Milei mu je ekspresno zahvalio, a u isto vrijeme dobio je i čestitku od još jednog bivšeg ultradesničarskog predsjednika – Žaira Bolsonara iz susjednog Brazila.
Tokom same kampanje, Milei kao da se držao scenarija koji su svojstveni Trampovim i Bolsonarovim nastupima. No, samoproklamovani ‘anarho-kapitalista’ ipak se. i u samim razmišljanjima i u pogledu političke organizacije koja stoji iza njega, razlikuje od obojice.
Bliskost je, ipak, do sada bila prividna
Uz to, u momentu kada je Argentina suočena sa katastrofalnom ekonomskom krizom, novi predsjednik imaće mnogo teže izazove u odnosu na doba kada su Tramp i Bolsonaro vodili svoj države.
Njegova bliskost sa obojicom je prividna. Nikada nije imao susret ni sa Trampom ni sa Bolsonarom, premda je nedavno bio na konferencijama radikalne desnice. No, i Tramp i Bolsonaro najavili su kako planiraju putovanja u Buenos Aires.
“Mileijevi izbori i Trampovi iz 2016. bili su neka vrsta vriska i šok terapije i za Argentinu i za SAD. Pristalice i jednog i drugog mnogo više su reagovale na optužbe protiv njih i njihove politike, nego li bilo kakve političke ideje iza kojih stoje Milei i Tramp”, kazao je bivši čelnik Panameričkog dijaloga Majkl Šifter.
Tramp nije libertarijanac, a Bolsonara ne zanima ekonomija
On smatra kako je velika razlika u tome što Trampa niko nikad nije optuživao da je libertarijanac, dok je Milei personifikacija te političke filozofije. Dok je bio na vlasti, Tramp je imao velike deficite i povećao je državni dug za gotovo osam milijardi, dok je Milei na vlast došao najavama radikalnih rezova u javnoj potrošnji.
Sa druge strane, razlika između Mileija i Bolsonara je u tome što prvi doslovno ‘živi’ ekonomiju – napisao je više knjiga iz te oblasti, godinama se nije skidao sa televizije govoreći o rješenjima za ekonomsku krizu i neefikasan aparat… Bolsonaro je, sa druge strane, bio potpuno nezainteresovan za tu temu i uglavnom je ekonomsku politiku u potpunosti prepuštao svom ministru finansija, liberal Paulu Guedešu.
Razlika je i u iskustvu
I jedna od ključnih razlika je – političko iskustvo. Bolsonaro je, prije dolaska na mjesto predsjednika, duže od dvije decenije bio poslanik i vremenom je stekao podršku jake političke partije – što je na kraju i pretvorio u većinu u Kongresu. Tramp je stigao do ogromne podrške snažne Republikanske stranke, koju je potom preoblikovao onako kako je to on želio.
Spram toga, Milei je prije dvije godine formirao pokret LLA. Ta partija nema niti jednog guvernera provincija, a pripada joj svega 10 odsto mjesta u Senatu.
Milei je kontradiktoran, veliko je pitanje hoće li izgurati mandat
Uz sve to – Milei je često kontradiktoran. Na primjer – on je žestok zagovornik zabrane abortusa, koju će – kako je najavio – država istrajno sprovoditi. No, to se u svojoj srži u potpunosti kosi sa libertarijanskim načelom da država nema nikakvu ulogu u životima građana.
I, naravno, ima nečega i u privatnoj ravni. Dok su i Tramp i Bolsonaro imali relativno konvencionalne porodične živote, Milei se nikada nije ženio, a za razliku od obojice – njegova ‘djeca’ su njegovi mastifi.
Na kraju – Tramp i Bolsonaro, uprkos turbulencijama i kontroverzama, uspjeli su da završe mandat. A za Mileija će to biti veliki izazov – jer, uz sve okolnosti u kojima se Argentina nalazi, riječ je o čovjeku koji nikada, niti jednog jedinog dana, nije rukovodio bilo kakvom organizacijom.