S obzirom na to da je omikron trenutno odgovoran za gotovo sve slučajeve zaraze koronavirusom u San Franciscu, tamošnji istraživači su početkom januara obavili PCR testiranje i paralelno brzi antigenski test kompanije „Abbott“ na 731 osobi koja je zatražila testiranje na kovid-19.
Samo u nazalnome brisu „otkriveno je najviše virusa u 95 odsto testiranih“, rekla je dr Diane Havlir sa Univerziteta Kalifornija u San Francisku.
Kod 115 dobrovoljaca sa pozitivnim PCR testom, članovi njenog tima uporedili su te rezultate sa rezultatima brzog antigenskog testa kompanije "Abbott", koristeći uzorke brisa iz nosa i grla koje su obavili za to obučeni stručnjaci.
U uzorcima briseva grla otkrili su skoro 40 odsto manje pozitivnih nalaza testa na kovid nego u brisevima iz nosa. Svoja opažanja objavili su na "medRxiv" i ona još nijesu prošla stručnu recenziju.
Odvojeno istraživanje sprovedeno u Španiji, čiji su rezultati takođe objavljeni na "medRxiv", pokazalo je da je bris uzet iz usne šupljine daleko manje pouzdan od brisa uzetog iz nosa kada je u pitanju otkrivanje ovog vrlo zaraznog soja.
Nedavne su studije upućivale na to da omikron može ranije da se otkrije iz brisa grla nego iz nosa, zbog čega su neki stručnjaci savjetovali da se obave oba brisa.
Američka Uprava za hranu i lekove (FDA) savetuje da se testovi koriste prema uputstvima.
"Naša saznanja idu u prilog korištenju "Abbott" testova za nazalni bris prema uputstvu na pakovanju", rekla je Havlir, i dodala da se ponovni brzi antigentski test preporučuje se za one koji su negativni na brzom "Abbott" testu i osobama koje imaju simptome ili su bile u kontaktu sa zaraženom osobom.