Svijet

Izolovani Vladimir

Da li je Putin paranoičan?

“Čini se kako su njegovi problemi uznapredovali. Pogrešno je misliti da bi Putin jednako reagovao danas i prije pet godina”

Da li je Putin paranoičan? Foto: Jutarnji
Jutarnji listIzvor

Kakvo je mentalno zdravlje ruskog predsjednika Vladimira Putina? Da li je na njega uticala globalna histerija uzrokovana pandemijom koronavirusa?

Pitaju se to svjetski čelnici koji sumnjaju da je širenje zaraze imalo uticaja na Putinovo ponašanje. Ruski je predsjednik dosad bio poznat kao vrlo smirena, hladna i racionalna osoba, no to se, čini se, drastično promijenilo.

“Događa se nešto loše”

Senator Floride i bivši predsjednički kandidat Republikanaca Marko Rubio jedan je od prvih koji je postavio pitanje mentalnog zdravlja Putina.

“Volio bih da mogu podijeliti više informacija s vama, ali za sada mogu reći da je prilično očito kako se s Putinom događa nešto loše” napisao je Rubio na Twitteru.

“Čini se kako su njegovi problemi uznapredovali. Pogrešno je misliti da bi Putin jednako reagovao danas i prije pet godina”, dodao je.

Rubio je potpredsjednik Obavještajnog odbora američkog Senata i smatra kako Putin pati od neuroloških i psiholoških poremećaja.

Gubitak kontrole nad osjećanjima?

Vjeruje kako je uzrok tome okolnost da se Putin godinama suzdržavao od iskazivanja bilo kakvih osjećanja, a sada je naročito zanimljivo to što pokazuje ljutnju. Prema Rubiovom mišljenju, to je gubitak kontrole nad osjećajima te impulsivna reakcija, što za njega nije nimalo karakteristično, a dodaje i kako SAD nijesu imale ovakve odnose s Putinom još od 2008. godine.

Iako se Bijela kuća nije jasno izjasnila na pitanje o Putinovom mentalnom zdravlju, portparolka Džen Psaki diplomatski je dala do znanja kako ipak ispituju i mogućnost ludila ruskog predsjednika.

“Očito je da je bio prilično izolovan tokom pandemije. No, reći ću vam, čisto sa retoričkog nivoa, njegovi postupci i opravdanja za njih nas poprilično zabrinjavaju”, kazala je ona novinarima.

Opsjednut idejom kontrole

Putin je u septembru završio u izolaciji nakon što su potvrđeni pozitivni nalazi na COVID kod više članova njegovog kabineta. Nedugo potom, kamere su zabilježile kako kašlje tokom televizijskog obraćanja javnosti. No, on je sve vrijeme oštro demantirao da je obolio.

“Ne brinite, sa mnom je sve u redu. Testiraju me gotovo svaki dan, ne samo na koronavirus nego i na razne druge bolesti. Sve je dobro” rekao je.

Bivši savjetnik bivšeg predsjednika SAD Donalda Trampa, Herbert Mekaster rekao je kako Putin nije bio "racionalan sagovornik". Bio je opsjednut idejom kontrole u svojoj zemlji.

“Mislim da sada shvata koliki je to rizik. Ruska vojska ne izgleda jako dobro. Ne izgledaju tako moćni i ovo bi moglo oslabiti njegove težnje da ostane na vlasti”, dodao je, rekavši kako je Putin živio u "balonu od sapunice", okružen istomišljenicima koji su mu govorili ono što je htio čuti.

Sa stranim kolegama na dugoj distanci

“Totalitarni lideri mogu djelovati kao vrlo snažni, ali često su ranjivi. Koliko god demokratije mogu izgledati ružno, one su zapravo mnogo otpornije i to možete vidjeti na primjeru Ukrajine. Nadam se da će njihov primjer inspirisati čitav svijet”, rekao je.

Džon Sifer upravljao je operacijama CIA u Rusiji. Poručio je kako je iznenađen Putinovom retorikom.

“On je bivši časnik KGB-a. Mislio sam da je bolje informisan. Ne znam odakle mu ideja da bi Ukrajina mogla napasti Rusiju”, kaže on.

Neki Putinovu paranoju vide i u činjenici da sastanke sa stranim državnicima u posljednje vrijeme održava za velikim stolom, kako bi bio barem desetak metara udaljen od njih.

Portal Analitika