Naime, Somalija prijeti objavom rata Etiopiji, i to pošto je ta država faktički priznala Somalilend. Riječ je o teritoriji na sjeveru Somalije koja teži nezavisnosti, a koja je već dugo van kontrole zvaničnog Mogadiša.
Doduše, nakon iscrpljujućih višedecenijskih sukoba, frakcija i pojave terorista, pitanje je šta danas uopšte i kontroliše zvanični Mogadiš, no Adis Abeba je minulih sedmica gurnula prst u oko susjednoj državi.
Naime, Etiopija je nedavno potpisala sporazum sa vlastima u Somalilendu, pri čemu će dobiti mnogo. Navedena država nema izlaz na more, ali bi ga mogla na neki način dobiti upravo zahvaljujući dokumentu, jer je njime predviđena gradnja pomorske baze Etiopije na obali Somalilenda.
To je, očekivano, ražestilo Mogadiš, a predsjednik Somalije Hasan Šeik Mohamud poručio je građanima da se “pripreme za odbranu domovine”.
“Još tražimo diplomatske opcije, ali ako se Etiopija ne urazumi, spremni smo i na rat”, kazao je jedan od Mohamudovih savjetnika.
U Mogadišu već sedmicama traju protesti zbog planova susjedne države.
Nije to, međutim, ništa novo na rogu Afrike. Etiopija i Somalija već su ratovali 1977. i 1978. godine povodom iste regije. Potom je 2006. Etiopija napala Somaliju kako bi doprinijela borbi protiv tamošnjih islamističkih terorista iz Al Šababa.
Somalilend je do šezdesetih godina bila britanska kolonija. Potom je teritorija svega pet dana bila nezavisna, nakon čega je ujedinjena sa Somalijom, nekadašnjom italijanskom kolonijom.
No, nije to bila naročita harmonija – sve vrijeme su se pobunjenici iz Somalilenda borili za nezavisnost, a 1991. su je i proglasili.
Danas je Somalilend de-fakto nezavisna država – imaju svoj parlament, valutu, pa i diplomatske misije. Međutim, u pitanju je isto tako i teritorija koja do danas nema nijedno međunarodno priznanje. Upravo sporazum koji su u svojstvu države potpisali sa susjednom Etiopijom, u prijestonoj Hargeisi vide kao ogroman korak naprijed kada su u pitanju međunarodna priznanja.
Za razliku od Somalije, koja je sa decenijama postala jedna od najopasnijih država na planeti, pri čemu je tamošnje stanovništvo dugo terorisao zloglasni Al Šabab, u Somalilendu je situacija relativno mirna i na toj teritoriji ne djeluju bilo kakve terorističke grupe.