Predstavnica CZIP Ksenija Medenica kazala je da je jedan od najvećih problema sa kojima se Ulcinjska solana trenutno suočava neriješeno pitanje vlasništva, podsjećajući da je to apostrofirano u poslednjem Izvještaju Evropske komisije.
"Smatramo da će nova Vlada preduzeti korake po tom pitanju i da ćemo konačno imati odgovore na pitanja vlasništva Ulcinjske solane, jer je to do sada bio veliki kamen spoticanja ne samo kad je u pitanju proizvodnja soli, već i kad je u pitanju zaštita prirode", istakla je Medenica.
Prema njenim riječima, drugi problem je što godinu ipo nakon što je Ulcinjska solana proglašena Parkom prirode, nije uspostavljeno upravljačko tijelo.
"Očekujemo da se i po tom pitanju preduzmu što prije koraci kako bismo efikasno na terenu imali sprovedene mjere zaštite, jer stanje eko sistema trenutno nije dobro jer zarastaju bazeni i potrebno je uložiti velike napore u uspostavljanje hidrološkog režima, tako da je upravljač prijeko potreban. Njemačka Vlada je ponudila da finansira osobu koja će ovdje raditi kao ekspert, koji ima puno iskustva u pravljanju slični područjima", navela je Medenica.
Ona je najavila da CZIP u narednom periodu planira brojne aktivnosti, među kojima je adaptacija muzeja ptica.
U narednom periodu CZIP planira brojne aktivnosti na solani. Konkretno, obezbijedili smo sredstva u iznosu od 265000 EUR od strane MAVA fondacije koje želimo da uložimo u revitalizaciju solane, odnosno sanaciju bentova i nasipa, zatim adaptaciju muzeja za posjetioce, portirnicu i kompletnu turističku infrastrukturu poput info tabli i sličnih sadržaja
"Želimo turstima koji posjete Ulcinjsku solanu da pružimo više informacija o pticama i interesantnim vrstama koje mogu ovdje vidjeti, jer je to zapravo ono što je najvažnija karakteristika Ulcinjske solane. Kada je riječ o sanaciji bentova i nasipa, očekujemo podršku nadležnih da to realizujemo u što skorijem roku do sredine aprila kada počinje sezona gnježđenja", navela je Medenica.
Predstavnica Dr. Martin Schneider-Jacoby asocijacije Zenepa Likakazala je da je raduju izjave predstavnika Vlade da su primarno Ulcinjsku solanu stavili u prioritetno rješavanje.
"Od dana osnivanja se zalažemo za rješavanje ključnog pitanja, a to je pitanje vlasništva. Ukoliko ne znate čije je vlasništvo, i čak ukoliko želite, svaki napor je pod znakom pitanja, jer niko ne želi da investira u nešto ako ne zna ko je vlasnik", navela je Lika.
Ona je kazala da se nada da izjave predstavnika Vlade neće ostati formalne kao što je to bio slučaj u prošlosti.
Ornitolog u CZIP-u Bojan Zeković kazao je da je na Ulcinjskoj solani registrovano preko 250 vrsta ptica, pojašnjavajući da su to sve registrovane vrste koje su evidentirane u istraživanjima.
"Međutim, taj broj vsta koji se nalazi na Ulcinjskoj solani varira od godine i od ekoloških uslova koji su u tom momentu. Imamo period zimovanja kada imamo posebne vrste koje dolaze tu ili sa sjevera Evrope ili iz okolnih država da provedu na ovim površinama", naveo je Zeković.
Podsjetio je da CZIP radi više od 20 godina monitoring Ulcinjske solane.
"Ono što primjećujemo na Ulcinjskoj solani jeste promjena staništa koja se dešava uslijed neadekvatnog menadžmenta vodama. Da bi imali menadžment voda, pokretanje rada fabrike i upumpavanje vode, moramo da riješimo pitanje vlasništva. Sve je to slijed mjera i aktivnosti koje su obavezne da bi se to dovelo na optimalan i potreban nivo za ptice i biodiverzitet ukupno", rekao je Zeković.