No, prije četiri dana, Nasralah se nije pojavio pred njima na trgu u južnom dijelu Bejruta. Njegov govor emitovan je sa grandioznog ekrana, a snimljen je na tajnoj lokaciji.
Vođa Hezbolaha ipak nije najavio rat
Nije to bilo čudno – Nasralah gotovo deceniju nije viđen u javnosti, ali ovo je bilo njegovo prvo obraćanje od početka Izraela i Hamasa. I dok su pojedini borci Hezbolaha možda i očekivali kako će najaviti rat sa Izraelom – to se nije dogodilo.
Vođa Hezbolaha hvalio je Hamasove teroriste zbog napada 7. oktobra, ali je kazao i kako je to bila “100 odsto palestinska operacija”. I dok Hezbolah i dalje razmjenjuje vatru sa Izraelom, Nasralahov govor teško da je mogao zadovoljiti Hamas, koji su zasigurno očekivali aktivnu podršku militanata iz Libana, koje podupire Iran.
Država u državi
Libanska javnost aktuelni period proživljava uz podijeljene emocije. Sa jedne strane, imaju razumijevanja za podršku Hezbolaha palestinskom cilju, ali sa druge – sumnjaju u Hezbolah, postavljajući pitanje da li su oni postali instrument za ispunjenje interesa zvaničnog Irana.
No, Hezbolah se već dugo infiltrirao u libansko društvo – imaju izuzetno bitnu ulogu u finansijskom, ekonomskom i političkom životu, imaju i sopstvene servise socijalne podrške. Niz stranaka iz parlamentarne većine faktički su saveznici Hezbolaha.
U pitanju je, takoreći, država u državi, sa sopstvenom milicijom, potpuno nezavisnom u odnosu na regularne oružane snage.
Ekonomska situacija užasna, posljednje što im treba je rat sa Izraelom
Kada se govori o Libanu, treba posebno pomenuti kako je država već godinama u jednoj od najgorih ekonomskih kriza u istoriji, da je čak i Bejrut povremeno izložen višečasovnim restrikcijama struje, da su u državi sve češće demonstracije i štrajkovi radnika. Na to Nasralah u svojim govorima uglavnom nikad ne obraća pažnju.
Zbog svega toga, sasvim je jasno da je uvlačenje u rat sa Izraelom posljednje što treba Libanu.
“Ni Liban ni Hezbolah ne žele rat sa Izraelom”, naglasio je nedavno šef diplomatije te države Abdulah Bu Habib, ističući da bi to bila katastrofa po sam Liban.
“Hezbolah bi samo u dvije situacije stvarno razmišljao o ratu”
Libanska analitičarka Danija Koleilat Hatib naglašava kako je potencijalni rat Hezbolaha sa Izraelom moguć samo u dva slučaja.
“Oni odlično znaju da su sljedeći, ukoliko Hamas bude iskorijenjen”, naglašava Hatib.
Drugi potencijalni razlog je – ukoliko Izrael krene sa vazdušnim napadima na Liban.
“Dakle, ono što Hezbolah sada radi, jeste opstruiranje IDF-a, tako što će dio njihovih trupa držati u borbama na sjeveru Izraela”, zaključuje ona.
Riječi Hasana Nasralaha od prije nekoliko dana – u kojima je izbjegnuto svako direktno pominjanje ulaska u rat – ne treba doživljavati samo kao stavove Hezbolaha. Jer, kroz vođu Hezbolaha u neku ruku ‘progovara’ i zvanični Teheran, koji očito za sada nema namjeru da uvlači Liban u žestoki rat sa susjedima.