upotrebu, koja je u toku", naveo je Ćulafić.

Ovakav pristup, kako je kazao, kombinacija novih tehnologija, međusektorske saradnje i jačanja znanja – doprinosi održivijem i otpornijem upravljanju našim zaštićenim područjima.

Time se, kako je istakao, šalje važna poruka: ovo tijelo nije samo privremena projektna aktivnost – “ono treba da bude održiv mehanizam koji stoji na raspolaganju upravo vama, upravljačima, mjesto gdje se vaš glas čuje, a inputi uvažavaju i utiču na donošenje zajedničkih odluka”.

Kako je dodao, dovoljno je reći da se radi o istom donatoru, Globalnom fondu za životnu sredinu, i značajno većim sredstvima koje ćemo imati na raspolaganju od naredne godine.

Državni sekretar MERS-a Zoran Dabetić naglasio je da GEF 7 projekat ima ambiciozan, ali jasan cilj: jačanje sistema za zaštitu biodiverziteta u važnim tačkama biodiverziteta Crne Gore – i unutar, ali i van formalno zaštićenih područja, kao i integraciju pitanja biodiverziteta u ključne razvojne sektore Crne Gore – poljoprivredu, turizam i šumarstvo.

"Kroz prvu komponentu projekta fokusirani smo na povećanje kapaciteta zaštićenih područja kako bi se efikasnije nosili sa prijetnjama po globalno značajan biodiverzitet", naveo je Dabetić.

Prema njegovim riječima, jednako važan je i rad van zaštićenih područja – kroz identifikaciju i integraciju prioritetnih područja u plansku dokumentaciju i definisanje mehanizama zaštite ključnih tačaka biodiverziteta.

"Ministarstvo će nastaviti da podržava rad Koordinacionog tijela i otvoreno je za sve predloge za bolju saradnju – bilo da je riječ o formiranju vajber zajednice, mailing lista ili drugim mehanizmima koji mogu unaprijediti komunikaciju i operativnu efikasnost", zaključio je Dabetić.

Na sastanku Koordinacionog tijela su govorili menadžerka GEF 7 projekta Marija Tripunović i glavna tehnička specijalistkinja na GEF 7 projektu Marija Vugdelić, koje su prezentovale informacije o realizovanim aktivnostima koje doprinose unapređenju kapaciteta upravljača zaštićenih područja.

Načelnica Direkcije za zaštićena područja u MERS-u, Arina Maraš, govorila je o Akcionom planu za ispunjavanje završnih mjerila koja se tiču upravljača zaštićenih područja.

Na kraju, Borko Vulikić iz UNDP-a, informisao je i o GEF 8 projektu koji počinje naredne godine.

Portal Analitika